Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Orkan Malik wpłynie na pogodę w Polsce. Niszczący wiatr w porywach powyżej 100 km/h, opady, a nawet burze i mróz


Orkan Malik kształtować będzie warunki pogodowe w nadchodzący weekend na obszarze Polski. Pojawią się porywy wiatru przekraczające 100-130 km/h i powodujące duże szkody. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej oraz śniegu na frontach. Niewykluczone są burze zarówno na froncie atmosferycznym o charakterze chłodnym, jak i też w świeżej masie pochodzenia arktycznego morskiego, która spłynie w tylnej części głębokiego niżu barycznego w nocy z soboty na niedzielę. Następnie pojawi się lekki mróz i oblodzenie z niedzieli na poniedziałek w wielu regionach.

W piątek niemiecka służba meteorologiczna (DWD) uznała, że niż „NADIA” spełni kryteria dla orkanu. Dlatego oprócz nazwy nadanej przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina można używać drugiej nazwy Malik. Chociaż w Polsce bardziej poprawna jest nazwa „NADIA”. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie używa własnego nazewnictwa niżów i wyżów kształtujących pogodę w Polsce. Bazuje zazwyczaj na imionach nadanych przez Instytut Meteorologiczny z Berlina.

Z prognoz numerycznych wynika, że nie tylko w Polsce wiatr poczyni duże szkody. Porywy wiatru przekraczające 120-130 km/h, wystąpią m.in w Danii oraz w Skandynawii. Obecnie orkanami potocznie określane są silne i gwałtowne wiatry o prędkości przekraczającej 33 m/s występujące na obszarze kontynentu europejskiego.

Orkan Malik wpłynie na pogodę w Polsce

DWD, czyli odpowiednik polskiego IMGW uznało niż baryczny „NADIA” z systemem frontów atmosferycznych jako orkan. W komunikacie na stronie niemieckiej służby meteo czytamy, że powodem takiej decyzji była m.in średnia prędkość wiatru, jak i też prognozowane porywy wiatru przekraczające 120-130 km/h u wybrzeży Danii.

Niemiecka służba meteo wspomniała również, że przez kilka ostatnich lat nie mieliśmy w naszej części Europy do czynienia z orkanami. W 2020 roku pojawił się orkan Sabina. Wir niżowy został oficjalnie nazwany Ciara przez Met Office w Wielkiej Brytanii. Sabine przez Deutscher Wetterdienst w Niemczech. Elsa przez Norweski Instytut Meteorologiczny w Norwegi. Wcześniej orkan nawiedził Polskę w styczniu 2018 r. i otrzymał wtedy imię Fryderyk.

Nowa nazwa Malik, ale Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie nazwał go Nadia

Ponadto oprócz nazwy „NADIA” obowiązuje imię Malik. Na mapie synoptycznej opublikowanej przez DWD widzimy dwie nazwy tego niżu z rodowodem atlantyckim. Poniżej można zobaczyć prognozę sytuacji synoptycznej na sobotę dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych. Zwróćmy uwagę na liczne strefy frontowe towarzyszące temu wirowi niżowemu. W sobotę chmury frontu ciepłego nasuną się nad Polskę. Następnie w nocy z soboty na niedzielę nadejdą strefy frontowe o charakterze chłodnym, przynosząc istotną adwekcje chłodu w tylnej części niżu. W kulminacyjnej fazie wichury różnica ciśnienia może wynieść aż 30 – 32 hPa pomiędzy Helem a południem kraju, prowadząc do wystąpienia niszczącego wiatru.

Sytuacja synoptyczna na 29.01.2022 r. 12 UTC dla Europy i rejonów przyległych, która została opracowana przez DWD

Orkan Malik wpłynie na pogodę w Polsce. Niszczący wiatr w porywach powyżej 100 km/h, opady, a nawet burze i mróz

Malik przyniesie dynamiczną pogodę

Z bieżących zobrazowań satelitarnych, map synoptycznych wynika, że obecnie niż o imieniu „NADIA” znajduje się w okolicach Islandii. Dane pomiarowe wskazują, że ciśnienie w centrum ośrodka niskiego ciśnienia spadło do 978 hPa. Następnie wraz z silnym prądem strumieniowym wir niżowy będzie przemieszczać się na południowy-wschód i wschód, ulegając coraz silniejszej cyklogenezie.

Orkany nie są częste w Europie

Wiele wskazuje, że ciśnienie w centrum tego układu barycznego spadnie w nocy z soboty na niedzielę poniżej 960 hPa. Będzie to więc bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, a po jego południowej i południowo-zachodniej stronie obserwowane będzie duże zagęszczenie izobar, skutkując wystąpieniem silnego, a w wielu miejscach niszczącego wiatru. Istotnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza skutkować ma szybką wędrówką stref frontowych. Ponadto pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzenia ku ziemi, prowadząc do szkód. Istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że na głównym froncie chłodnym utworzy się liniowa struktura konwekcyjna, która na swojej trasie może generować całkiem sporą ilość wyładowań atmosferycznych. W przypadku rozwoju konwekcji bardzo prawdopodobne wydają się porywy przekraczające 120-130 km/h, prowadząc do dużych szkód w wielu regionach Polski.

Orkan Malik. Porywy wiatru prognozowane przez modele numeryczne

Wyliczana prędkość wiatru za okres od 28.01.2022 r. 06 UTC do 30.01.2022 r. 18 UTC według GFS

Przebieg i prędkość w węzłach prądu strumieniowego na dzień 30.01.2022 r. 00Z według modelu GFS

Aura niekorzystnie wpływać ma na nasze samopoczucie z uwagi na duży spadek ciśnienia, występowania silnego wiatru, opadów, jak i też burz. Odczuwalne będzie to w sobotę, a zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę.

Prognoza porywów wiatru za okres od 28.01.2022 r. 06Z do 31.01.2022 r. 01 UTC według niemieckiego modelu ICON

Orkan Malik wpłynie na pogodę w Polsce. Niszczący wiatr w porywach powyżej 100 km/h, opady, a nawet burze i mróz

Wygląda więc na to, że ostatnie dni stycznia przyniosą dynamiczne warunki pogodowe. Pogoda będzie stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia i życia oraz mienia. Najsilniej powieje na Morzu Bałtyckim oraz wzdłuż gmin nadmorskich powyżej 110-125 km/h, ale także miejscami w głębi kraju wiatr rozpędzi się do 100-115 km/h. Jeśli pojawią się burze, to wtedy porywy mogą przekroczyć 130 km/h na nizinach. Jeszcze silniej powieje na Śnieżce oraz Kasprowym Wierchu, gdzie z uwagi na obecność nisko położonego, intensywnego prądu strumieniowego (ang. Low Level Jet), gdzie porywy mogą sięgnąć 160-180 km/h, a w Sudetach być może nawet 190 km/h – 200 km/h.

Szerzej o weekendowej wichurze: Niebezpieczny niż „NADIA” sprowadzi załamanie pogody i niszczący wiatr, a nawet zjawiska burzowe