Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura o wielkiej sile na koniec lipca. Wiatr do 200 km/h. Do tego koszmarne ulewy. Kiedy poprawa pogody w Polsce?

Silna wichura ponad 200 km/h. Tajfun niesie ulewy i burze


Większość dzisiejszego wpisu poświęcę tajfunowi Doksuri, który zbliża się do Tajwanu i południowych Chin. Na Pacyfiku obecnie występuje wichura z porywami wiatru sięgającymi 200 km/h. Tajfun uderzy w ląd w jeden z najbardziej zaludnionych regionów Świata. W drugiej części wpisu sprawdzę, co przyniesie nam pogoda w kraju. Czy najbliższe dni przyniosą poprawę aury?

Silna wichura na Oceanie Spokojnym

Zacznijmy od dalekiego wschodu, gdzie sezon na tajfuny trwa w najlepsze. Tajfun rozwinął się kilka dni temu w regionie północnych Filiip. Niż ten przekształcił się w tajfun, ponieważ zjawiska atmosferyczne mu towarzyszące są naprawdę silne. W pewnym momencie Doksuri, ponieważ tak został nazwany osiągnął nawet kategorię 4 w pięciostopniowej skali Saffira-Simsona.

Wichura nadciąga nad Tajwan i Chiny
Wichura nadciąga nad Chiny

Oznacza to, że wichura osiągała w regionie prędkość wiatru przekraczającą 200 km/h. Tajfun uderzając w Tajwan osłabł. Siła wiatru nadal była to niszcząca, ponieważ wiatr w porywach sięgał 150 km/h. Szczęśliwie dla mieszkańców wyspy główny żywioł minął ją od zachodu zmierzając nadal na północ w kierunku południowych wybrzeży Chin.

Tajfun i silna, niszcząca wichura u wybrzeży Chin
Tajfun i wichura u wybrzeży Chin

Położenie tajfunu widać doskonale na powyższej mapie. Wichura uderza w południowe wybrzeża Chin. Siła wiatru znów wzmocniła się. Wg. modelu ECMWF obecnie niż generuje porywy wiatru sięgające nawet 180 km/h. Przeczytaj również: Potężny upał w prognoza dla Polski. Nawet 37 stopni Celsjusza?

Nie tylko wichura, ale i silne ulewy

Tajfun Doksuri to nie tylko silna, lokalnie niszcząca wichura. Poniżej aktualne zdjęcie satelitarne regionu południowych Chin oraz Tajwanu.

Nie tylko wichura, ale i ulwy w Azji
Nie tylko wichura, ale i potężne ulewy

Na powyższym obrazie satelitarnym widzimy potężne, grube strefy zachmurzenia. Związane z nimi są silne ulewy. Obserwujemy dwie strefy silnych ulew. Pierwsza jest już nad południowym wybrzeżem Chin. Druga zbliża się do wschodnich brzegów Tajwanu. Prognozuje się, że w regionie w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin spaść może nawet 500-600 mm opadu na metr kwadratowy.

Silne ulewy zagrażają milionom ludzi
Silne ulewy na południu Azji

To ilość wody, która z pewnością doprowadzi do podtopień, a nawet powodzi. Na obszarach, które dotkną intensywne opady deszczu mieszka miliony ludzi. Z drugiej strony, władze Chin i Tajwanu zdaje się były dobrze przygotowane na nadchodzący tajfun. Ludzie zostali dostatecznie wcześniej poinformowani, że uderzy w nich wichura i ulewy. Wojsko dostarczyło wodę pitną i prowiant. Mieszkańcy najbardziej zagrożonych regionów zostali ewakuowani.

Kiedy poprawa pogody w Polsce?

Nam w kraju oczywiście tajfun i wichura nie grożą. Jednak pogoda od kilku dni nie rozpieszcza. Lato wydaje się być w odwrocie, czego dobrym przykładem jest dzisiejszy dzień. Szczegółową prognozę pogodę na piątek wydałem z rana. Zapraszam do tego wpisu. Tymczasem sprawdźmy kiedy pogoda w kraju poprawi się.

Wichura nam nie grozi, jednak czy pogoda poprawi się?

Niestety nie mam dobrych wieści dla fanów suchej aury. Deszcz oczywiście zawsze jest potrzebny w okresie letnim, jednak ilość opadów w najbliższych dniach i całym przyszłym tygodniu przypomina nam bardziej okres jesienny, niż środek lata. Opady. choć w większości przelotne czekają nas zarówno w weekend, jak i w przyszłym tygodniu. Mocno niepokoi mnie prognoza na przyszły weekend. Wtedy to blisko wschodniej Polski przechodził będzie aktywny niż z południa. Czeka nas nie tylko wichura, ale i ulewne opady deszczu. To oczywiście dość odległy termin w prognozach, ale poprawy pogody tak ogólnie nie widać. Zobaczmy więc, czy przynajmniej zrobi się cieplej.

Prognoza temperatury na weekend dla Polski
Prognoza temperatury na weekend dla Polski

Powyżej prognoza temperatury na weekend dla Polski. Upał nie wystąpi, ale zrobi się cieplej. Temperatury oscylowały będą w okolicach 24-25 stopni Celsjusza. W podobnym tonie wskazania termometrów wyglądały będą w przyszłym tygodniu. Upału raczej się nie spodziewamy, ale zrobi się cieplej niż choćby dziś.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk