Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczący orkan Malik coraz bliżej Polski. Wiatr ponad 120 km/h, burze i opady. Będą duże zniszczenia i przerwy w dostawach energii elektrycznej w kraju

wichura związana z niżem malik (NADIA)

Niszczący orkan Malik coraz bliżej Polski. Wiatr przekroczy 120 km/h, wystąpią opady różnego typu. Spodziewane duże zniszczenia i przerwy w dostawach energii elektrycznej w kraju. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz numerycznych na najbliższe kilkadziesiąt godzin w oparciu o najświeższe wyliczenia z modeli europejskich oraz amerykańskich.

Niszczący orkan Malik. Nowa nazwa od naszych zachodnich sąsiadów dla niżu „NADIA”

Nie ulega już wątpliwości, że przed nami najsilniejsza wichura ostatnich lat. Niemcy uznali niż „NADIA” za orkan z powodu wysokiej średniej prędkości wiatru oraz porywów wiatru powyżej 118 km/h na dużym obszarze. Szerzej o nadaniu nowej nazwy pisaliśmy we wczorajszym artykule, z którym możecie się zapoznać, klikając tutaj.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.01.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych wraz z nazwami nadanymi przez Wolny Instytutu Meteorologiczny z Berlina

niszczący orkan w Polsce. Niż "MALIK" z układem frontów atmosferycznych zbliża się do kraju

Dziś jednak sprawdzimy, gdzie w godzinach porannych w sobotę znajduje się pogłębiający ośrodek niżowy, który kilka dni temu uformował się na froncie polarnym nad Atlantykiem. Jego dalszej intensyfikacji sprzyja obecność silnego prądu strumieniowego.

Prędkość wiatru na wysokości 300 hPa wyrażona w węzłach ukazująca meandrowanie prądu strumieniowego nad Atlantykiem i Europejskim Obszarem Synoptycznym.

Prognoza położenia i prędkości prądu strumieniowego na dzień 29.01.2022 r. 06 UTC według modelu GFS

Niszczący orkan Malik coraz bliżej Polski. Wiatr ponad 120 km/h, burze i opady. Będą duże zniszczenia i przerwy w dostawach energii elektrycznej w kraju

Niż o imieniu „NADIA” pogłębia się zgodnie z prognozami modeli numerycznych

W sobotę rano niż o nazwie „MALIK” lokuje się nad wschodnimi wodami Morza Norweskiego. Ciśnienie w centrum tego układu barycznego obniżyło się do 970 hPa. Są to więc wartości zbliżone do tego co prognozował na pierwszą część dzisiejszego dnia ECMWF, jak i też GFS. W kolejnych godzinach ciśnienie w centrum tego ośrodka niżowego ma się w dalszym ciągu obniżać. Niedługo wkroczy on nad Półwysep Skandynawski. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę centrum cyklonu będzie nad środkowym Bałtykiem oraz w rejonie Zatoki Botnickiej, przesuwając się następnie w rejon państw bałtyckich.

Europejski ECMWF zakłada spadek ciśnienia w centrum tego wiru niżowego do 960 hPa już najbliższej nocy. Będzie to więc bardzo głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych. Po jego zachodniej, południowej i południowo-zachodniej stronie. Dojdzie do wystąpienia bardzo dużego poziomego gradientu ciśnienia. Co przełoży się na wyraźny wzrost prędkości wiatru i spełniania kryteriów dla silnej wichury.

Położenie oraz ciśnienie atmosferyczne w centrum pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia o imieniu „NADIA” na godziny poranne w sobotę

Położenie oraz ciśnienie atmosferyczne w centrum pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia o imieniu "NADIA" na godziny poranne w sobotę

Niszczący orkan Malik. Porywy wiatru przekroczą 100 km/h na nizinach

Nieuniknione wydaje się w tej sytuacji to, że porywy wiatru na nizinach przekroczą 100-130 km/h. Natomiast nad wodami Morza Bałtyckiego nawet 120-140 km/h. Poza obszarami morskimi szczególnie silny wiatr wystąpi na Wybrzeżu Zachodnim i Środkowym. Gdzie z samego gradientu powiać może około 110-130 km/h. Co więcej pojawi się także silna cofka na północy, północnym-zachodzie Polski, ale dopiero w niedzielę, gdy wiatr skręci na północno-zachodni.

Wyliczane porywy wiatru za okres od 29.01.2022 r. 00z do 31.01.2022 r. 00 UTC według GFS

groźny wiatr z konwekcji i gradientu

Prognozy numeryczne wskazują, że w zachodniej połowie kraju, porywy wiatru osiągną 90-115 km/h. Na północy 90-130 km/h. W środkowej części Polski do 90-115 km/h, na południowym-zachodzie 90-120 km/h, a w południowej części kraju do 90-115 km/h. Wysoko w górach z uwagi na obecność nisko położonego prądu strumieniowego nawet 160-200 km/h. Najsilniej powiać może na Śnieżce oraz na Kasprowym Wierchu, gdzie wiatr może być nieco słabszy.

Poradnik od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jak zabezpieczyć się przed wichurą

rcb i zachowanie podczas wichury

Wyliczana prędkość wiatru za okres od 29.01.2022 r. 00Z do 31.01.2022 r. 2 UTC według niemieckiego modelu ICON

Niszczący orkan Malik coraz bliżej Polski. Wiatr ponad 120 km/h, burze i opady. Będą duże zniszczenia i przerwy w dostawach energii elektrycznej w kraju

Najpierw silny wiatr wystąpi na północy i północnym-zachodzie. Zacznie on się nasilać już wieczorem oraz w nocy z soboty na niedzielę. Natomiast do godzin porannych spodziewany jest na przeważającym obszarze Polski. W kulminacyjnej fazie silnego wiatru, poziomy gradient ciśnienia pomiędzy północą a południem naszego kraju sięgnie około 25-31 hPa.

Prognoza położenia niżu „NADIA” i ciśnienia atmosferycznego na dzień 29.01.2022 r. 00Z według ECMWF

Wiatr ponad 120 km/h, burze i opady. Będą duże zniszczenia i przerwy w dostawach energii elektrycznej w kraju

Niszczący orkan Malik. Będą duże zniszczenia w Polsce i tysiące interwencji strażaków. Realne zagrożenie dla zdrowia i życia

Bardzo prawdopodobne wydaje się, że silne porywy wiatru związane będą nie tylko z samym gradientem ciśnienia. Niewykluczone, że na chłodnym froncie atmosferycznym dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych Cumulonimbus. Dlatego też nie można wykluczyć pojawienia się na radarach meteorologicznych dobrze zorganizowanej linii szkwału. W środowisku istotnie nasilonego przepływu mas powietrza i niewielkiej chwiejności termodynamicznej. Możliwe są także pasma konwekcyjne bez wyładowań, których podstawowym zagrożeniem okażą się silne porywy wiatru schodzące z wyższych wysokości ku ziemi i prowadzące do dużych szkód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.01.2022 r. 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD

Niszczący orkan Malik coraz bliżej Polski. Wiatr ponad 120 km/h, burze i opady. Będą duże zniszczenia i przerwy w dostawach energii elektrycznej w kraju

Niszczący orkan. Burze nawet w formie linii szkwału bardzo prawdopodobne w Polsce

Na trasie tych formacji konwekcyjnych bardzo prawdopodobne są opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu, jak i też krupy śnieżnej oraz drobnego gradu. W czasie występowania opadów atmosferycznych obserwowany będzie gwałtowny spadek widzialności, a na drogach mogą zapanować trudne warunki do jazdy. Niektóre chmury Cumulonimbus wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferycznych, których jak na zimę może być nadzwyczaj dużo.

Energia dostępna drogą konwekcyjną w nocy z soboty na niedzielę będzie niewielka i przyjmie przedział wartości od 50 J/kg do 150 J/kg. Z uwagi jednak na obecność silnego prądu strumieniowego, pojawi się bardzo silny poziomy przepływ mas powietrza, co w konsekwencji spowoduje wystąpienie bardzo dużych pionowych uskoków wiatru, które w warstwie 0-6 km osiągną przedział 20-35 m/s. Ponadto pojawi się silne wznoszenie na linii frontu chłodnego, wymuszając pionowe ruchy konwekcyjne oraz dywergencja pola wiatru w środkowych warstwach troposfery. Na zobrazowaniach radarowych bardzo prawdopodobne jest pojawienie się linii szkwału.

Możliwe nawet lokalne trąby powietrzne

Z uwagi na bliskość niżu, duży przepływ mas powietrza i bardzo duże pionowe uskoki wiatru, pojawi się silny skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km, który sięgnie 300-450 m2/s2. W czasie przechodzenia formacji konwekcyjnych, pęd powietrza schodzić ma z wyższych wysokości. Dlatego punktowe porywy wiatru w przedziale 120-135 km/h są możliwe. Co więcej na linii szkwału nie można wykluczyć lokalnych trąb powietrznych. Opady atmosferyczne nie powinny stanowić dziś istotnego zagrożenia z uwagi na dużą prędkość przemieszczania chmur konwekcyjnych. Jednak miejscowe akumulacje do 5-20 mm są możliwe. Z uwagi na stosunkowo nisko położoną izotermę zero, prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 1-3 cm. Częściej jednak mają być to opady krupy śnieżnej i lodowej, deszcz ze śniegiem, a wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza wystąpią opady przechodzące w śnieg.

Prognoza konwekcyjna od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska za okres od 29.01.2022 r. 7 CET do 30.01.2022 r. 7 CET

prognoza burzowa

Wygląda więc na to, że kulminacyjna część wichury przypadnie na noc z soboty na niedzielę oraz na niedzielę. Najgroźniej będzie na zachodzie i północy. Dopiero pod wieczór jutro wiatr wyraźnie osłabnie w wielu regionach. Zagrożenia nie będzie stanowił dopiero w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek, kiedy to zmniejszy się różnica ciśnienia pomiędzy silnym wyżem znad Europy Zachodniej a wypełniającym się niżem „NADIA”, który lokować ma się nad Białorusią i Rosją.