Niszczące wichury zaznaczą się w kolejnych dniach na obszarze Starego Kontynentu. Spowodują szkody materialne i przerwy w dostawach prądu oraz przekierowania na inne lotniska komunikacyjne statków powietrznych.
Niebezpieczna aura przed mieszkańcami Europy
Cyklony atlantyckie przyniosą silny wiatr w Europie. Prędkość wiatru powyżej 160 km/h. Silny prąd strumieniowy radykalnie zmieni pogodę. Znamy trend pogodowy na kolejne tygodnie.
W pierwszych tygodniach grudnia nad Europą często obserwować będziemy wpływ na przebieg warunków pogodowych cyrkulacji atlantyckiej. Pojawią się silne fale wiatrowe, które przekraczać będą 140-170 km/h, wyrządzając duże szkody na obszarze Starego Kontynentu. Kilka głębokich cyklonów atlantyckich z układami frontalnymi przyczyni się do dynamicznych i zmiennych warunków pogodowych na obszarze Europy i terenów przyległych.
Prognozowane porywy wiatru na obszarze zachodniej, północno zachodniej części Europy, 4 grudnia 2024, 15 UTC według predykcji modelu ICON
Nie zabraknie także opadów atmosferycznych, jednak w zależności od rozkładu temperatury w dolnej troposferze w cieplejszych masach powietrza będzie to głównie deszcz, natomiast w chłodniejszych mieszane i mokrego śniegu oraz przejściowo marznące powodujące gołoledź. Będą mieć te niże atlantyckie wpływ na przebieg warunków pogodowych w Polsce. Nie zabraknie sporych wahań temperatury, okresowo silniejszego wiatru i opadów atmosferycznych. Warunki atmosferyczne okażą się zmienne i niebezpieczne.
Prognozowane porywy wiatru na 5 grudnia 2024, 1 UTC dla zachodniej i północno zachodniej części Starego Kontynentu
Zmienia się cyrkulacja atmosferyczna i w kolejnych dniach warunki pogodowe w Polsce będą zmienne i często występować mają opady atmosferyczne. Nad wodami Atlantyku tworzyć mają się liczne cyklony, które zmierzać mają w kierunku wschodniej części Europy. Już za dwa dni, a więc w najbliższą środę nad zachodnią część Europy zacznie zbliżać się głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych.
Prognozowane podmuchy wiatru na 7 grudnia 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla zachodniej i północno zachodniej części Europy
Polecamy: Pogoda na 5 dni. W Polsce pojawi się zima?
Wichury i groźna pogoda na obszarze Starego Kontynentu
Niż ten spowoduje wichury i silne opady atmosferyczne, dodatkowo w pobliżu Wysp Brytyjskich pojawią się silne fale sztormowe spowodowane występowaniem prędkości wiatru o sile huraganu. Po południowej stronie niżu dojdzie do utworzenia się strefy dużego gradientu barycznego. Wskazywane jest, że porywy wiatru sięgną nawet 150-180 km/h. Szczególnie silnie powieje w części Wielkiej Brytanii, ze szczególnym uwzględnieniem Irlandii i Szkocji, gdzie porywy sięgną nawet 70-130 km/h. Największe porywy wiatru wystąpią u wybrzeży Wysp Brytyjskich oraz w rejonach górskich.
Prognoza porywów wiatru wstępnie na 7 grudnia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Głęboki niż ulokowany będzie w pobliżu Islandii i po południowej stronie cyklonu występować ma strefa dużego gradientu barycznego. Spodziewana jest silna wichura. Na obrzeżach głębokiego i rozległego niżu atlantyckiego tworzyć mają się następne wtórne niże, które zagrożą Europie w kolejnych dniach. W czwartek pogoda będzie niebezpieczna ponownie na Wyspach Brytyjskich oraz na Morzu Północnym. Groźna pogoda nie ominie następnie też Półwyspu Fennoskandzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Norwegii. Największe podmuchy wiatru wystąpią na tym obszarze w południowo zachodniej i zachodniej części Norwegii. Dodatkowo w okolicach weekendu, a więc 6-7 grudnia 2024 r. groźne fale wiatrowe w formie wichur sięgną Niemiec, Krajów Beneluksu, Holandię, częściowo Francję i Cieśniny duńskie.
Prognozowane orientacyjnie porywy wiatru do 12 grudnia 2024, 18 UTC według modelu GFS dla zachodniej i północno zachodniej części Europy
Wichury na terenie Europy będą siać zniszczenia
Niebezpieczne warunki pogodowe stanowić będą istotne zagrożenie dla kierowców, jak i też mieszkańców wyżej wymienionych regionów. Spore zagrożenie pogodą będzie także dla jednostek pływających, na lotniskach mogą występować trudne warunki do bezpiecznego wykonywania operacji startów i lądowań. Samoloty pasażerskie mogą być przekierowane na party, gdzie pogoda okaże się bardziej łaskawa. Nie zabraknie większych opadów w formie ciekłej, natomiast na styku ciepłego i chłodnego powietrza mogą być to marznące opady i śniegu. W Polsce silne załamanie pogody wędrujące z zachodu na wschód jest prognozowane 6 grudnia 2024 r., gdy to aktywny front z opadami także w formie zimowej ma przechodzić z zachodu na wschód i krajobrazy mogą ulec zabieleniu.
Prognozowany obszar z najsilniejszymi podmuchami wiatru w okresie od 2.12.2024 r.,12z do 12.12.2024 r. według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Duży dynamizm w pogodzie nad Europą i przyległościami utrzyma się przez całą pierwszą połowę grudnia 2024 r., gdy to niżowy wzór pogodowy ma mieć decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych na Starym Kontynencie. Dni z wyżową pogodą w Polsce będą mieć miejsce, ale nie będą długotrwałe. Na trwałą zimę w najbliższych tygodniach w naszym kraju się nie zanosi, lecz na zabielenie krajobrazów w naszych szerokościach geograficznych jak najbardziej. Aczkolwiek nie powinny być to długotrwałe okresy w pogodzie. Silnej wichury raczej nie powinniśmy się spodziewać w Polsce podczas pierwszej dekady grudnia. Najsilniej powieje w rejonach górskich i podgórskich oraz w strefie gmin nadmorskich oraz na Bałtyku, gdzie zdarzy się sztormowa pogoda. Prognozy nieustannie monitorujemy i w przypadku istotnych zmian w predykcjach modeli podamy nowe informacje.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC