Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Odwilż gwałtownie postępuje na wschód Polski. Nawet 8°C na termometrach. Niebezpieczna pogoda i roztopy w krajuOdwilż postępuje coraz bardziej w kierunku wschodniej części Polski. Blisko 8°C pokazały dziś termometry w pasie dzielnic zachodnich. Ocieplenie obejmie cały kraj już na początku nowego tygodnia, początkowo mogą występować jeszcze opady marznące powodujące gołoledź w wielu regionach.

Odwilż przemieszcza się na wschód

Niedzieli przynosi istotną zmianę pogody oraz postępującą coraz silniejszą odwilż z zachodu na wschód Polski za frontem okluzji ciepłej, jaki przynosi strefę opadów mieszanych o słabym i umiarkowanym, lokalnie o nieco większym stopniu intensywności. We wschodniej części kraju występują jeszcze opady śniegu, które z biegiem godzin zaczną przechodzić w mieszane i deszcz ze śniegiem i marznący deszcz. Zokludowany front atmosferyczny odsuwa chłodne i przetransformowane powietrze arktyczne do regionów wschodnich i północno – wschodnich kraju. Jednak od pasa województw zachodnich dalej na wschód zaczyna postępować coraz głębsza odwilż i związana z nią adwekcja świeżej masy powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich. Dodatkowo w wilgotnym strumieniu powietrza przeważać będzie pochmurna i mokra, a także śnieżna aura, dodatkowo w opadach mieszanych i deszczu oczekiwana jest niebezpieczna gołoledź w wielu regionach postępująca na wschód.

Temperatura powietrza odnotowana dziś o godzinie 17:40 czasu UTC na obszarze Starego Kontynentu i obszarach przyległych

odwilż w kraju
Odwilż już na zachodzie kraju, mróz jeszcze na wschodzie

Odwilż w kraju

SIGNIFICANT IMGW-PIB pokazuje, że od południowego – zachodu na północny – wschód, wschód przemieszcza się strefa zokludowanego frontu atmosferycznego. Dlatego też występowały dziś na zachodzie opady deszczu. Natomiast na pozostałym obszarze opady mieszane i śniegu. Gdzieniegdzie we wschodniej połowie kraju opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące niebezpieczną gołoledź. 

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 18.12.2023, 18 UTC dla Polski

front okluzji ciepłej
Front okluzji ciepłej niesie odwilż i opady marznące

Nad Polską obserwowaliśmy dziś duży kontrast termiczny, który przekraczał ponad 10°C. Na wschodzie i częściowo w centrum zaznaczało się stare powietrze arktyczne, natomiast na zachodzie znacznie cieplejsze polarnomorskie. Odwilż postępowała z biegiem godzin na wschód. Najcieplejszą stacją okazały się Słubice, gdzie zanotowano 7.8°C, natomiast najchłodniejszą Włodawa z temperaturą -3.2°C w najcieplejszym momencie dnia.

Temperatura maksymalna, 10 grudnia 2023 od 07:00-19:00 czasu lokalnego w Polsce

odwilż w Polsce
Wysoka temperatura na zachodzie. Silna odwilż powoduje ubytek pokrywy śnieżnej. Dane: CMM IMGW-PIB

Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych w Polsce. Została zmierzona na wysokości 2 m na stacjach IMGW-PIB, 10 grudnia 2023 r.

odwilż w Polsce
Odwilż postępuje od zachodu

W poniedziałek na przeważającym obszarze Polski już dodatnia temperatura za dnia

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na zachodzie opady deszczu, natomiast na pozostałym obszarze opady mieszane i śniegu, gdzieniegdzie we wschodniej połowie kraju opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Natomiast w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. 

Przeczytaj również: Załamanie pogody na zachodzie.

Temperatura powietrza, 10 grudnia 2023 o godzinie 19:00 czasu miejscowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

W poniedziałek pogoda w kraju ma być kształtowana przez pole niżowe rozciągająca się znad Atlantyku po środkowe obszary Starego Kontynentu. Będziemy w wilgotnym i szybko ocieplającym się powietrzu polarno-morskim związanym z odbudową cyrkulacji atlantyckiej atmosfery. Dlatego będzie przeważać pochmurna aura z niskim i średnim zachmurzeniem. Ponadto w wielu regionach Polski należy spodziewać się występowania opadów – głównie deszczu, miejscami również deszczu ze śniegiem o zmiennym stopniu intensywności, ale także na wschodzie i południu o charakterze marznącym powodującym gołoledź.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawet 10°C i coraz częstsze opady deszczu oraz silny wiatr w Polsce.

Poniedziałek przyniesie na wschodzie, południu i południowym wschodzie opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Natomiast w Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm – 7 cm. Na termometrach będzie od 0°C na wschodzie i w dolinach karpackich do 3°C w centrum i 8°C na zachodzie.

W kolejnych dniach intensyfikacja odwilży, o czym będziemy informować w następnych wpisach na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz