Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Ochłodzenie do 14 stopni i silny wiatr. Kiedy lato wróci do Polski?

Ochłodzenie nad Polską. Jak długo potrwa

Pogoda w pierwszy dzień lata przyniosła nam ochłodzenie. W dniu wczorajszym przez Polskę przetoczył się aktywny front atmosferyczny przynosząc burze i nawałnice w wielu regionach kraju. Podczas, gdy wczoraj na południowym wschodzie słupki rtęci wskazywały ponad 30 stopni, panował upał, tak dziś w wielu miejscach kraju jest obecnie zaledwie 12-14 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie nad Polską. Z czego wynika

Aby dowiedzieć się jaka jest przyczyna dzisiejszych spadków temperatury zerknijmy na mapę synoptyczną Europy.

Mapa synoptyczna Europy. Skąd ochłodzenie w Polsce

Widzimy, że front chłodny, który przyniósł tak dynamiczną pogodę wczoraj znajduje się już na południowy wschód od naszego kraju. Ponieważ za frontem spływać zaczęło dużo chłodniejsze powietrze morskie, stąd w kraju zrobiło się znacznie chłodniej. Podczas gdy wczoraj nad częścią kraju zalegało powietrze zwrotnikowe, a dziś jest to już powietrze morskie, ochłodzenie jest dużo bardziej drastyczne. Temperatury w przeciągu doby spadły o kilkanaście, nawet do dwudziestu stopni Celsjusza. W Europie centralnej rozbudowuje się wyż FRIDO, który zapewniać zacznie pogodniejszą aurę. Jednak nocne rozpogodzenia w nocy z wtorku na środę przyniosą w pasie centralnym kraju duże spadki temperatury. Pierwsza noc lata w wielu regionach Polski przyniesie temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie w Polsce. Gdzie dziś najchłodniej?

Jeśli dokładniej przyjrzeć się mapom z prognozami temperatury na dziś dla Polski, to widać, że ochłodzenie nie jest bardzo silne. Baa, na zachodzie kraju już wczoraj zrobiło się znacznie chłodniej, więc dzisiejsze temperatury dla mieszkańców regionów zachodnich wielkim szokiem nie będą.

Ochłodzenie w Polsce najbardziej odczuwalne przed południem

Największy „szok” termiczny przeżyją dziś mieszkańcy północnego wschodu. Podczas gdy wczoraj panował tu jeszcze dzień gorący, dzisiejszy spływ chłodu przyniesie tu przed południem temperatury niewiele ponad 10 stopni Celsjusza. Ochłodzenie będzie mocno odczuwalne również na wschodzie Polski. Jednak nie potrwa ono długo. Już po południu na skutek silnej operacji słonecznej temperatury we wschodniej połowie kraju przekroczą 15-16 stopni Celsjusza. Nad regiony zachodnie znów napływać zaczną cieplejsze masy powietrza z zachodu. Na krańcach zachodnich dziś nawet do 23 stopni Celsjusza. To wcale nie mniej, niż w dniu wczorajszym.

Kiedy powrót termicznego lata do Polski?

Tak jak wspomniałem na początku wpisu, pierwszy dzień lata przyniósł nam niespodziewanie ochłodzenie w kraju. Temperatury spadły o kilkanaście stopni względem poniedziałku. Czy na długo? Sprawdźmy animację prognoz temperatury na najbliższe dni.

Na animacji widać doskonale dzisiejsze ochłodzenie na wschodzie kraju. Jednak w kolejnych sekundach animacji widać także, że z zachodu do kraju zacznie z każdym dniem napływać znów coraz cieplejsze powietrze. Masy powietrza z południowego zachodu i zachodu kontynentu spowodują wzrost temperatury powyżej dwudziestu stopni właściwie już w środę. Z każdym dniem temperatury będą rosły. W weekend w kraju znów pojawi się upał, na zachodzie Polski będzie to upał silny z temperaturą dochodzącą do 33 stopni. Widać więc, że dzisiejsze ochłodzenie nie będzie długotrwałe. Właściwie przyda nam się wszystkim dzień oddechu po silnych upałach jakie nękały nas w weekend i w poniedziałek we wschodniej części kraju.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz