14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Noc spadających gwiazd. Kiedy w tym roku oglądać spadające gwiazdy

noc spadających gwiazd

Już niebawem noc spadających gwiazd, bardziej oficjalnie określana jako Noc Perseidów. Sprawdzamy kiedy w 2020 przypadnie apogeum spadających gwiazd, a okazuje się, że to już niedługo.

Otóż apogeum spadających gwiazd przypadnie w tym roku w nocy z 12 na 13 sierpnia. Spadające gwiazdy to w tym roku perseidy, pozostałości po komecie 109P/Swift-Tuttle.

noc meteorytów

Skąd biorą się spadające gwiazdy?

Noc spadających gwiazd to okres, gdy małe cząstki kosmiczne, perseidy wpadają w dużych ilościach w atmosferę ziemską. W procesie spalania wytwarzany zostaje efekt świetlny i to właśnie święcący, szybko spadający obiekt nazywamy meteorem. Warto dodać, że perseidy wpadają w atmosferę ziemską z prędkością zbliżoną do 60 kilometrów na sekundę.

Gdzie, kiedy i jak obserwować spadające gwiazdy?

W tym roku apogeum spadających gwiazd przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia, więc w noc z środy na czwartek w nadchodzącym tygodniu. Spadające gwiazdy najlepiej oglądać z dala od miast i skupisk światła (tzw. szumu świetlnego). Aby odkryć piękno nocnego, gwiezdnego nieba często wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów od miasta, czy miasteczka.

Zjawisko spadających gwiazd najlepiej obserwować w drugiej części nocy. Wtedy to perseidy znajdują się wysoko nad horyzontem i obserwować jest je najłatwiej. Do obserwacji spadających gwiazd warto zabrać leżak, bo z pozycji leżącej najłatwiej obserwować nocne niebo.