Gwałtowne ocieplenie. Ponad 10 stopni. Koniec zimy w Polsce. Jednak pogoda w Boże Narodzenie mocno nas zaskoczy

Nie może nam się zdecydować pogoda. Gdy już wydawało się, że ten grudzień przyniesie długotrwałą zimę i pokrywę śnieżną, nadeszło ocieplenie, redukując pokrywę śnieżną prawie do zera. Dziś budzę się i czeka mnie odśnieżanie podjazdu (Lublin). Nie na długo jednak ten powiew zimy. Do Polski zmierz porcja bardzo ciepłego powietrza. Na jak długo? Sprawdzamy.

Silne ocieplenie w Polsce i regionie. Czym będzie spowodowane?

Wczoraj Arek pisał o silnym wyżu Fiona, który rozbuduje się w części Europy. To właśnie potężny antycyklon z południowego zachodu Europy będzie główną przyczyną tego, że kolejne dni przyniosą nam silne ocieplenie w kraju i regionie.

Wyż Fiona. Silne ocieplenie w Europie
Wyż Fiona przyniesie silne ocieplenie w Europie

Jak wiemy, masy powietrza na półkuli północnej krążą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oznacza to, że do Europy Centralnej, w tym Polski napływały będą ciepłe masy powietrza z zachodu kontynentu. Zjawisko napływu ciepłych mas powietrza z zachodu i południowego zachodu widać będzie dobrze na animacji przepływu mas powietrza mas powietrza. Ocieplenie w przyszłym tygodniu będzie naprawdę silne. Jednak zanim animacja zobaczmy z jak ciepłymi masami mamy do czynienia na południowym zachodzie Europy.

Ocieplenie w Polsce. Ciepłe masy powietrza napłyną z zachodu
Ocieplenie w Polsce. Bardzo ciepłe masy powietrza na zachodzie

Nad Półwyspem Iberyjskim na koniec tygodnia zalegają jeszcze bardzo ciepłe masy powietrza. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu w Hiszpanii padł rekord temperatury maksymalnej za grudzień. Termometry wskazały 29.9 stopni Celsjusza. Bardzo niedużo zabrakło do upału. W grudniu. I od weekendu te ciepłe masy powietrza ruszą z jeszcze większym impetem w stronę Polski. Silne ocieplenie jest nieuniknione.

Ocieplenie w Polsce. Jak długo potrwa?

Skoro wiemy już dlaczego dosięgnie nas ocieplenie jeszcze silniejsze niż w ubiegłym tygodniu, zobaczmy zatem gdzie w kraju temperatury będą najwyższe oraz kiedy temperatury w Polsce nieco spadną.

Ocieplenie w Polsce. Jak długo potrwa?

Widzimy, że od dnia dzisiejszego dodatnie temperatury towarzyszyły będą nam przez cały przyszły tydzień. Ocieplenie będzie długotrwałe i śnieg zniknie już praktycznie we wszystkich, nizinnych regionach kraju. Najcieplej będzie na zachodzie Polski gdzie temperatury za dnia przekraczać będą 10-11 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej we wschodnie połowie kraju, jednak tutaj również temperatury maksymalne mogą osiągać 8 stopni Celsjusza. Takie wartości temperatur utrzymają się w kraju do przyszłego weekendu. I teraz mamy ciekawostkę. Od kilku (nastu) aktualizacji modeli pogodowych pogoda po 22 grudnia zacznie prawdopodobnie się zmieniać. Przeczytaj również: Śnieżyce blisko Polski. Nawet 40 cm śniegu

Pogoda w Boże Narodzenie mocno zaskoczy?

To oczywiście jeszcze odległe prognozy. Jednak faktem jest, że coraz bardziej stabilne. Ostatnie wyliczenia modeli pogodowych widzą na świąteczny weekend spadek temperatury i powrót opadów śniegu.

Spadki temperatury w świąteczny weekend
Spadki temperatury w Polsce w świąteczny weekend

Widzimy, że w obecnych wyliczeniach modeli temperatury na początek Świąt Bożego Narodzenia mogą być ujemne. Do tego dochodzą opady śniegu, które na ten moment widoczne są w prognozach na okres Świąt. Oczywiście, to jeszcze ponad tydzień czasu. Jednak wygląda na to, że jest jeszcze szansa na zimowe Święta. Ostatnie lata to paradoksalnie bardziej zimowa aura w Wielkanoc niż w Boże Narodzenie. Sam jestem ciekaw, czy nadchodzące ocieplenie zakończy się tuż przed świętami jak widzą to prognozy. Na pewno do tego tematu jeszcze wrócimy.