Potężne ocieplenie w Polsce. Sprawdź, gdzie termometry wskażą 28-29 stopni. Jak długo lato pozostanie z nami?

Do Europy Zachodniej zbliża się głęboki i aktywny niż. Przynosi on silną wichurę, jednak to nie silny wiatr będzie główną postacią poniższej prognozy pogody. Będzie nim potężne ocieplenie, jakie w weekend wdziera się do Europy. Bardzo wysokie temperatury odnotujemy również w Polsce, o czym pisał będę w drugiej części wpisu. Gdzie będzie najcieplej i na jak długo zwrotnikowe masy powietrza pozostaną z nami? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie. Zapraszam.

Silne ocieplenie w Polsce. Czym będzie spowodowane?

Odnoszę wrażenie, że już o tym pisałem kilkukrotnie w tym tygodniu. Silny cyklon dotarł do zachodnich krańców naszego kontynentu. Zgodnie z ruchem mas powietrza wokół ośrodków niżowych, na półkuli północnej powietrze wokół niżu krąży odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.

Napływ ciepłych mas powietrza przyniesie silne ocieplenie
Ocieplenie w Polsce. Napływ ciepłych mas powietrza do kraju

Powyżej sytuacja baryczna na piątkowy poranek. Na mapę naniosłem strzałki, które pokazują, w jaki sposób napływa do nas bardzo ciepłe powietrze aż z rejonów Afryki. Napływ z południa i południowego zachodu potęguje wyż ze wschodu (wokół wyżu powietrze krąży na naszej półkuli zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Wszystko to powoduje, że w najbliższych dniach, a wręcz godzinach rozpoczyna się najcieplejszy okres jak do tej pory w tym roku.

Ocieplenie w regionie. Napływ zwrotnikowych mas powietrza
Napływ zwrotnikowych mas powietrza. Silne ocieplenie w regionie

Powyżej mapa z prognozą temperatury mas powietrza na wysokości 1.5 km. Pokazuję ją, ponieważ mapa rozkład temperatur na tym poziomie troposfery doskonale odwzorowuje rozkład mas powietrza na danym obszarze.

Silne ocieplenie w Polsce. Gdzie i kiedy temperatury będą najwyższe

Wiemy już, że to głęboki niż sprowadzi w nasz region bardzo ciepłe masy powietrza, a co za tym idzie, również ocieplenie. Trochę zagalopowałem się pisząc w jednym z poprzednich wpisów, że ocieplenie dotyczyło będzie praktycznie całek Polski przez cały weekend. Fakt, już w sobotę bardzo ciepło będzie w całym kraju, jednak nadal różnica temperatury pomiędzy wschodem, a zachodem kraju będzie dość duża. Zresztą, spójrzmy na animację prognoz temperatury dla Polski.

Ocieplenie w Polsce. Prognozy temperatury

Widzimy, że w sobotę bardzo ciepło zrobi się na zachód od kraju. U naszych zachodnich sąsiadów wartości temperatury przekroczą 25 stopni już w pierwszy dzień weekendu. Na zachodzie Polski, gdzie ciepłe masy powietrza dotrą najwcześniej, temperatura już w sobotę przekroczy 20 stopni Celsjusza. Podczas gdy na zachodzie zrobi się bardzo ciepło, na wschodzie i północy temperatury zrobią się, powiedzmy… przyjemne. Najchłodniej w sobotę będzie na krańcach północno wschodnich, gdzie zachmurzenie utrudni wzrost temperatury powyżej 10 stopni. Znacznie lepiej wygląda sytuacją z temperaturami na niedzielę.

Wysokie wartości temperatury na niedzielę 7 kwietnia dla Polski
Wysokie temperatury w niedzielę 7 kwietnia

Na zachodzie kraju zrobi się jeszcze cieplej. Termometry wskażą nawet, uwaga .. 28 stopni Celsjusza. To już prawie upał, jednak trzydziestek na termometrach jeszcze w ten weekend w Polsce nie odnotujemy. Znacznie cieplej będzie już na wschodzie, gdzie termometry wskazywały będą 18-20 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Upał wleje się do Europy. Gdzie w najbliższych dniach będzie najcieplej?

Jak długo w Polsce panowały będą letnie wartości temperatury

Wiemy już, że w weekend silne ocieplenie obejmie Polskę Zachodnią. Na wschodzie i północy kraju aż tak ciepło nie będzie, jednak i w tych regionach narzekać raczej nie będziemy, ponieważ i w tych regionach temperatury będą letnie. Bardzo ciepły, niemal w całym kraju będzie za to poniedziałek.

Silne ocieplenie w całej Polsce w poniedziałek
Ocieplenie obejmie całą Polskę w poniedziałek

W pierwszy dzień nowego tygodnia praktycznie w całym kraju termometry wskazywały będą ponad 20 stopni Celsjusza. W centrum i na zachodzie Polski temperatura wzrośnie ponad 25 stopni. To już silne ocieplenie, które przyniesie nam z dzień gorący. Przypomnę, że o dniu gorącym z definicji mówić możemy, gdy temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza. Ciekawie na ten moment zapowiada się pogoda na wtorek. Przez Polskę przemieszczał będzie się front atmosferyczny, który wypchnie na wschód zwrotnikowe, cieple masy powietrza. Przejście frontu przynieść może gwałtowne burze, jednak nie będę w tym wpisie rozpisywał się o tym dłużej. O burzach będzie czas napisać. W kontekście temperatury ważne jest, że to właśnie we wtorek prawdopodobnie ochłodzi się. Jednak ochłodzenie nie potrwa długo. Jeszcze w pierwszej połowie kwietnia czeka nas kolejne ocieplenie.