Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silne wichury na zachodzie. Powieje do 130 km/h

Wichury

Jakiś czas temu pisaliśmy, że mocno aktywny stał się Atlantyk niosąc do Europy kolejne, głęboki niże i wichury. Już w obecny weekend bardzo mocno wiatr wieje na Wyspach Brytyjskich. Wichury wystąpią jednak nie tylko w tej części Europy.

Silna wichura uderzy dziś w Wyspy Brytyjskie

Wichura na Wyspach Brytyjskich

Już dziś, w sobotę strefa bardzo silnego wiatru dotrze na zachód Wysp Brytyjskich. Wichura najsilniej da się we znaki mieszkańcom południa Irlandii oraz regionom zachodnim Anglii. Lokalnie wiatr może przekraczać prędkość 120 km/h. Wichura nad samym morzem może być jeszcze silniejsza. Jeszcze mocniejszego wiatru spodziewamy się w Europie w niedzielę.

Silna wichura nadchodzi do Europy

W drugi dzień weekendu nad Wyspy Brytyjskie dotrze centrum głębokiego niżu, który od kilku dni rozwija się na Atlantyku. Na południe i południowy zachód od centrum niżu powstał bardzo duży gradient baryczny. W związku z dużą różnicą ciśnienia na małej powierzchni wystąpi bardzo silny wiatr. Największej wichury spodziewamy się w regionach przybrzeżnych kanału La Manche. Silny, punktowo bardzo silny wiatr powieje na południu Anglii, w Walii, a także na północy Francji, czy w krajach Beneluksu.

Wichury w Europie

W strefie silnego wiatru spodziewamy się porywów przekraczających 12 km/h. Na otwartym morzu oraz w regionach nadmorskich wiatr wiać może jeszcze silniej. Ustąpienie silnych wyżów w centrum i na wschodzie Europy otworzyło drogę do strefowej cyrkulacji powietrza. Głębokie niże z bardzo silnym wiatrem mają obecnie szanse dotrzeć do kontynentu. Dotychczas blokowane przez wyże spychane były na północne peryferia Europy. Strefowa cyrkulacja powietrza, a także uderzenia kolejnych silnych wichur w Europę spodziewane są przez cały przyszły tydzień.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk