Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężne wichury. Wiatr do 130 km/h na zachodzie

Wichury w Europie i Polsce

Niestety po raz kolejny w ostatnich dniach naszykować musimy się na silne wichury. Już od rana bardzo mocno wieje w zachodniej Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów siła wiatru dochodzić może do nawet 130 km/h. We wpisie sprawdzimy co jest przyczyną tak dynamicznej aury oraz kiedy wiatr w kraju uspokoi się.

Silne wichury na zachodzie

Co prawda najgorsze wichury u naszych zachodnich sąsiadów już są za nami, jednak porywy wiatru w Niemczech, czy w Holandii były naprawdę silne. Siła wiatru w wielu miejscach przekraczała 110-120 km/h. Tym samym potwierdziły się prognozy wiatru na ubiegłą noc.

Silne wichur na zachód od Polski

To nie jedyne silne wichury jakie notowaliśmy i notujemy obecnie w Europie. Potężny wiatr uderzy w piątek w północną Hiszpanię i zachód Francji. Tutaj prognozy mówią o wietrze nawet do 130 km/h w strefach nadmorskich. Dodatkowo na uwadze należy mieć bardzo głęboki niż, który obecnie wciąż rozwija się na Atlantyku na zachód od Europy. Ciśnienie w centrum niżu spaść może poniżej 970 hPa. To jak wiadomo przyniesie bardzo duży gradient baryczny. W obecnej chwili nie jest przesądzone, czy niż dotrze nad nasz kontynentu. Warto jednak dodać, że wiatr w jego regionie osiąga prędkość przekraczającą 120 km/h.

Silne wichury na zachód od Europy. Niż zmierza w kierunku Europy

Wichury od rana również w Polsce

Silny wiatr od kilkunastu godzin wieje również w naszym kraju. Nie są to już co prawda wichury tak silne jak u naszych zachodnich sąsiadów. Jednak w dalszym ciągu wiatr jest groźny. Przed chwilę w wiadomościach radiowych usłyszałem komunikat o ciężarówce, która została przewrócona przez wiatr w zachodniopomorskim. Mocno, ponad 80 km/h wieje obecnie w całej zachodniej Polsce. Spójrzmy na animację prognoz wiatru na najbliższy czas.

Z powyższej animacji wynika jasno, że wichury szalały będą nad Polską do piątku po południu. Obecnie, tak jak wspomniałem bardzo mocno wieje na zachodzie kraju. W kolejnych godzinach strefa silnych porywów wiatru obejmie również Polskę Centralną i Wschodnią. Szczęśliwie po południu i wieczorem w piątek wiatr bardzo mocno ucichnie. W nocy z piątku na sobotę czeka nas uspokojenie wiatru. Niestety nie na długo.

Zobacz również: Mróz wraca do Polski i Europy

Kiedy wiatr uspokoi się?

Od wielu dni pozostajemy pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że w nasz region uderzają kolejne niże atlantyckie przynosząc wichury i dynamiczną pogodę. Sprawdźmy czy sytuacja taka utrzyma się na kolejne dni. Jeszcze w sobotę blisko kraju przemieszczał będzie się ośrodek niskiego ciśnienia. Oznacza to znów dynamiczną pogodę oraz silny wiatr. Więcej o tym napiszę w wieczornej prognozie pogody na sobotę. Sprawdźmy kolejne dni.

Siodło wyżowe w Europie Centralnej. Możliwe uspokojenie w pogodzie

Powyżej sytuacja baryczne dla Europy na poniedziałek 11 kwietnia (źródło). Widać tu potężny, głęboki niż zbliżający się do zachodnich regionów Europy. Niż ten jednak w najbliższym czasie nie powinien wpływać na pogodę w Polsce. Nad Europą Centralną powstanie tzw. siodło wyżowe czyli obszar podwyższonego ciśnienia pomiędzy niżami ze wschodu i zachodu kontynentu. Prawdopodobnie początek przyszłego tygodnia przyniesie nam odpoczynek od wiatru. Wichury dadzą nam odetchnąć na kilka dni. W tym wpisie nie będę rozpisywał się o kolejnych dniach. Wiatr w kraju wieje obecnie bardzo mocno i nie ma potrzeby pisania Wam o możliwej dynamice w pogodzie za kolejnych kilkanaście dni.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz