Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Porażający upał. 48-49 stopni w czerwcu. Blisko rekordów temperatury. Żar ze wschodu uderzy w Polskę?

Upał 47- 49 stopni w czerwcu. Rekordowa fala upałów


Przed nami ochłodzenie w regionie, jednak nie potrwa ono długo. Ze wschodu do kraju powrócą dni gorące i upał. O tym napiszę w drugiej części wpisu. Zaczniemy od tego co dzieje się w Azji, ponieważ tam fala upałów staje się porażająca. Temperatury zbliżają się do 50 stopni Celsjusza. Padają rekordy temperatury.

Upał w Azji stał się morderczo silny

Wiem, że nie przepadacie za tymi morderczo, porażającymi określeniami. Jednak jak inaczej (nie naukowo i sucho, bo tego nie lubicie jeszcze bardziej) określić upał sięgający 49 stopni Celsjusza. A o takich temperaturach właśnie mówimy.

Potężny upał w Azji
Upał w Azji stał się potężny

Najwyższe temperatury na naszej planecie panowały wczoraj w regionie Półwyspu Arabskiego. Upał w Iraku przekroczył 48 stopni Celsjusza. Blisko tej wartości pokazywały termometry w Kuwejcie, czy Iranie. Fala upałów tradycyjnie w czerwcu trwa w najlepsze w krajach arabskich. W Arabii Saudyjskiej, czy Omanie temperatury również przekraczają 46 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni negatywnie nas zaskoczy

Rekord temperatury w Chinach?

Ciekawe wieści podesłał nam jeden z czytelników. Otóż doszukał się on w sieci informacji, że w Chinach padł rekord temperatury za czerwiec. W Ayding Lake stacje meteorologiczne zmierzyć miały 48.5 stopni Celsjusza. Nie jest to informacja oficjalnie potwierdzona. Dodajmy, że poprzedni, oficjalny rekord temperatury w czerwcu w Chinach to 48.3 stopni zanotowane w Turpan w roku 2001. Nieoficjalnym rekordem temperatury jest równe 50 stopni zanotowane (dane niepotwierdzone) również w Turpan w roku 2010.

Wysokie temperatury w Chinach ostatniej doby
Bardzo wysokie temperatury w Chinach ostatniej doby

Jak widać znów na szczycie rankingu znajduje się wspominane Turpan. Jednak nigdzie w oficjalnych bazach danych nie widać, by upał w Chinach przekroczył 47 stopni Celsjusza. Tym samym chyba o rekordzie temperatury (oficjalnym) pisać tym razem nie możemy. Oczywiście, wartości temperatury są bardzo wysokie i rekordy są blisko. Jednak oficjalnych potwierdzeń brak.

Chłodniejszy tydzień. Upał wróci do kraju w trzeciej dekadzie czerwca

Po kilku dniach podczas, których w Polsce pojawiał się upał, czas na chłodniejszy okres w pogodzie. Jednak spadki temperatury, pomimo, że lokalnie będą dość znaczne, to nie potrwają długo. Spójrzmy na animację prognoz temperatury wg. modelu ECMWF.

Upał wróci do Polski

Ten tydzień przyniesie nam niższe temperatury powietrza w Polsce. Dopiero w okolicach piątku zacznie napływać do nas cieplejsze powietrze ze wschodu. Podczas gdy ostatnie aktualizacje modeli pokazywały silny upał od przyszłego weekendu dla Polski, tak już aktualne wyliczenia nie pokazują aż tak wysokich temperatury powietrza. Oczywiście, trzydziestki na termometrach będą pojawiać się w Polsce, jednak to za dopiero za około tydzień czasu. Poniżej przykładowa temperatura wyliczana przez model ECMWF na przyszły wtorek.

Upał wróci do Polski na początku kolejnego tygodnia
Upał we wtorek 20 czerwca w Polsce

Podczas gdy nadchodzące dni przyniosą nam temperatury w dzień nawet poniżej 15 stopni Celsjusza, kolejny tydzień czerwca (ostatnia dekada) przyniesie upał w kraju. O tym jak będzie on silny będę informował w kolejnych wpisach pogodowych w tym tygodniu i w przyszły weekend. Jednak widać już, że po kilku chłodniejszych dniach, wysokie temperatury wrócą do kraju. Prawdopodobnie jednak nie będzie to żar choć w minimalnym stopniu zbliżony do temperatury jakie notujemy obecnie w Chinach, czy innych krajach w południowej Azji, czy Półwyspu Arabskiego.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk