Niżowa pogoda w Polsce. Wysoka temperatura. Nasilający się wiatr i wichura w górach do 100 km/h

Niżowa pogoda w Polsce. Wiatr w Polsce coraz silniejszy. Jednak wichura tylko wysoko w górach do 100 km/h.

Niżowa pogoda powróciła do Polski

Koniec poprzedniego tygodnia przyniósł chwilowe uspokojenie w pogodzie. Było to spowodowane rozbudową wędrownego wyżu w świeżej masie za głównym frontem atmosferycznym, który odsunął się już nad Ukrainę oraz następnie Rosję. Nie zabrakło pogodnego nieba, gdyż zalegało w naszej części Europy powietrze o niskiej zawartości wilgoci. Jednak już od wtorku zaczynamy obserwować zmianę warunków pogodowych. Dominować zaczyna niżowa pogoda. Pojawił się mało aktywny front atmosferyczny prowadzony przez niż wchodzących w skład cyrkulacji zachodniej.

Nad Atlantykiem u wschodnich wybrzeży Kanady, szczególnie na styku ciepłych wód Prądu Zatokowego „Golfsztrom” i zimnych wód prowadzonych przez Prąd Labradorski, a spływających znad Morza Baffina i Morza Labradorskiego. To w tych obszarach Atlantyku obserwujemy cyklogeneze ośrodków niżowych, które pod prądem strumieniowym szybko przesuwają się na wschód po północnych obrzeżach quasi stacjonarnego wyżu azorskiego. Zajmującego swoje klimatyczne miejsce w rejonie Wysp Azorskich. O tym, jak daleko wejdą one nad Europę Północną, a głównie nad Skandynawię, decydować będzie położenie i zasięg na zachód wspomnianego wyżu, stanowiącego poważną przeszkodę na ich drodze. Niżowa pogoda utrzyma się z niewielkimi przerwami przynajmniej do końca lutego.

Sytuacja synoptyczna na 16.02.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Niżowa pogoda w Polsce. Wysoka temperatura. Nasilający się wiatr i wichura w górach do 100 km/h

W najbliższych dniach czeka nas niebezpieczna niżowa pogoda. Oczekiwane są duże wahania ciśnienia. Znaczne zmiany na termometrach pod kątem temperatury, nie zabraknie opadów deszczu, śniegu z deszczem i krupy. Możliwe są również groźne burze. Pojawią się niebezpieczne fale wiatrowe, które przyjmą formę wichur.

Niżowa pogoda w Polsce

Noc z wtorku na środę przyniesie niżową pogodę. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na południowym wschodzie. Miejscami opady deszczu, na północny i wschodzie początkowo także deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. Oczekiwany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm w Sudetach. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą maksymalnie od 4°C na północnym wschodzie. W kotlinach karpackich do 8°C na wschodzie i na zachodzie, i  10°C na południu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny. W porywach do 65 km/h, na obszarach podgórskich do 70 km/h, w Sudetach do 100 km/h, południowo-zachodni i południowy.