Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niż „FABIENNE” coraz bliżej Polski. Niebezpieczne prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin, możliwy niszczący wiatr i burze


Niż baryczny „FABIENNE” jest już coraz bliżej Polski. Obecnie jest on stosunkowo płytkim układem niskiego ciśnienia zamknięty izobarą 1011 hPa. Lokuje się nad krajami Beneluksu, kieruje się nad Niemcy, zmierza zgodnie z prądem strumieniowym w kierunku naszej części Europy. Prognozowana jest jego dalsza intensyfikacja.

W drugiej części niedzielnego dnia od południowego-zachodu wchodzić będzie ciepły wycinek niżu wypełniony dużo cieplejszym i bardziej wilgotnym powietrzem polarno-morskim. Obejmie ono zwłaszcza południowe i wschodnie dzielnice Polski.

Poranne położenie niżu barycznego „FABIENNE”

Analiza synoptyczna na dzień 23.09.2018 r. godzina 2 czasu lokalnego według DWD

W kolejnych godzinach centrum pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia znajdzie się nad Niemcami wkroczenie jego do Polski spodziewany jest na godziny wieczorne, bądź wczesną noc. Znad Dolnego Śląska przemieszczać ma się nad Ziemię Świętokrzyską i woj. lubelskim nad ranem znajdzie się już nad Ukrainą

Spodziewane położenie centrum niżowego i opadów oraz zachmurzenia u naszych zachodnich sąsiadów

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.09.2018 r. godzina 12 UTC, nasuwający się ciepły front atmosfery do Polski, za którym napłynie nad południowe i częściowo wschodnie dzielnice na krótki okres cieplejsza masa pochodzenia polarno-morskiego z południowego-zachodu. Na dużą uwagę zasługuje szybka rozbudowa wyżu w rejonie Wysp Brytyjskich, pomiędzy pogłębiającym się niżem barycznym a antycyklonem dojdzie do zaostrzenia się poziomego gradientu ciśnienia, co skutkować będzie bardzo silnymi porywami wiatru w naszej części Europy. Po przejściu niżu w całym kraju zapanuje przepływ północno-zachodni, północny, napływać będzie masa pochodzenia arktycznego morskiego.

Początkowo zaznaczać będą się opady na aktywnym froncie ciepłym, za którym napłynie na moment dużo cieplejsze powietrze. Od zachodu zamykać będzie go chłodny front atmosferyczny, w fazie dojrzałej, najprawdopodobniej po opuszczeniu Polski utworzy się cyklon zokludowany.

Proces napływu ciepłego powietrza w ciepłym wycinku niżu zwłaszcza do południowych i wschodnich dzielnic obrazują poniższe ryciny dla poziomu 850 hPa (1550 m.n.p.g). Następnie widać wymianę masy na chłodniejszą o cechach arktycznych morskich, w której na początku tygodnia formować będą się chmury Cumulonimbus z burzami i opadami.

Groźne prognozy na noc z niedzieli na poniedziałek, niewykluczone burze z niszczącym wiatrem

Z wyliczeń modeli numerycznych wynika, że w nocy z niedzieli na poniedziałek wchodzić zacznie do kraju front chłodny. Wiązać będzie się z nim diametralna wymiana mas powietrza na dużo chłodniejszą z północnego-zachodu, potem północy. Odcinek frontu chłodnego spowodować może rozwój burz w środowisku istotnie nasilonego przepływu mas powietrza i dynamicznego wymuszania wznoszenia mas powietrza, spodziewane quasi-geostroficzne wspomaganie procesów. W środkowych warstwach troposfery z powodu obecności nad naszą częścią Europy silnego prądu strumieniowego i pogłębiającego się układu niżowego wystąpi dywergencja pola wiatru, czyli rozbieżność, co może wspomóc dodatkowo rozwój chmur burzowych.

Spodziewany jest rozwój burz na terenie Niemiec, zarówno w formie superkomórek burzowych, jak i też liniowych układów konwekcyjnych, nawet w formie rozległego systemu burzowego z wbudowaną linią szkwału. Konwekcja przed czołem frontu chłodnego zmierzać ma do Polski, jak i też Czech.

Nad naszym krajem zalegać ma słabo chwiejny sektor powietrza, mając jednak na uwadze silne wspomaganie procesów wznoszenia powietrza i nasilony poziomy przepływ oraz uskoki kierunkowe, ale także pionowe. Szczególnie niebezpieczne okazać mogą się silne porywy wiatru, które punktowo na trasie burz przekroczą 100 km/h. W przypadku pojawienia się burz zawierających mezocyklon istnieje niskie prawdopodobieństwo trąb powietrznych związanych z rotującymi prądami wstępującymi w burzach superkomórkowych.

Na zobrazowaniach radarowych istnieje szansa na dostrzeżenie sygnatury LEWP, która jest stosunkowo rzadka, ale wskazuje na ryzyko wystąpienia niszczących porywów wiatru.

Czym jest LEWP, słownik Skywarn Polska

LEWP (Line Echo Wave Pattern) – sygnatura radarowa odbiciowości opadów, która charakteryzuje się ostrym zagięciem znajdującym się na linii szkwałowej. Na południe od zagięcia dość często widoczne jest wybrzuszenie w linii szkwałowej, czasem w postaci sygnatury bow echo. Cały ten układ ma bardzo duży potencjał do wytwarzania silnych, niszczących porywów wiatru. W rejonie zagięcia dodatkowo może wystąpić tornado.

Ryzyko wystąpienia nadmiernych sum opadów będzie ograniczone z powodu dużej prędkości przemieszczania się chmur burzowych. Konwekcja z burzami prawdopodobna jest w nocy z niedzieli na poniedziałek, punktowo na wschodzie trwać może nawet do drugiej części nocy po czym powinna znaleźć się za wschodnią polską granicą.

Niebezpieczny również silny wiatr z gradientu ciśnienia

Z prognoz wynika, że już późnym popołudniem, bądź pod wieczór w pasie dzielnic południowych zacznie wzrastać prędkość wiatru. W nocy z niedzieli na poniedziałek pierwsza fala wiatru rozprzestrzeniać ma się po południowej i wschodniej oraz centralnej Polsce. Szczególnie groźnie może być jednak w pasie południowym, gdzie oprócz nasilającego się wiatru z gradientu ciśnienia, towarzyszyć mogą porywy wiatru związane z burzami.

Polscy Łowcy Burz Skywarn Polska wydali 1 stopień zagrożenia przed burzami, możliwa aktualizacja do 2 stopnia.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.09.2018, godz. 08:00 CEST do 24.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski ze względu na silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na możliwość wystąpienia trąb powietrznych.

Prognozowane obszary najsilniejszego wiatru przez model GFS na okres od niedzielnego wieczora do poniedziałkowego popołudnia

Groźna fala wiatru na południu według modeli

Poniżej spodziewane maksymalne porywy wiatru prognozowane przez modele ICON, WRF oraz UMPL 4 km. Wszystkie są niemal zgodne, że silny wiatr szczególnie niebezpieczny będzie na południu Polski,  możliwe porywy przekraczające 100 km/h. Silnie wiać będzie również na wschodzie.

Zalecamy usunąć pojazdy spod drzew, zabezpieczyć rzeczy na balkonach. Wiatr zwłaszcza na południu kraju może wyrządzić duże szkody w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wietrzna aura utrzyma się przez cały poniedziałek, stopniowo jednak wiatr będzie słabnąć. W powietrzu arktycznym rozwijać będą się liczne chmury Cumulonimbus, przynoszące lokalne burze, silny wiatr do 85 km/h oraz grad. Pogoda uspokoi się dopiero we wtorek. W polskich górach ponownie może spaść śnieg, zwłaszcza w czasie poniedziałkowego dnia, gdy za frontem napłynie arktyczna masa.

Nieco łagodniejszy wariant ECMWF’a względem ICON’a.

UMPL 4 km źródło ICM-UW, meteo.pl, prognozowane maksymalne porywy wiatru

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TU