Niż baryczny Pit uderzy niespodziewanie. Przyniesie groźną pogodę i wichury powyżej 100 km/h, spodziewane śnieżyce oraz ulewy w Polsce

Niż baryczny o nazwie Pit uderzy niespodziewanie i wpłynie na pogodę w kraju. Przyniesie groźną aurę i wichura z porywami ponad 100 km/h. Spodziewane również śnieżyce oraz ulewy i duże wahania ciśnienia.

Niż baryczny z systemem frontów zanurkuje nad Polskę

Druga połowa tygodnia w dalszym ciągu charakteryzuje się zmiennymi warunkami pogodowymi, gdyż aurę kształtuje w dalszym ciągu bardzo aktywna cyrkulacja strefowa. Występują duże wahania temperatury i ciśnienia, notuje się silny wiatr, który miejscami osiąga skale wichury. Dodatkowo występują częste burze. Szczególnie interesujące struktury konwekcyjne z wyładowaniami atmosferycznymi, pojawiły się na przełomie stycznia i lutego, kiedy to niebo błyskało w wielu regionach, o tym niecodziennym burzowym epizodzie pisaliśmy wczoraj.

Zobacz też: Burze śnieżne pojawiły się nagle nad Polską. Wiatr przekraczał 90 km/h. Wystąpiły opady krupy i linie szkwału

W kolejnych godzinach zaczniemy dostawać się w zasięg kolejnego niżu barycznego, który wchodzi w skład cyrkulacji strefowej. Otrzymał on nazwę Pit od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie. Jutro przez nasz kraj przejdzie układ frontów frontów barycznych, który przyniesie opady i silny wiatr w zasięgu zaostrzonej zatoki niżowej. Duża prędkość wiatru będzie związana nie tylko z dużym gradientem barycznym po południowej stronie niżu, ale także obecnością dolno-troposferycznego prądu strumieniowego, który nazywany jest również LLJ.

Sytuacja baryczna na 3 lutego 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Niż baryczny, 3 lutego 2023, 12 UTC
Groźna pogoda, 3 lutego 2023 i dynamiczny niż

Groźny wiatr w zasięgu wypełniającego i nurkującego niżu

Najsilniej powieje w piątek na zachodzie, południowym zachodzie oraz na południu Polski. W Karkonoszach porywy wiatru będą przekraczać 140-160 km/h. Na skutek silnych porywów wiatru mogą. zdarzyć się przerwy w dostawach energii i lokalne wiatrołomy. Ponownie najsilniejsze porywy wiatru wystąpią na drugiej pod względem wysokości wysokogórskiej stacji IMGW w Sudetach, gdzie prędkość wiatru może sięgnąć nawet 160-200 km/h. Będą to więc huraganowe porywy wiatru.

Wyliczane porywy wiatru na 3 lutego 2023, 15 UTC według modelu niemieckiego ICON

groźna aura w Polsce
Najsilniej powieje w Sudetach, niż baryczny przyniesie groźną pogodę

Prognoza porywów wiatru na 4 lutego 2023, 03 UTC według modelu ICON EU dla Polski

niżowa pogoda w Polsce
Groźna aura w Polsce, 3 lutego 2023 r.

Dynamiczna pogoda, 3 lutego 2023 w Polsce

Jutro nasz kraj będzie w zasięgu niżu barycznego Pit II, który sprowadzi poważne załamanie pogody w Polsce. Wir niżowy zanurkuje z północnego zachodu na południowy wschód. Ośrodek niżowy z systemem frontalnym zacznie się wypełniać nad chłodniejszym lądem. Z frontami atmosferycznymi będą związane opady atmosferyczne, przynosząc w wielu regionach intensywne opady zimowe i ulewy. Na zachodzie kraju wiatr będzie kwalifikował się na ostrzeżenia meteorologiczne, wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przeczytaj również: Atak zimy. Śnieżyca sparaliżuje Polskę. Spadnie 15-20 cm śniegu, w górach 50-60cm w dobę. Później nadejdzie mróz

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 3 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF

niż baryczny i związany z nim układ frontów

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 3 lutego 2023, 09 UTC według modelu ECMWF

groźna pogoda w Polsce
Niż baryczny i układ frontów, 3 lutego 2023 r.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 3 lutego 2023, 12 UTC

Nurkujący niż baryczny 3 lutego 2023 r.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 3 lutego 2023, 18 UTC według modelu ECMWF

groźna aura, 3 lutego 2023 w Polsce
Niż będzie wypełniał się nad chłodniejszym lądem

Prognozowane porywy wiatru na 3 lutego 2023, 12 UTC według modelu GFS, prędkość wiatru w górach i na obszarach podgórskich będzie niedoszacowana przez model amerykański

niż baryczny, 3 lutego 2023 r. groźna pogoda w Polsce
Silny wiatr na zachodzie i w górach o skali wichury

Niż baryczny z układem frontów atm. Silny wiatr o skali wichury. Dodatkowo opady zimowe, warunki na drogach będą trudne

Niż ten sprowadzi w wielu regionach niebezpieczne warunki pogodowe. Nie można wykluczyć, że pojawią się nawet lokalne burze śnieżne z silnym wiatrem z uwagi na dużą dynamikę panującą w troposferze. W zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego, są prognozowane opady ciekłe, natomiast w strefie chłodnego frontu opady mieszane i przechodzące w intensywny śnieg. Nasilony przepływ nad Polską będzie wynikał nie tylko z obecności zatoki niżowej, ale także przechodzenia chłodnego frontu i występowania prądu strumieniowego.

Zobacz też: Mróz do -7°C, opady marznące, mieszane i śniegu. Prędkość wiatru w Polsce będzie się na moment zmniejszać

Porywy wiatru na 3 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niż baryczny przyniesie wichurę i śnieżyce. duża dynamika w pogodzie
Dynamiczna pogoda, 3 lutego 2023 r. w Polsce

Najgroźniejsza pogoda będzie panować w górach. Szczególnie w Karkonoszach, gdzie większość wiodących modeli o dużej rozdzielczości pokazuje porywy sięgające, a nawet przekraczające 130-200 km/h. Polska królowa wichur, czyli Śnieżka znów może zasłynąć z niezwykle wysokich i typowych dla huraganów porywów wiatru.

https://youtu.be/XNe9vu344f4

Koniec stycznia i początek lutego jest wietrzny w całym kraju, ale nie wszędzie wiatr jest charakterystyczny dla wichur. Minionej doby najsilniej oprócz rejonów górskich i podgórskich wiało w zachodniej i północnej połowie naszego kraju. Tabela poniżej obrazuje 30 stacji synoptycznych z Polski, gdzie w ciągu minionej doby wiatr był najsilniejszy.

Niż baryczny przyniesie następną wichurę. Miniona doba również z silnym wiatrem na stacjach synop w Polsce

niż baryczny. groźna pogoda w Polsce
Najsilniej wiało w Karkonoszach, bo aż 158 km/h

Następnie w tylnej części niżu szerokim strumieniem spłynie powietrze arktyczne. Przejdziemy płynnie z termicznego przedzimia do zimy termicznej.

FaniPogody.pl