Odwilż nagle wkroczy do całej Polski. Mróz wycofa się, śnieg stopnieje na nizinach. Będzie ponad 10°C

Odwilż pojawi się nagle w całej Polsce. Mróz wycofa się z kraju już w pierwszych dniach drugiej dekady lutego, śnieg szybko stopnieje na nizinach i wyżynach. Będzie ponad 10°C na termometrach. Ujemne temperatury staną się rzadsze, ale okresami mogą występować w kolejnych tygodniach poza górami głównie nocami i o poranku. Powrócimy do termicznego przedzimia w całym kraju.

Odwilż zmierza do Polski. Dni z całodobowym mrozem są już policzone

Dni z ujemną anomalią temperatury są już policzone. Kulminacyjna faza chłodu przypada na koniec 1 dekady lutego, kiedy to w wielu regionach temperatura nocami spada do dwucyfrowych wartości w obszarach większych i dłuższych rozpogodzeń. Wraz z początkiem drugiej dekady miesiąca temperatury zaczną rosnąć stopniowo w całym kraju. Najdłużej mróz utrzyma się w górach i na wschodzie, a na zachodzie najszybciej wartości na termometrach „poszybują” w górę w okolice dwucyfrowych wartości. Po 10 lutego 2023 r. często utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Prawdziwa śnieżna zima, ale ze stopniowym topnieniem śniegu występować będzie głównie w górach i na obszarach podgórskich, gdzie śnieg ma mieć również tendencje do topnienia i zmniejszania swojej wysokości. Proces ten jednak może być spowolniony przez okresowo większy mróz na tym obszarze w kolejnych tygodniach.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 8.02.2023 r. do 14.02.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Odwilż zbliża się do Polski
Odwilż nagle wkroczy do całej Polski. Mróz wycofa się, śnieg stopnieje na nizinach. Będzie ponad 10°C

Odwilż spowoduje szybki ubytek śniegu z Polski

Warto również rzucić okiem na wysokość pokrywy śnieżnej, 8 lutego 2023, 07:00 czasu lokalnego w Polsce. Dostrzegamy, że przed nadejściem odwilży i ustąpieniem zimy termicznej z wielu regionów, śnieg utrzymuje się na północy, centrum, wschodzie i południu kraju. Praktycznie zachód i Podlasie jest bez śniegu. Najwięcej śniegu leży oczywiście w polskich górach. Na Kasprowym Wierchu jest to blisko 1,8 m, a zaspy w Tatrach mają ponad 2-3 m wysokości.

Śnieg szybko zaniknie już pod koniec bieżącego tygodnia na nizinach i wyżynach, również w górach wraz z napływem coraz cieplejszych mas powietrza, rozpocznie się dynamiczny proces ubytku białego puchu.

Grubość pokrywy zimowej na stacjach synoptycznych IMGW, 8 lutego 2023, 07:00 czasu miejscowego przed nadejściem odwilży. Źródło: CMM IMGW-PIB

śnieg zacznie topnieć w drugiej dekadzie lutego
Proces topnienia pokrywy śnieżnej rozpocznie się w drugiej dekadzie lutego

Jeszcze jednak tak mroźna noc w pierwszej dekadzie lutego, potem nagły wzrost temperatury i szybki proces topnienia śniegu

Najbliższa noc okaże się mroźna głównie na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. Mróz dwucyfrowy w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień będzie częstym zjawiskiem. Idą jednak zmiany w pogodzie, gdy wyż osłabnie i zmieni swoje położenie nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Często na południu i południowym zachodzie, znajdzie się główne centrum antycyklonu z kilkoma mniejszymi ośrodkami w jego obrębie. W środkowej troposferze obecny będzie Układ Omega, zapewniając dość stabilne i ciepłe warunki pogodowe jak na zimę. Powodując również napływ coraz cieplejszych mas powietrza z południowego zachodu i częściowo zachodu Starego Kontynentu do Polski.

Silna odwilż nadchodzi do Polski

Dodatkowo już na początku przyszłego tygodnia z rejonu Islandii, w okolice Wysp Brytyjskich i Skandynawii będzie nasuwał się cyklon z rodowodem atlantyckim. Jeśli wpłynie on bezpośrednio na pogodę, to głównie na północy Europy. Pomiędzy nasuwającym się niżem barycznym ulokowanym nad północnymi wodami Atlantyku i wyżami na zachodzie i południu Starego Kontynentu. Pojawi się wyraźny napływ bardzo ciepłej jak na luty masy powietrza wprost do naszego kraju. Blokada antycyklonalna będzie silna, dlatego w drugiej dekadzie miesiąca może nie padać zbyt często. Pojedyncze fronty atmosferyczne wchodzące w pole wyżowe mogą ulegać szybkiej frontolizie, okresowo wzrośnie prędkość wiatru, ale na nizinach i wyżynach raczej poniżej progu wichury.

Prognozowane ciśnienie na 12 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

wyże zablokują fronty, będzie silna odwilż
Śnieg stopnieje, wyże będą często rządzić pogodą w drugiej dekadzie lutego

Temperatura przekroczy 10 stopni w drugiej dekadzie lutego 2023 r. na obszarze Polski

Są więc duże szanse, że prognozowane zmiany w polu ciśnienia. Doprowadzą do zmiany kierunku adwekcji mas powietrza i napływu znacznie cieplejszych mas powietrza w drugiej dekadzie lutego do naszego kraju. Za dnia temperatury na nizinach i wyżynach zobaczymy na plusie, które sięgną ponad 5°C/10°C. Noce mogą być również często na niewielkim plusie. Skala wzrostów temperatury będzie jednak zależna od wielkości rozpogodzeń, intensywności adwekcji cieplejszej masy z południowego zachodu. W lutym usłonecznienie jest dłuższe niż w grudniu i styczniu, co może wpłynąć korzystnie na większy wzrost temperatury, pomijając niezwykle istotny czynnik adwekcyjny.

Silna odwilż. Prognozowana temperatura na 12 lutego 2023, 15 UTC według modelu GFS

odwilż zmierza do Polski
Temperatura wzrośnie. Będzie podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód

Wyliczana temperatura wstępnie na 13 lutego 2023, 18 UTC według modelu GFS

odwilż nadchodzi do kraju
Zmiana w pogodzie nadchodzi

Mróz całodobowy wycofa się szybko za sprawą napływu cieplejszych mas powietrza

Za sprawą napływu znacznie cieplejszego powietrza, mróz dwucyfrowy wycofa się z kraju już na początku drugiego dekady lutego. Temperatura w wielu regionach nawet nocami częściej będzie na kilkustopniowym plusie. Ujemne wartości na termometrach staną się rzadsze i wystąpią tylko lokalnie. Głównie w górach i na obszarach podgórskich. Całodobowy mróz wycofa się z Polski i nadejdzie odwilż, która spowoduje dynamiczny ubytek pokrywy śnieżnej w wielu miejscach.

Przeczytaj również: Śnieżyca przejdzie przez Polskę. 20-30 cm śniegu w regionie. To będzie silny atak zimy? Pogoda mocno zaskoczy

Prognozowana tygodniowa anomalia temperatury w okresie od 13.02.2023 r. do 19.02.2023 r. według modelu ECMWF

idzie odwilż, anomalia powyżej normy
Anomalia temperatury w drugiej dekadzie lutego powyżej normy. Mijający miesiąc ma duże szanse zapisać się jako ciepły, lecz nie aż w tak dużym stopniu jak ubiegły miesiąc

Wstępna prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 14.02.2023 r. do 21.02.2023 r. według modelu CFSv2

mróz wycofa się, będzie zmiana pogody
Ocieplenie stanie się faktem, będzie duża anomalia temperatury

Wszystkie wiodące modele numeryczne pokazują nam trend w kierunku cieplejszego wzorca pogodowego. Temperatura dobowa i tygodniowa będzie powyżej normy wieloletniej, co pozwoli na redukcje ujemnej anomalii z początku lutego. Do około 14 lutego 2023, średnia obszarowa temperatura wyniesie około 0,8°C, ale w wielu regionach wartości będą wyższe o około 1°C/2°C. od normy z lat 1991-2020 r.

Odwilż spowoduje redukcje ujemnej anomalii temperatury. Wstępna prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.02.2023 r. do 14.02.2023 r. dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

ocieplenie spowoduje redukcje ujemnej anomalii miesięcznej
Prognozowana redukcja ujemnej anomalii temperatury do wartości powyżej normy w wielu regionach

W kolejnych dniach na bieżąco będziemy weryfikować skale spodziewanego ocieplenia, określając dokładnie jego długość i wskazując gdzie będzie najcieplej w Polsce. Wygląda jednak na to, że w kolejnych tygodniach w wielu regionach zobaczymy ponad 10°C. Luty 2023 r. ma szanse zapisać się z temperaturą powyżej normy.

Śledźcie na bieżąco nasze autorskie prognozy pogody na łamach portalu.

Fanipogody.pl