Historyczny rekord temperatury dla grudnia padł w Europie. Niewiele zabrakło do upału. Odnotowano 29.9°C

Historyczny rekord temperatury odnotowano na południowym – zachodzie Europy. Zabrakło 0.1°C do wystąpienia upału. Wiemy, gdzie zmierzono najwyższą temperaturę w historii pomiarów meteorologicznych w Hiszpanii.

Zabrakło 0.1°C do grudniowego upału w Europie

Z danych opublikowanych przez hiszpańską służbę meteorologiczną wynika, że w Hiszpanii odnotowano najcieplejszy dzień grudnia w historii pomiarów meteorologicznych. W południowej części tego kraju odnotowano aż 29.9°C. Tak wysokie temperatury na południowym – zachodzie Starego Kontynentu to efekt postępujących zmian klimatycznych. W najbliższych godzinach na obszarze Półwyspu Iberyjskiego spodziewamy się dużego ochłodzenia.

Historyczny rekord temperatury odnotowano w hiszpańskiej Maladze, czyli we wspólnocie autonomicznej Andaluzji. Jedna z profesjonalnych stacji meteorologicznych odnotowała aż 29.9°C. Natomiast na lotniskowej stacji, gdzie pomiary temperatury wykonywane są zgodnie z wytycznymi WMO zmierzono 29.4°C.

wysokie temperatury w Europie
Bardzo wysokie temperatury na Półwyspie Iberyjskim. Historyczny rekord dla grudnia

Wiele osób zajmujących się zawodowo meteorologią w Europie jest w szoku, mając na uwadze fakt, że tylko 0.1°C zabrakło, aby wystąpił dzień upalny na południu Hiszpanii w drugiej dekadzie grudnia, czyli tuż przed przesileniem zimowym.

Trudno zrozumieć takie „upały” w połowie grudnia, tak blisko przesilenia – wspomniał szkocki meteorolog Scott Duncan.

historyczny rekord temperatury
Historyczny rekord dla grudnia w Hiszpanii. Fot. Scott Duncan

Najwyższe temperatury od 2010 roku na obszarze Półwyspu Iberyjskiego

Specjaliści z hiszpańskiej służby meteorologicznej, czyli AEMET wspominają, że historyczny rekord temperatury został przebity o 0.5°C. Ówczesny rekord temperatury należał do stacji meteorologicznej położonej na Grenadzie, czyli także hiszpańskiej Andaluzji, gdzie odnotowano 29.4°C. Do 12 grudnia 2023 r. był to najcieplejszy dzień od 2010 roku w dwunastym miesiącu roku.

Historyczny rekord temperatury na Półwyspie Iberyjskim dla grudnia spowodowany napływem powietrza zwrotnikowego

Eksperci wspominają, że tak wysokie temperatury na Półwyspie Iberyjskim nie byłyby możliwe, gdyby nie fakt postępującego ocieplenia klimatu. Ustanowienie tak wysokich rekordów temperatury w XXI wieku nie było możliwe, gdyby nie fakt postępujących zmian klimatycznych. Hiszpańska służba meteorologiczna wspomniała również. O tym, że w ciągu minionych 10 lat trzykrotnie zwiększyła się ilość dni upalnych na obszarze południowo – zachodniej Europy. Z danych opublikowanych przez AEMET wynika również, że od lat 80 ubiegłego wieku wydłużyły się fale gorące i upałów o średnio 10 dni.

Z danych opublikowanych przez hiszpańską służbę meteorologiczną wynika, że na 9 stacjach meteorologicznych temperatura sięgnęła i przekroczyła miejscami 29°C. Natomiast 23 stacje meteorologiczne odnotowany przekroczenie 27°C. Od środy, 13 grudnia 2023 r. rozpoczyna się na tym obszarze istotne ochłodzenie i zanotowany zostanie na całym Półwyspie Iberyjskim silny spadek temperatury.

Cieplej będzie w południowej części Hiszpanii, gdzie w kolejnych dniach ma być w ciągu dnia temperatura poniżej 20°C, natomiast temperatura nocami na tym obszarze spadać będzie poniżej 5-7°C na tym obszarze. Wygląda na to, że w środkowej części Półwyspu Iberyjskiego zaczną coraz częściej występować nocne i poranne przymrozki, a lokalnie nawet większy mróz, który spowodowany będą spływem zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Fanipogody.pl