Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr 110-115 km/h będzie łamał drzewa i zrywał linie energetyczne. W Europie uderzenie wiatru nawet ponad 140 km/h

Niszcząca wichura w Polsce. Zniszczenia. Siła wiatru ponad 110 km/h


Według obecnych wyliczeń modeli pogodowych jest wielce prawdopodobne, że czeka nas bardzo silna wichura. Wiatr w prognozach ma niszczącą siłę. W dzisiejszym wpisie opracujemy przyczyny wystąpienia niszcząco silnego wiatru oraz sprawdzimy gdzie i kiedy w Europie i w Polsce wiało będzie najmocniej.

Potężna wichura w Europie. Czym będzie spowodowana?

Pamiętamy, że silny wiatr najczęściej wynika z dużej różnicy ciśnień na dość mały obszarze. I tym razem silna wichura w Europie i w Polsce spowodowana będzie tym zjawiskiem. Obecnie na południowym zachodzie kontynentu rozbudowuje się silny wyż.

Wichura w Europie. Silny wyż rozbudowuje się w południowej części Europy
Wichura w Europie. Silny wyż na południu

Jeszcze w najbliższych dniach nie będzie miało to większego wpływu na siłę wiatru na naszym kontynencie. Jednak na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca znad Atlantyku nad Europę nasunie się bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Widać go na mapach z okolic 20 grudnia.

Silna wichura w Europie. Duży kontrast baryczny przez niż atalntycki
Silna wichura w Europie. Bardzo głęboki niż dotrze znad Atlantyku

21 grudnia niż dotrze w okolice zachodniej Skandynawii. Ciśnienie w jego centrum ma wynosić zaledwie 930 hPa. W tym samym czasie na zachód od Europy stacjonował będzie wyż z ciśnieniem o ponad 100 hPa wyższym. Całe południe Europy znajdowało będzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Dlatego też, przy tak dużej różnicy ciśnienia pomiędzy południem, a północą Europy silny, lokalnie niszczący wiatr jest nieunikniony. Sprawdźmy więc jak przebiegało będzie to zjawisko.

Wichura w Europie. Przebieg zjawiska

Mocno na zachodzie kontynentu wiać będzie już od połowy miesiąca. W nadchodzący weekend wichura na Wyspach Brytyjskich osiągać może siłę wiatru znacznie przekraczającą 100 km/h. Zresztą zobaczmy animację prognoz wiatru wygenerowaną na podstawie danych z modelu GFS.

Niszcząca wichura w Europie

Widzimy, że siła wiatru w drugiej połowie miesiąca rosła będzie praktycznie z każdym dniem. Mocno wiało będzie również w Polsce, jednak o tym w dalszej części wpisu. Teraz zostańmy jeszcze w Europie, ponieważ wichura w momencie kulminacyjnym przyniesie wiatr wiejący z prędkością nawet 150 km/h. Tak silne porywy wiatru widzą modele na przełom drugiej i trzeciej dekady miesiąca. Na ten okres model GFS widzi to w następujący sposób.

Bardzo silny wiatr w Europie. Porywy wiatru mogą przekraczać 140 km/h
Niszcząca wichura w Europie. Wiatr ponad 140 km/h

Na powyższej mapie doskonale widzimy centrum niżu uderzające w Skandynawię. Strefa najsilniejszego wiatru rozciągała będzie się od Wysp Brytyjskich po Skandynawię, północ Francji i Niemiec. Następnie potężna wichura dotrze również do Polski. Przeczytaj również: Prognoza pogody na Boże Narodzenie.

Kiedy bardzo silny wiatr dotrze do naszego kraju?

Słowem uzupełnienia dodajmy, że załamanie pogody trwało będzie na kontynencie praktycznie do końca roku. Wichura nie będzie już tak potężna jak w okolicach 20-22 grudnia, jednak wiatr w wielu regionach wciąż będzie bardzo groźny. Jak przebieg groźnych zjawisk widzą modele pogodowe dla Polski?

Silny wiatr dotrze również do Polski
Silny wiatr w Polsce już w nadchodzący weekend

W najbliższy weekend już zaczniemy odczuwać skutki rosnącego gradientu ciśnienia. Porywy wiatru, zwłaszcza w niedzielę przekraczać w kraju będą 80 km/h. Silnego, porywistego wiatru spodziewajmy się również na początku przyszłego tygodnia. Nie będzie to jednak jeszcze najsilniejsze uderzenie wiatru w ostatniej dekadzie 2023 roku.

Niszcząca wichura w Polsce na koniec przyszłego tygodnia
Silna wichura w Polsce w przyszłym tygodniu

Model GFS w najnowszych wyliczeniach zmniejszył nieco siłę wiatru. Wg. nowych prognoz w kraju wiać może „tylko” do 95 km/h. Jednak wiele ostatnich wyliczeń modeli, zarówno europejskich, jak i amerykańskich widzi w prognozach wiatr wiejący w Polsce z siłą przekraczającą nawet 110 km/h. To już jest wichura, która z pewnością niosłaby ze sobą duże zniszczenia, zarówno w drzewostanie, jak i energetyce. Oczywiście będziemy śledzili dla Was kolejne aktualizacje modeli. Musimy ostrzegać przed ostatnimi dniami w roku, ponieważ pogoda w Europie i w naszym kraju może okazać się w tym czasie bardzo groźna.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk