Niszczący orkan „DUDLEY” pojawi się w Europie oraz wpłynie na pogodę w Polsce. Będą ogromne zniszczenia, masowe przerwy w dostawach prądu. Pojawią się burze, a nawet tornada

Niszczący orkan o nazwie „DUDLEY” pojawi się w Europy. Będzie on miał także wpływ na warunki pogodowe w Polsce. Spodziewamy się dużych zniszczeń na Starym Kontynencie, wystąpią masowe przerwy w dostawach energii elektrycznej. Niewykluczone są nawet burze, jak i też tornada.

Groźny orkan „DUDLEY” pojawi się w Europie

Odpowiednik polskiego IMGW, czyli niemieckie DWD uznało niż „YLENIA” jako orkan. Otrzymał on dlatego drugą nazwę „DUDLEY”. Szczególnie niebezpieczne porywy wiatru z tym wyjątkowo głębokim cyklonem dadzą się we znaki na Wyspach Brytyjskich. Z prognoz numerycznych wynika, że prędkość wiatru w porywach przekraczać ma 130-140 km/h.

Najtrudniejszych warunków pogodowych spodziewamy się na Wyspach Brytyjskich, Krajach Beneluksu i w Niemczech.

Niemiecka służba meteorologiczna opublikowała informacje, z której wynika, że niż atlantycki o imieniu „YLENIA” spełni kryteria dla orkanu. Powodem zaklasyfikowania cyklonu za orkan umiarkowany szerokości geograficznych jest fakt, że wystąpi duża prędkość średniego wiatru. Porywy przekraczające na dużym obszarze 118 km/h. Należy dodać, że pod koniec stycznia, niemiecka służba meteo również uznała wyjątkowo głęboki niż o imieniu „NADIA” za orkan. Nadając mu wtedy drugie imię „MALIK”.

Sytuacja synoptyczna na 16.02.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Niszczący orkan "DUDLEY" pojawi się w Europie oraz wpłynie na pogodę w Polsce. Będą ogromne zniszczenia, masowe przerwy w dostawach prądu. Pojawią się burze, a nawet tornada

W Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy nie nadaje własnych nazw dla ośrodków barycznych, które wpływają na pogodę w Europie. Bazuje on zazwyczaj na nazwach opublikowanych przez Wolny Uniwersytet Meteorologiczny z Berlina. Czasem korzysta w swoich informacjach prasowych z imion podanych przez DWD, rzadziej brytyjskiego Met Office. Nazwy dla orkanów najczęściej nadają Niemcy.

Należy jednak dodać, że w polskiej literaturze o meteorologii i klimatologii nie spotkamy pojęcia orkan. Jednak zazwyczaj przyjmuje się, że średnia 10-minutowa prędkość wiatru powinna przekraczać około 118-120 km/h, jeśli weźmiemy pod uwagę informację z zagranicznych publikacji. Orkan w Europie to nic innego jak głęboki niż z silnym wiatrem oraz frontami atmosferycznymi.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 15.02.2022, 06 UTC do 19.02.2022, 21 UTC według GFS

Niszczący orkan "DUDLEY" pojawi się w Europie oraz wpłynie na pogodę w Polsce. Będą ogromne zniszczenia, masowe przerwy w dostawach prądu. Pojawią się burze, a nawet tornada

Niszczące wichury pojawią się w Europie

Bardzo silny, w wielu miejscach niszczący wiatr spowoduje duże szkody w energetyce, stworzy realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Spychać może również samochody z dróg. Zwłaszcza ciężarowe, stwarzając duże zagrożenia na drogach. Pojawić mogą się poważne utrudnienia w ruchu lotniczym. Szczególnie podczas startów i lądowań na głównych europejskich lotniskach.

Niszczący orkan „DUDLEY” przyniesie duże zniszczenia w zachodniej części Starego Kontynentu

Wygląda na to, że w najbliższych dniach niebezpieczne warunki pogodowe przyniosą dwa niże z rodowodem atlantyckim, które korzystając z bliskości prądu strumieniowego ulegną silnemu pogłębieniu. Otrzymały one następujące nazwy od Wolnego Instytutu Meteorologicznego – czyli XANDRA I YLENIA (orkan DUDLEY). Na pogodę w Polsce wpłynie najpierw niż o imieniu XANDRA już w czwartek. Kiedy to przyniesie niebezpieczne porywy wiatru, a nawet wiatr o skali wichury. Drugi raz w tym roku na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego będziemy mieć do czynienia z orkanem. Niszczący orkan spowoduje bardzo duże szkody na zachodzie Europy.

Sytuacja synoptyczna na 17.02.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD

Będą ogromne zniszczenia, masowe przerwy w dostawach prądu. Pojawią się burze, a nawet tornada

Niszczący wiatr pojawi się w Europie. Porywy wiatru przekroczą 140 km/h – 150 km/h

Przejście pierwszej wichury w czwartek jest już przesądzone. Pojawić może się nawet burzowa linia szkwału wędrująca szybko w drugiej części nocy ze środy na czwartek od Niemiec z północnego – zachodu na południowy-wschód na froncie chłodnym. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się kilku trąb powietrznych w obrębie liniowej struktury konwekcji. Warunki do ich rozwoju mogą być nadzwyczaj korzystne, mając na wysoką temperaturę powietrza i wysoką wilgotność.

Najgroźniejsze warunki pogodowe powinny objąć w pierwszej części czwartkowego dnia zachodnią i północno-zachodnią oraz południowo-zachodnią część kraju. Istnieje jednak ryzyko, że zespół chmur Cb, który wypiętrzy się na linii frontu chłodnego. Dotrze do centralnej części Polski, gdzie stopniowo zacznie ulegać dezintegracji. Na trasie tego systemu burzowego, porywy wiatru mogą sięgnąć 90-120 km/h. Pojawić mogą się także za głównym frontem, w środowisku chłodniejszej i chwiejnej masy powietrza. Burze z opadami mieszanymi i krupy oraz drobnego gradu o mniejszej intensywności. Orkan jednak największe szkody poczyni na zachodzie kontynentu.

Wstępna prognoza porywów wiatru za okres od 15.02.2022, 06Z do 19.02.2022, 21 UTC według modelu ICON

Niszczący orkan "DUDLEY" pojawi się w Europie oraz wpłynie na pogodę w Polsce. Będą ogromne zniszczenia, masowe przerwy w dostawach prądu. Pojawią się burze, a nawet tornada

Kwestią otwartą pozostaje prędkość wiatru w czasie sobotniego przejścia kolejnego niżu przez Bałtyk. Wtedy również znad Atlantyku, gdzie uformuje się na froncie polarnym, dotrze do naszej części Starego Kontynentu pogłębiający się niż z układem frontów, w którym ciśnienie spaść może poniżej 965 hPa. Po jego południowej i zachodniej stronie spodziewany jest duży poziomy gradient ciśnienia. Niewykluczone są także groźne burze. Zwłaszcza na froncie chłodnym. Zalecamy śledzić codziennie nasze artykuły. Być może zostaną spełnione kryteria dla kolejnego orkanu.