Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Ochłodzenie będzie silne. Burze i front chłodny wymiotą upał z Polski. Załamanie pogody już w krajuOchłodzenie okaże się silne w kolejnych kilkudziesięciu godzinach. Burze i front chłodny wyprą upał z Polski. Kolejne godziny mogą przynieść następne zjawiska burzowe w Polsce, lecz główna strefa burzowa odsunęła się za wschodnią granicę.

Niżowa pogoda w piątek, ochłodzenie postępuje za frontem

Dziś Polska znajduje się pod wpływem układu niżowego o imieniu Lambert z systemem frontów atmosferyczny i linią zbieżności wiatru, który przemieszcza się z zachodu na wschód naszego kraju sprowadzając umiarkowane i intensywne opady deszczu oraz silne burze. Spory obszar naszego kraju pozostał jeszcze w masie pochodzenia zwrotnikowego z południa kontynentu. Jednak postępujący front i niż powoduje, że zaczyna docierać do nas coraz chłodniejsza masa powietrza z zachodu, północnego zachodu, obejmując kolejne regiony. Jutro już w całym kraju znacznie chłodniej niż dziś.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 23.06.2023, 12 UTC dla Polski

silne ochłodzenie w kraju
Niż z układem frontów i silne ochłodzenie w kraju

Dynamiczna pogoda w piątek na obszarze Polski. Idzie ochłodzenie

Nadchodząca noc przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, szczególnie na zachodzie i północy. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, natomiast na wschodzie i południowym wschodzie burze. Prawdopodobne są również opady gradu. Natomiast na krańcach zachodnich po północy bez opadów. Możliwa akumulacja opadów do 20 mm, natomiast południowym wschodzie do 30 mm. Temperatura minimalna od 12°C na zachodzie i północy do 18°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h. Ponadto w Sudetach porywy do 90 km/h.

Zobacz też: Piątek 23 czerwca przyniesie najsilniejsze nawałnice w tym roku. Grad i trąby powietrzne.

W sobotę na wschodzie zaznaczy się jeszcze tylna część ośrodku niżowego znad wschodniej części Europy. Jednak od zachodu rozbudować ma się klin wyżu znad Niemiec. Spływać ma znacznie chłodniejsza, wilgotna i miejscami uchwiejniająca się masa polarnomorska.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 10 godzinach na obszarze Polski

ochłodzenie i silne burze w Polsce
Silne ochłodzenie i burze dziś nad Polską

Spory spadek temperatury na obszarze Polski w sobotę

Jutro prognozowane jest w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, jedynie na zachodzie i nad morzem bez opadów. Gdzieniegdzie w centrum i na wschodzie możliwe słabe burze. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 18°C na południu i południowym wschodzie oraz nad morzem do około 20°C w centrum kraju i 24°C na zachodzie i północnym zachodzie. Jednak w dolinach karpackich około 15°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich i północnych. Jednak w czasie burz wiatr porywisty.

W sobotę w godzinach popołudniowych możliwe słabe burze na północnym wschodzie oraz w południowej części Podkarpacia, nie będą one już przynosić istotnych zjawisk towarzyszących. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 50-55 km/h.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 23.06.2023 r. do 26.06.2023 r. według modelu WRF-ICON dla Polski

silne ochłodzenie w kraju
SIlne ochłodzenie na weekend, wróci upał w przyszłym tygodniu

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz