Afrykański upał uderzy w Europę. 32-34 stopnie na mapach. Szokujące temperatury na wschodzie

Czekam na ten upał i czekam, ale wszystko wskazuje na to, że doczekam się w końcu temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza na naszym kontynencie. Prognozy na kolejne dni kwietnia zapowiadają dalsze ocieplenie w Europie. Nie koniecznie przez cały czas ciepło będzie również w Polsce, jednak o tym w dalszej części wpisu. Sprawdźmy prognozy dla Europy i Polski na kolejne dni kwietnia.

Upał w Europie w kwietniu. To naturalna kolej rzeczy?

Zadajecie nam często pytania, czy to normalne, że upał pojawia się w Europie w kwietniu. Wciąż wszyscy obawiamy się globalnego ocieplenia klimatu. Tradycyjnie nie opowiadam się po żadnej ze stron sporu. Ja tu jestem tylko od pisania prognoz pogody. Jednak od razu uspokajam. Upał w Europie w kwietniu to nie jest nic nienaturalnego.

Upał występował w Europie rok temu 5 kwietnia
Upał w Europie rok temu o tej samej porze

Powyżej zestawienie temperatur za dobę 4-5 kwietnia ubiegłego roku. Widzimy tu, że dokładnie rok temu ponad 30 stopni Celsjusza, więc upał, notowaliśmy już na Cyprze i w Turcji. Oczywiście, narzekacze będą narzekać, że to nie samo południe kontynentu, jednak nikt nie obiecuje upału w Estonii w kwietniu. Wróćmy do bieżącego roku i okresu prognozy. W prognozach na najbliższe dni widać ponad 30 stopni na południowym zachodzie kontynentu. Związane będzie to z tymi samymi procesami pogodowymi, które zapewnią nam bardzo wysokie temperatury w weekend w Polsce.

Upał. Napływa ciepłe, zwrotnikowe powietrze
Upał w Europie. Napływ zwrotnikowych mas powietrza

Na północny zachód od Europy widać potężny niż baryczny. Ruch mas powietrza wokół niżu doprowadzi do silnego napływu ciepła aż znad Afryki. Wraz z ciepłym powietrzem do wielu regionów Europy dotrze również pył saharyjski.

Upał w Europie. Gdzie w najbliższych dniach będzie najcieplej?

Wiemy już, dlaczego wysokie temperatury powrócą do niemal całej Europy. Teraz sprawdźmy gdzie upał pojawi się najprędzej oraz czy jest szansa na temperatury powyżej 30 stopni w naszym kraju w najbliższych dniach. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Upał pojawi się w Europie

Widzimy, że już w piątek 5 kwietnia temperatury będą bardzo wysokie na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii, a zwłaszcza na południu Hiszpanii już w piątek jest szansa na upał. Nie jest to jeszcze pewne, jednak prognozy jednoznacznie pokazują wartości temperatury na poziomie 28-29 stopni Celsjusza w regionie. W pierwszej części weekendu bardzo wysokie wartości temperatury notowali będziemy również na południowym zachodzie i zachodzie Francji. Tutaj również wartości temperatury przekroczą 25 stopni Celsjusza. Z każdą godziną ciepłe, zwrotnikowe masy powietrza wędrowały będą na północny wschód i wschód Europy.

Wysokie temperatury w weekend w Europie
Wysokie temperatury w weekend w Europie

Co zaskakujące, najcieplejszymi regionami w weekend w Europie będą Niemcy oraz .. Polska Zachodnia. Tutaj lokalnie termometry pokazywać będą nawet 28-29 stopni Celsjusza. Szanse na upał co prawda są, jednak a chwilę obecną nie liczę, że trzydziestki pojawią się na termometrach w naszym kraju już w ten weekend. Przeczytaj również: Koszmarna wichura uderza w Europę. Wiatr ponad 150 km/h

Szokujące ciepło na wschodzie. Czy ochłodzenie w regionie będzie silne?

Jeszcze kilka dni temu na wschodzie Europy notowaliśmy mróz. W wielu regionach północno zachodniej Rosji leży jeszcze śnieg. Tymczasem w środę, w przyszłym tygodniu w naszym regionie dojdzie do ochłodzenia.

Ochłodzenie w przyszłym tygodniu
Ochłodzenie w naszym regionie w okolicach 10 kwietnia

Widzimy, że ciepłe masy powietrza spychane są na wschód Europy. Podczas gdy w Polsce temperatury spadną w tym okresie w okolice 13-14 stopni Celsjusza, na Białorusi, Litwie, czy zachodzie Rosji termometry wskazywały będą nawet 24-25 stopni. To wartości nieco szokujące. Tym bardziej że tak jak wspominałem jeszcze kilka dni temu w regionie panowała zima i przechodziły całkiem intensywne śnieżyce. Nie martwmy się jednak ochłodzeniem w naszym regionie, ponieważ nie będzie ono silne. Temperatury nie spadną poniżej 12-14 stopni w dzień. Nocami nie będzie wiele chłodniej. Nie martwmy się, tym bardziej że już w okolicach połowy miesiąca ciepłe masy powietrza powrócą do większości regionów Europy. W Hiszpanii i na południu Francji znów możliwy będzie upał. Termometry na południowym zachodzie Europy wskazywać mogą w połowie miesiąca nawet 32-34 stopnie powyżej zera.