Mamy nową pogodę na październik 2024 r. dla Polski. Wiemy, jaki wstępnie jest trend na drugi miesiąc meteorologicznej jesieni na podstawie modeli europejskich i amerykańskich.
Nowa prognoza pogody zaskakuje na październik 2024 r.
Najnowsze, lecz wciąż wstępne prognozy modelu sezonowego CFSv2 sygnalizują, że w październiku 2024 r. r. powinna być często pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia. Dodatkowo możliwe są antycyklony, które mają zapewnić okresy babiego lata i złotej polskiej jesieni. Dlatego często wystąpią okresy, kiedy to stery nad pogodą przejmą antycyklony, stabilizując na dłużej warunki pogodowe, mogą jednak pojawiać się coraz częściej zgniłe wyże baryczne z częstymi mgłami i podinwersyjnymi chmurami stratus i stratocumulus, ale także i przejściowe układy Omega, przynosząc w wielu regionach pogodną aurę.
Prognozowana wstępnie anomalia ciśnienia na październik 2024 r. według modelu klimatycznego CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Dodatkowo mogą przywędrować układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy, przynosząc większe opady atmosferyczne. Zatem też październik w wielu regionach naszego kraju zapisze się w najprawdopodobniej w normie wieloletniej, bądź miejscami nieznacznie powyżej normy opadowej pod kątem opadów. Nie powinien być to suchy miesiąc. Co więcej, wpływ cyrkulacji strefowej na przebieg warunków pogodowych w drugim miesiącu jesieni w Polsce nie okaże się mały i dynamiczne wymiany mas powietrza mogą mieć miejsce. Na ogół aurę kształtować powinny ośrodki niżowe, które w warunkach zwiększonego gradientu barycznego mogą prowadzić do wystąpienia wichur.
Prognozowana anomalia opadów na październik 2024 r. według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Aura zaskoczy w kolejnych tygodniach
Modele prognozują, że taki scenariusz z częstym przechodzeniem frontów z opadami wielkoskalowymi. Aczkolwiek także okresowym przechodzeniem opadów konwekcyjnych i pojedynczych burz jest całkiem prawdopodobny. Wygląda na to, że będą również okresy ze spokojną pogodą. Duża zmienność pogody w 10 miesiącu roku będzie okresami naprawdę duża. Dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie, dlatego, aby nic nas nie zaskoczyło w tym okresie.
Polecamy: Tornada znów uderzyły w Polsce. Burze superkomórkowe spowodowały duże szkody [POGODA]
Prognozowana anomalia temperatury na październik 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Zmienna aura w październiku w Europie i ryzyko groźnych wichur
Co więcej, na dużą uwagę zasługuje fakt, iż dużym problemem może okazać się prognozowanie zasięgu podinwersyjnych chmur niskich (stratus i stratocumulus), które rozwijają się bardzo często pod inwersją antycyklonu często w półroczu chłodnym, dlatego może to wpływać na prognozowane maksymalne i minimalne wartości temperatury powietrza. Należy podkreślić, że ilość dni z chmurami niskimi może być większa niż we wrześniu i częściej będą występować noce radiacyjne. Niewykluczone są pierwsze przymrozki, jakie wystąpić mogą nie tylko przy gruncie. Jednak także pierwszy raz w tym sezonie na 2 metrach w klatkach meteorologicznych w czasie radiacyjnych nocy na nizinach i wyżynach.
Prognoza prawdopodobieństwa temperatury wyższej od normy wieloletniej na październik 2024 r. m.in dla Polski
CFS, czyli amerykański model sezonowy sygnalizuje, że średnia miesięczna temperatura ma być powyżej normy na obszarze całej Polski. Jednak poszczególnie tygodnie, mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia. Jednak prawdopodobne są częstsze niż we wrześniu przymrozki na nizinach w porze nocnej i porannej. Aczkolwiek opady śniegu są najbardziej prawdopodobne w górach i na obszarach podgórskich. Dodatkowo dni z pogodną aurą może być mniej niż we wrześniu 2024 r.
Prognoza prawdopodobieństwa opadów i możliwej klasyfikacji października 2024 według ECMWF
Ponadto ilość dni z burzami powinna być mniejsza niż we wrześniu, co ma wynikać z faktu, iż na ogół znajdziemy się w stabilnych masach powietrza. Jednak zjawiska burzowe możliwe są w warunkach spływu chłodniejszych, chwiejnych mas powietrza i okresami cieplejszych w zasięgu linii zbieżności i frontów atmosferycznych. Na ogół nie powinny być to tak intensywne i liczne zjawiska burzowe jak w miesiącach letnich, ale mogą się zdarzyć. Niektóre modele, takie jak np. CanSIPS pokazują opady powyżej normy klimatycznej, co sugeruje przewagę aury niżowej.
Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, ecmwf.int
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie można wykluczyć zjawisk o charakterze ekstremalnym.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC