Odcięty niż namiesza w pogodzie. Będą ulewy, a potem burze i powrót gorących i upalnych dni do Polski

Odcięty niż przyniesie wzrost dynamiki w pogodzie. Spodziewane są ulewy, a potem burze i powrót gorących dni, ale na dni z upałem poczekamy przynajmniej do trzeciej dekady czerwca.

Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł stabilizacje warunków pogodowych w Polsce, gdyż znaleźliśmy się pod wpływem antycyklonu znad północno wschodniej części kontynentu europejskiego. Zaczęło docierać do nas suchsze powietrze polarno kontynentalne. Więcej chmur i miejscami opady zaznaczyły się na południowym wschodzie naszego kraju.

Wraz z początkiem nowego tygodnia do Polski od wschodu zacznie zbliżać się odcięty niż górny, z którym związany będzie wzrost wilgoci w polarno morskiej masie powietrza w pionowym przekroju troposfery. Narastanie wilgoci doświadczymy początkowo we wschodniej połowie naszego kraju już w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek, jakie przyniesie duży wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu na wschodzie, północnym wschodzie i południowym wschodzie.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 11.06.2023 r. do 20.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

niż górny zmieni pogodę
Niż górny przyniesie kilka chłodniejszych dni. Upał nie wcześniej niż w trzeciej dekadzie czerwca

Najniższe temperatury w kolejnych dniach, oprócz rejonów górskich i Morza Bałtyckiego będą notowane we wschodniej części kraju. Wtedy termometry blisko granicy ukraińsko-białoruskiej wskażą maksymalnie 13°C/15°C w najcieplejszych momentach dnia na wysokości pomiarowej 2 metrów.

Niż górny przyniesie ulewy i burze w Polsce

Zmiana pogody przed nami. Wyż przestanie mieć decydujący wpływ na pogodę

Z prognoz wynika, że w kolejnych dniach popada głównie na wschodzie i centrum oraz południu naszego kraju. Od około 14 czerwca 2023 r. zaczną pojawiać się burze nad Polską. Szczególnie w południowej i wschodniej części naszego kraju. Niż górny odsuwając się stopniowo w kierunku zachodniej części Europy pozostanie z nami przynajmniej do 15-16 dnia miesiąca, wpływając w tym czasie na przebieg warunków w naszej części Starego Kontynentu. Zasięg i wysokość opadów konwekcyjnych może ulegać jeszcze zmianom.

Przeczytaj też: Porażający upał. 48-49 stopni w czerwcu. Blisko rekordów temperatury. Żar ze wschodu

Prognozowana orientacyjny zasięg i akumulacja opadów na okres do 12.06.2023 r. 00Z do 14.06.2023 r. 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niż odcięty. dynamiczna pogoda w kolejnych dniach
Odcięty niż przyniesie opady konwekcyjne i burze. Szczególnie aktywne burze w drugiej części tygodnia

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl