Pogoda na Boże Narodzenie 2023 r. rozczaruje Polaków. Prognozy śniegu i mrozu wyglądają źle. Czy wróci termiczna zima?

Pogoda na Boże Narodzenie 2023 r. rozczaruje mieszkańców naszego kraju. Mamy najnowsze prognozy pochodzące z modeli europejskich i amerykańskich na ostatnie tygodnie mijającego roku.

Pogoda zaskoczy w ostatnich tygodniach 2023 roku

Zapowiadaliśmy, że na przełomie 1 i 2 dekady grudnia będziemy obserwować umacniania się przedzimia. Odbudowa cyrkulacji strefowej atmosfery pozwoliła na transport wilgotnych i ciepłych mas powietrza polarnomorskich z zachodu, południowego – zachodu. Z każdym dniem spadają szanse na białe i mroźne święta. Ostatnie tygodnie 2023 roku powinny charakteryzować się wartościami powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę i opady, co świadczy o kontynuacji cyrkulacji atlantyckiej, przynosząc zmienne oraz czasem niebezpieczne warunki pogodowe.

Prognoza średniej anomalii temperatury powietrza na kolejne tygodnie w oparciu o zaktualizowany model ECMWF EPS dla Polski, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r.

prognoza pogody wskazuje odwilż dłuższy czas
Pogoda długoterminowa wskazuje dominacje ciepłych mas powietrza. Źródło: CMM IMGW

Prognoza średniej temperatury powietrza na obszarze Polski według modelu ECMWF, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r.

pogoda na kolejne tygodnie zaskakuje
Wartości na ogół powyżej normy. Źródło: CMM IMGW

Święta mogą minąć bez śniegu na przeważającym obszarze Polski

Zostało około 11 dni do rozpoczęcia świąt Bożego Narodzenia. 24 grudnia 2023 r. przypadnie wigilia, natomiast pierwszy dzień świąt w 25 dzień miesiąca. Modele numeryczne na ten okres zaczynają się stopniowo stabilizować i coraz wyraźniej widzimy przewagę ciepłego trendu, co prawdopodobnie przekreśla szanse na białe i śnieżne święta na przeważającym obszarze Polski.

Zobacz też: Potężna śnieżyca na wschodzie. Nawet 50 cm śniegu.

NAO w kolejnych dniach i tygodniach będzie przez większość czasu przyjmować wartości dodatnie, dlatego w tej sytuacji obserwować powinniśmy doświadczyć wysokiej aktywność cyrkulacji strefowej atmosfery. W skład cyrkulacji atlantyckiej wchodzić mają ośrodki niżowe z układami frontalnymi, dlatego wzrośnie ryzyko wichur już w drugiej połowie grudnia na nizinach i wyżynach.

wysoka aktywność Atlantyku
Prognoza sugeruje dalszą wysoką aktywność Atlantyku

Wiązki rozwiewają wątpliwości

Przy tak odległym terminie nie warto sugerować się pojedynczymi wiązkami prognostycznymi, jak i też prognozami operacyjnymi. W tej sytuacji lepiej sprawdzają się zbiorcze wiązki i średnia wszystkich wiązek, aby lepiej określić możliwy trend. Dostrzegamy wyraźnie, że pogoda szykuje nam małą niespodziankę na święta i temperatura w tym okresie powinna przynieść temperatury powyżej normy wieloletniej. Zatem w takiej sytuacji możemy najprawdopodobniej zapomnieć o śnieżnych i białych świętach, gdyż to Atlantyk będzie sterował pogodą w tym okresie, transportując na ogół łagodne i wilgotne masy pochodzenia polarnomorskiego.

Prognoza orientacyjne wiązek temperatury na wysokości 2 m i opadów do 28 grudnia 2023 r. według modelu ECMWF na przykładzie Warszawy

prognozy mogą rozczarować na święta
Śnieżne i białe święta mało prawdopodobne

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury i opadów według modelu GFS Ensemble do 29 grudnia 2023 r. dla Warszawy

Zmiana trendu w prognozach

W tym okresie temperatura będzie na ogół charakteryzować się wartościami powyżej zera. Średnia dobowa temperatura powietrza powinna być charakterystyczna dla przedzimia. Z każdym więc kolejnym dniem i następnymi aktualizacjami modeli numerycznych zmniejsza się szansa na zmianę trendu w kierunku znacznie chłodniejszego.

Będą nieliczne regiony, gdzie zalegać będzie biały puch. Jeśli nawet poza górami popada śnieg, to z uwagi na wysoką temperaturę w ostatnich dniach 2023 roku szybko stopnieje. Wyjątkiem mogą być tu rejony górskie. Na nizinach i wyżynach powinny na ogół dominować szaro-bure krajobrazy, bazując na najnowszych prognozach pogody z wiodących modeli numerycznych.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 20.12.2023 r. do 27.12.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie
Pogoda długoterminowa sugeruje okres z temperaturami powyżej normy

Atlantyk namiesza w prognozach pogody

Przynajmniej do końca grudnia obserwowana będzie wysoka aktywność cyrkulacji atlantyckiej i rzadkie okresy z opadami śniegu. Najczęściej padać ma deszczu, czasem w nieco chłodniejszych masach powietrza zdarzą się opady mieszane i mokrego śniegu, lecz bez szans na utrzymanie się kilkudniowej zimy termicznej poza górami.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej wartości ciśnienia na okres od 20.12.2023 r. do 27.12.2023 r. według modelu CFSv2

pogoda w Polsce
Wpływ Atlantyku na pogodę będzie duży w kolejnych tygodniach na obszarze Polski

Reasumując, najnowsze prognozy pogody przygotowane w oparciu o modele europejskie i amerykańskie zmniejszają prawdopodobieństwo białych i śnieżnych świąt. Obecnie ryzyko zmiany trendu w kierunku znacznie chłodniejszego jest niższe niż 30%. Sprawdzą się więc nasze predykcje z ubiegłych tygodni, które sugerowały zimną pierwszą dekadę grudnia. Potem kolejne znacznie cieplejsze tygodnie 2023 roku. Święta powinny być znów bez większego mrozu i śniegu. Jednak z klimatologicznego punktu widzenia nie jest niczym nadzwyczajnym w naszych szerokościach geograficznych. Prognozy w dalszym ciągu monitorujemy, gdyż okresami mogą zdarzyć się krótkotrwałe epizody ze spływem zimnych mas pochodzenia arktycznego morskiego, przynosząc nawet burze śnieżne i krótkie akcenty zimowe. Cyrkulacja atlantycka zapewni nam duży dynamizm w pogodzie, mogą też zdarzać się wichury powodujące szkody w kraju. W kolejnych dniach podamy kolejne prognozy na okres świąt Bożego Narodzenia.

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie

Fanipogody.pl