Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyce blisko Polski. Głęboki niż przyniesie nawet 30-40 cm śniegu. Gdzie załamanie pogody będzie najsilniejsze?

Śnieżyce w Europie będą silne. Atak zimy w grudniu


Wiemy już, że druga połowa grudnia przyniesie silne załamanie pogody w Europie. Aktywny, głęboki niż atlantycki przyniesie wichury, ulewy, ale i silne śnieżyce w naszym regionie. Śnieg padał będzie również w Polsce. We wpisie przyjrzymy się aktualnym prognozom oraz sprawdzimy, czy grudniowy atak zimy będzie silny.

Śnieżyce w części Europy. Czym będą spowodowane

Rąbka tajemnicy zdradziłem już przy okazji wstępu do tego wpisu. Od początku drugiej połowy grudnia nasz region Europy dostanie się pod wpływ aktywnych ośrodków niżowych z zachodu.

Niże atlantyckie przynoszą śnieżyce w Europie
Niże przynoszą śnieżyce w wielu regionach Europy

Podczas gdy znad Atlantyku w naszym kierunku zmierzają aktywne niże, już dziś obserwujemy dość silne śnieżyce na wschód od naszego kraju. Aktywny niż wdarł się nad zachodnią Rosję przynosząc intensywne opady śniegu. W przeciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin pokrywa śnieżna w regionie zwiększy się o kolejne 15-20 cm, co da już bardzo duże wartości pokrywy śnieżnej.

Śnieżyce przynoszą dużo śniegu na wschód od Polski
Śnieżyce przyniosą spory przyrost pokrywy śnieżnej w Rosji

Powyżej prognoza grubości pokrywy śnieżnej na zbliżający się weekend. Widzimy, że w Rosji, blisko granicy z Białorusią leżeć będzie nawet 70-90 cm śniegu. Podczas gdy mieszkańcy tego regionu zmagają się z atakiem zimy u nas postępuje coraz silniejsza odwilż i pokrywa śnieżna zostanie zredukowana niemal do zera. Jak się okazuje to jednak nie koniec zimowych akcentów w naszym regionie w najbliższym czasie. Już w weekend obserwowali będziemy rozległe śnieżyce w pasie od Finlandii po Ukrainę. Tutaj też przybędzie do 20 cm świeżego śniegu.

Aktywne niże przyniosą kolejne śnieżyce w Europie

Po weekendzie cyrkulacja strefowa z zachodu nie odpuści. Na animacji prognoz pogody widać doskonale jak znad Atlantyku w Europę uderzają kolejne niże przynosząc ulewy na zachodzie, a śnieżyce na północy kontynentu.

Grudzień przyniesie silne śnieżyce w wielu regionach Europy

Kolejne niże atlantyckie w okresie od 15 do 20 grudnia spychane będą przez wyż na północ kontynentu. To właśnie na północy śnieżyce w kolejnych dniach będą najczęstsze. Jednak to co najbardziej dynamiczne w pogodzie nad Europą działo będzie się po 20 grudnia. Nad kontynent wkroczy aktywny niż przynosząc silną, lokalnie niszczącą wichurę. My dziś zajmujemy się jednak opadami, dlatego też głęboki niż atlantycki analizujemy pod kątem ulew na zachodzie i opadów śniegu w naszym regionie.

Niż przyniesie sporo opadów w regionie

Powyżej prognoza opadów dla Europy na 22 grudnia. Widzimy tu rozległe śnieżyce w naszym regionie. Śnieg najbardziej intensywnie padał będzie w Skandynawii, czy w Republikach Bałtyckich. Jednak najnowsze prognozy pogody widzą również opady śniegu w naszym kraju.

Jednak jest szansa na śnieżne Święta?

Oczywiście, mówimy tu o dość odległych prognozach. Do Świąt wyliczenia modeli mogą ulec jeszcze korektom. Dlatego poniższych informacji nie traktujmy jeszcze jako prognozy, a bardziej pokazanie trendu jaki od kilku aktualizacji widzą poszczególne modele pogodowe.

Najnowsze prognozy widzą śnieżyce w pierwszy dzień Świąt
Czyżby śnieżyce w Boże Narodzenie?

Powyżej prognoza opadów dla Polski na Boże Narodzenie. Jeśli obecne wyliczenia modeli sprawdziłyby się, to nad Polską przemieściłyby się silne śnieżyce. Podobne prognozy amerykański model GFS widzi również na 26 grudnia. Opadów śniegu w aktualnych prognozach na Święta jest naprawdę sporo. A jak wyglądało będzie to odnośnie temperatur powietrza. Czy śnieg miałby szanse utrzymywać się po intensywnych opadach?

Możliwa pokrywa śnieżna w Święta. Ujemne temperatury
Ujemne temperatury pozwolą na utrzymywanie się pokrywy śnieżnej

Widzimy, że temperatury prognozowane na 25 i 26 dzień grudnia oscylować mają w okolicach zera stopni. Pozwoliłoby to na utrzymywanie się i powiększanie pokrywy śnieżnej. Jednak podkreślę jeszcze raz. Mówimy o wyliczeniach modeli na 10 dni w przód. Tym bardziej, że śnieżyce przynosić ma aktywny ośrodek niżowy, a niże o tej porze roku potrafią być kapryśne i są trudne do prognozowania w dalszych odcinkach czasowych. Najnowsze prognozy wlewają jednak nieco optymizmu w serca tych, którym marzą się białe Święta.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk