Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niż baryczny Ventur nad Polską. Będą kolejne burze i ulewy. IMGW wydaje alerty!Niż baryczny Ventur nad Polską. Będą kolejne burze i ulewy w piątek nad naszym krajem. Sprawdzamy najnowsze prognozy pogody.

Niż baryczny w piątek nad Polską

Dziś nad krajem przemieszcza się układ niżowy z systemem frontów atmosferycznych nad Polską. Co więcej z zachodu, południowego dociera umiarkowanie ciepła masa powietrza polarno – morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Już w pierwszej części dnia pojawiły się lokalne słabe burze na zachodzie oraz w centrum, w drugiej części dnia przewiduje się wzrost aktywności burzowej. Najprawdopodobniej w sobotę wystąpią kolejne zjawiska burzowe.

Niż baryczny i układ frontów. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 28.07.2023, 12 UTC dla Polski

niż baryczny nad Polską
Niż baryczny i układ frontów atmosferycznych

Burze z gradem i ulewami dziś

Dziś od zachodu dociera dość ciepłe, wilgotne i umiarkowanie niestabilne powietrze polarne morskie. Jednak w ciągu dnia utworzą się kolejne komórki konwekcyjnych i burz. Głównie będą to słabe komórki ale lokalnie natężenie burz może być umiarkowane. Burzom towarzyszyć będą opady 15-20 mm oraz lokalnie porywy 70 km/h i mały grad. Burze będą przemieszczać się dość szybko, z zachodu na wschód, i występować głównie w godzinach popołudniowych.

Prognoza burzowa na 28 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

niżowa pogoda
Niż baryczny i burze, 28 lipca 2023 r. w Polsce

Piątek przyniesie w dzień zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Jedynie w godzinach porannych na krańcach wschodnich zdarzyły się lokalne rozpogodzenia. Na przeważającym obszarze Polski przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Wysokość opadów w czasie burz na zachodzie i w centrum kraju do około 20-25 mm. Lokalnie niewykluczone podtopienia. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 19°C nad morzem, około 22°C w centrum, do 24°C na południowym zachodzie; w obszarach podgórskich Karpat od 16°C do 18°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z przewagą kierunków południowych i zachodnich. Głównie w czasie burz porywy wiatru do 70-75 km/h. Jednak wysoko w górach porywy wiatru do 65 km/h.

Zobacz też: Cyklon o wielkiej sile na koniec lipca. Wiatr do 200 km/h. Do tego koszmarne ulewy.

Wiele wskazuje, że w nocy z piątku na sobotę burze możliwe początkowo na wschodzie kraju. Opady 5-10 mm i porywy około 50 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

niżowa pogoda
Niż baryczny. Burze w Polsce, 28/29 lipca 2023 r.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz