Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Ocieplenie do +10 w Polsce. Wiemy kiedy wróci mróz i zima

Ocieplenie w Polsce w grudniu. Kiedy wróci zima?

Wtorek będzie dniem w którym do kraju wkroczy ocieplenie. Co prawda dziś przez kraj przemieszczał będzie się front atmosferyczny niosąc opady marznące, jednak za nim napłyną do kraju cieplejsze masy powietrza przynosząc wzrost temperatury. Mróz opuści nasz kraj i pojawiał będzie się już tylko lokalnie na krótkie okresy podczas nocy. Jednak ogólnie, przed nami ocieplenie. Sprawdźmy jak ciepło się zrobi, ile to potrwa i kiedy wróci do nas zima.

Zanim ocieplenie to możliwa gołoledź w Polsce

Tak jak wspomniałem we wstępie wpisu. Dziś przez kraj wędrował będzie front atmosferyczny o charakterze ciepłym. To za nim napłyną do nas cieplejsze masy powietrza i nadejdzie ocieplenie. Jednak zanim to nastąpi to wtorek może przynieść groźne zjawiska pogodowe. Zwłaszcza w centrum i na wschodzie Polski strefa opadów od godzin południowych wędrowała będzie w jeszcze chłodnych masach powietrza. Lokalnie temperatura może być ujemna. Powietrze w wyższych partiach troposfery będzie miało temperaturę dodatnią. Oznacza to, że padać może deszcz.

Zanim ocieplenie to możliwa gołoledź w kraju

Strefę opadów marznących widać doskonale na powyższej mapie z prognozą opadów wg. modelu SWISS-HD (źródło mapy). Pogoda dziś może być groźna po południu w regionach na wschód od pasa Gdańsk, Łódź, Katowice. Opady marznące przynoszące lokalnie gołoledź występować mogą do wieczora na wschodzie kraju. W nocy z wtorku na środę chłodne powietrze zostanie całkowicie wypchnięte z kraju. Dobrze obrazuje to mapa temperatury na dzisiejszy wieczór. Nadchodząca noc nie przyniesie już mrozu w kraju. Rozpoczyna się ocieplenie.

Ocieplenie nadejdzie już najbliższej nocy

Ile potrwa ocieplenie w regionie?

Wiemy już, że dzisiejszy dzień przyniesie ocieplenie w Polsce. Sprawdźmy zatem ile ciepłych dni przed nami i na jakie wzrosty temperatury możemy liczyć. Posłużę się animacją prognoz temperatury modelu GFS na najbliższe dni. Pierwsza część animacji pokaże nam ocieplenie. Pod koniec animacji widać powrót mrozów do kraju, ale o tym pisał będę na koniec wpisu. Teraz wróćmy do ocieplenia.

Widać na animacji, że ciepłe będą zarówno środa, jak i czwartek w Polsce. Na zachodzie, lokalnie termometry wskazywać mogą nawet do 10 stopni Celsjusza. Tylko nieco chłodniej w piątek, jednak mróz nadal nie będzie występował w kraju. Ocieplenie trwało będzie przez cały obecny tydzień oraz przyszły weekend. Najcieplej będzie na zachodzie kraju, gdzie praktycznie co dzień słupki rtęci wzrastały będą powyżej pięciu kresek. Ujemne temperatury występować mogą tylko bardzo lokalnie i przez krótki czas w drugiej części nocy. Nigdzie nie będzie to jednak mróz znaczący. Chłodniejsze masy powietrza wrócą do kraju po 21 grudnia. Wtedy to ocieplenie zakończy się, na północy Europy rozbuduje się wyż, a w nasz region spływać zaczną chłodne masy powietrza.

Mróz i zima wrócą przed Świętami?

Poprzednie akapity to prognozy dość ciepłe. Dowiedzieliśmy się ile potrwa ocieplenie i jak wysokie temperatury przed nami. Przenieśmy się w prognozach do ostatniej dekady grudnia. Jak się okazuje obecne wyliczenia modeli pogodowych dają całkiem spore szanse na zimowe Święta. GFS widzi siarczysty mróz, do tego model prognozuje opady śniegu w okolicach Świąt.

Silny mróz na koniec grudnia?

Mało tego, modele widzą z każdą aktualizacją coraz większy mróz. Najnowsze wyliczenia GFS pokazują, że na południu kraju w nocy poprzedzającą wigilię temperatura spadać mogłaby nawet do -20 stopni Celsjusza. Silny mróz miałby panować praktycznie w całym kraju. Podobny chłód widzi model przez całe Święta. Oczywiście zachowajmy sobie jeszcze margines błędu, to odległy termin w prognozach. Na ten moment pewnym jest, że zaczyna się kilkudniowe ocieplenie. Później prawdopodobnie nadejdzie mróz. Jednak nie przesądzajmy. 10 dni w pogodzie to całkiem sporo.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk