Pogoda niżowa da się we znaki. Silny wiatr, ulewy, śnieg, a nawet burze w Polsce

Niżowa pogoda będzie kształtować warunki pogodowe w drugie weekend kwietnia. Pojawi się w wielu miejscach silny wiatr, ulewy, śnieg, a nawet burze w Polsce.

Niżowa pogoda dominować ma na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia 2022

Koniec bieżącego tygodnia przynosi istotne ochłodzenie. Znajdujemy w zasięgu cyrkulacji zachodniej od początku mijającego tygodnia. Dlatego też warunki pogodowe są zmienne. Nie brakuje silnego wiatru, dużej ilości opadów, a nawet zjawisk burzowych. Pod koniec tygodnia i na początku przyszłego prognozowane jest przejściowe ujemne odchylenie temperatury. Cieplej powinno zrobić się w okolicach połowy miesiąca. Jednak niżowa pogoda utrzyma się, okresowo tylko rozbuduje się przejściowy klin wyżowy.

Prognozowana anomalia temperatury na okres 8.04.2022 do 14.04.2022 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 dla Polski.

Niżowa pogoda da się we znaki. Silny wiatr, ulewy, śnieg, a nawet burze w Polsce

Niżowa pogoda szybko nie odpuści w Polsce

Już w rozpoczynający się weekend dostajemy się w zasięg kolejnego niżu wchodzące w skład wyjątkowo aktywnej cyrkulacji zachodniej. Pojawią się intensywne opady w formie ciekłej, miejscami na południu kraju zdarzą się również opady zimowe. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 30 mm, przyrost pokrywy śnieżnej do 5-10 cm. Z uwagi na ponowne zaostrzenie poziomego gradientu, pojawią się silniejsze porywy wiatru, które lokalnie mogą spowodować szkody.

Prognozowane porywy wiatru według ECMWF na 9.04.2022, 12 UTC

Kolejne pogorszenie pogody przyniesie w najbliższych godzinach niż o nazwie ORTRUD. To wszystko zasługa niżowej pogody.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 8.04.2022, 18 UTC według modelu ECMWF

Niżowa pogoda da się we znaki. Silny wiatr, ulewy, śnieg, a nawet burze w Polsce

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 8.04.2022, 21 UTC według europejskiego modelu ECMWF

Niżowa pogoda da się we znaki. Silny wiatr, ulewy, śnieg, a nawet burze w Polsce

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 9.04.2022, 00 UTC według ECMWF i wpływ niżowej pogody

Niżowa pogoda da się we znaki. Silny wiatr, ulewy, śnieg, a nawet burze w Polsce

Sytuacja synoptyczna na 10.04.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD i widoczne m.in niże na mapie synop

Niżowa pogoda da się we znaki. Silny wiatr, ulewy, śnieg, a nawet burze w Polsce

Niż Ortrud sprawcą silnego załamania pogody

Nie ustaje niżowa pogoda w mijającym tygodniu. Znaczne pogorszenie pogody na weekend przyniesie niż, który przemieści się w najbliższych godzinach znad Europy Zachodniej w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu. Rozciąga się strefa zafalowanego frontu atmosferycznego, tworzą się w obrębie tego frontu zaburzenia falowe, które urastają do postaci niżów barycznych. Niż ORTRUD przemieszczać ma się z rejonu Francji na wschód, wpływając na pogodę również w Polsce. Początkowo swój zacznie zaznaczać wieczorem oraz w pierwszej części nocy z 8 na 9 kwietnia 2022, przynosząc opady zwłaszcza w południowej części kraju. Szczególnie w woj. dolnośląskim, opolskim, Górnym Śląsku oraz miejscami w Małopolsce. Następnie w ciągu sobotniego dnia wystąpią w zachodniej, północnej oraz północno-zachodniej przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej, przejściowo również gdzieniegdzie mokrego śniegu. Nie można wykluczyć następnych rozproszonych burz.

Wyliczane wysokość opadów do 9.04.2022, 21 UTC według ECMWF. Przez Polskę przejdą dwie strefy opadowe

opady w polsce

Pokrywa śnieżna utworzy się tylko w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach nawet jak lokalnie w Polsce krajobrazy zabielą się, to pokrywa śnieżna szybko stopnieje za sprawą wysokiej temperatury powietrza. W przyszłym tygodniu czeka nas duża dynamika w pogodzie za sprawą dominacji niżowej pogody. W najbliższych dniach przedstawimy wstępne prognozy pogody na nadchodzące święta.

Prognoza wysokości opadów na okres od 8.04.2022, 00Z do 9.04.2022, 21 UTC według francuskiego modelu ARPEGE

prognoza opadów według francuskiego arpege