14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Niszczące wichury rosną w siłę. Sprawdź kiedy silny wiatr uderzy w Europę

Silna wichura

Pogoda w Europie w ostatnim okresie była bardzo spokojna. Skuteczna blokada wyżowa utrudniała docieranie niżów nad kontynent. Sytuacja zmieni się w najbliższych dniach. Silne wyże odsuwają się na wschód, robiąc miejsce dla dynamicznych niżów niosących silny wiatr i wichury.

Wichury Europa

Na powyższej mapie wiatru widać doskonale trzy głębokie ośrodki niskiego ciśnienia, które przyniosą wichury nad Europą Zachodnią w najbliższych dniach. Pierwszy z niżów znajduje się obecnie na południe od Islandii. To głęboki niż atmosferyczny. Ciśnienie w jego centrum spadło do zaledwie 964 hPa. Po jego południowej i zachodniej stronie obserwujemy spory gradient baryczny. Co za tym idzie już dziś i jutro w Szkocji i północnej Anglii mocniej powieje wiatr. Stała prędkość wiatru przekraczać będzie 100 km/h. W porywach i w miejscowościach położonych nad samym morzem wiatr wiać może jeszcze mocniej.

Jeszcze silniejszej wichury spodziewamy się po tym jak do Europy zbliży się kolejny głęboki niż atlantycki. Obecnie znajduje się on na południe od Grenlandii, ale rozwija się on bardzo szybko. W jego południowej części obserwujemy coraz większy gradient baryczny, a co za tym idzie siła wiatru w jego pobliżu przekracza 120 km/h. Wichura związana z tym niżej już w niedzielę uderzy w Irlandię, zachodnią Anglię i część Szkocji. W momencie uderzenia w ląd wiatr wiać może z prędkością przekraczającą 110 km/h. W porywach w niedzielę na Wyspach Brytyjskich z pewnością powieje do 120 km/h.

Jeszcze głębszy niż prognozowany jest dla Europy Zachodniej na początek przyszłego tygodnia. Wtedy to w pobliżu Wysp Brytyjskich znajdzie się ośrodek baryczny, w którego centrum ciśnienie spadnie do zaledwie 955 hPa. Znów przyniesie on bardzo silną wichurę na Wyspach, a także na północny Francji, czy w krajach Beneluksu. Na ten moment nic nie wskazuje na to, że którakolwiek z wichur w najbliższych dniach zdoła dotrzeć do Polski.