Ochłodzenie w regionie. 12-14 stopni w Polsce. Wiemy, kiedy wróci lato i wysokie temperatury

Przed nami ochłodzenie. W poniedziałek przez kraj przeszedł front atmosferyczny, wypychając już całkowicie cieplejsze masy powietrza na wschód. Zobaczmy zatem na jak długo w kraju zrobi się chłodniej.

Ochłodzenie w Polsce. Przyczyny synoptyczne

Na wstępie sprawdźmy sytuację synoptyczną w kraju i regionie. Zobaczmy czym spowodowane jest ochłodzenie.

Wyż z zachodu przyniesie ochłodzenie w Polsce i w regionie
Ochłodzenie w regionie. Sytuacja synoptyczna

Na zachód od Europy rozwinął się silny wyż. Spycha on niże atlantyckie na północne krańce kontynentu. Taka sytuacja synoptyczna powoduje, że do Europy Zachodniej, Centralnej, w tym do Polski spływa znacznie chłodniejsze powietrze morskie z północnego wschodu. Aktywne fronty atmosferyczne są już daleko na wschodzie, przynosząc burze i nawałnice między innymi nad terytorium Rosji. Spływ chłodnych mas powietrza niosących ochłodzenie doskonale widać na bieżących mapach temperatury z wyższych partii troposfery.

Spływ chłodnych mas powietrza. Znaczne ochłodzenie w regionie
Ochłodzenie w regionie. Silny spływ chłodu z północnego zachodu

Na powyższej mapie idealnie widzimy kroplę chłodu, które nad Morzem Czarnym dynamicznie spływa w nasz region Europy. Sprawdźmy teraz jakie realny wpływ na temperaturę w kraju będą miały te zdarzenia.

Ochłodzenie w Polsce. Jak długo potrwa ?

Wiemy już dlaczego w kraju i wielu innych regionach Europy zrobi się chłodniej. Teraz sprawdźmy, o jakich konkretnie wartościach temperatury piszemy. Poniższa animacja prognoz temperatury da nam również odpowiedź na to, kiedy do kraju znów powrócą cieplejsze masy powietrza.

Ochłodzenie nad Polską. Prognoza temperatury

Podczas gdy jeszcze w weekend termometry wskazywały w kraju nawet 26 stopni Celsjusza, we wtorek będą regiony Polski, w których termometry wskazywały będą o 10 stopni mniej. We wtorek dwudziestki na termometrach pojawić mogą się wyłącznie na wschodzie kraju. Jednak w zdecydowanej większości regionów wartości temperatury będą dwucyfrowe, lecz bez dwójki z przodu. Środa przyniesie kontynuację ochłodzenia, ponieważ w kraju nie ujrzymy wartości temperatury ponad 20 stopni. Dodatkowo, z południa do kraju wkroczy strefa zachmurzenia i opadów, która w środę obniży temperatury na południu, a w czwartek na wschodzie Polski. Ponieważ spływać będą do nas chłodniejsze masy powietrza, tylko słońce może w znaczniejszym stopni podnosić temperaturę. Przy jego braku będzie po prostu chłodno, a wartości temperatury nie przeskoczą 15 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie zakończy się w przyszły weekend
Ochłodzenie zakończy się wraz z nadejściem weekendu

Powyżej prognoza temperatury na przyszły piątek. Ponieważ zmieni się sytuacja baryczna (wrócimy do zachodniej cyrkulacji strefowej), do kraju zacznie napływać cieplejsze powietrze z kierunków już nie północnych, a południowych. Dlatego też od weekendu w Polsce zacznie robić się cieplej. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski

Coraz wyższe temperatury po 15 czerwca w Polsce

Dla sympatyków wysokich temperatur zostawiłem sobie dobre wiadomości na koniec prognozy. To, dlatego że przyszły weekend przyniesie nam znaczne wzrosty temperatury.

W weekend wracają wysokie temperatury
Wysokie temperatury wracają do Polski w weekend

Oczywiście to jeszcze odległe terminy w prognozach. Jednak od pewnego czasu wyliczenia modeli pogodowych są dość stabilne. Ochłodzenie w Polsce skończy się wraz z nadejściem przyszłego weekendu. W sobotę i niedzielę lokalnie w kraju pojawić może się nawet upał, ponieważ wartości temperatury w prognozach sięgają 29 stopni Celsjusza. Poczekajmy, teraz przed nami ochłodzenie i kilka dni odpoczynku przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie