Śnieżyca przejdzie przez Polskę. 20-30 cm śniegu w regionie. To będzie silny atak zimy? Pogoda mocno zaskoczy

W regionie panuje wyżowa i dość monotonna pogoda. Zgodnie z prognozami sytuacja zmieni się w sobotę. Wtedy to z północy nurkujący niż przedrze się przez blokadę wyżową i zawędruje w okolice Bałtyku. Region czeka silna śnieżyca. Jaki scenariusz widzą modele dla Polski? Czeka nas silny atak zimy, czy wręcz przeciwnie? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie. Zapraszam.

Śnieżyca w regionie. Czym spowodowana?

Co bardziej niecierpliwi czytelnicy stwierdzą (słusznie), że odpowiedź na pytanie dlaczego śnieżyca pojawi się w regionie dałem już we wstępie. Pamiętajmy jednak, że my tu jesteśmy fanami pogody i o pogodę chcemy analizować nieco szerzej. Taka jest nasza pasja.

Śnieżyca za kilka dni. Obecnie blokada wyżowa
Śnieżyca za kilka dni. Obecnie blokada wyżowa

Powyżej bieżąca mapa baryczna Europy. Antycyklon na wschód od Polski jest tak silny, że całkowicie blokuje docieranie w nasz region jakichkolwiek ośrodków niskiego ciśnienia, a co za tym idzie pogoda w Polsce nie będzie w najbliższych godzinach dynamiczna. Ciśnienie w centrum wyżu sięga 1050 hPa, jednak sytuacja zacznie się zmieniać bliżej weekendu. Antycyklon wycofywał będzie się na południe kontynentu.

Śnieżyca w regionie związana z nurkującym niżem
Śnieżyca w regionie. Nurkujący niż

Zrobi to miejsce dla nurkującego niżu z północy, który dotrze w region Bałtyku. Wraz z nim w okolicy wędrować będzie śnieżyca, która lokalnie będzie naprawdę silna. Wiemy zatem co przyniesie nam opady śniegu i większą dynamikę w pogodzie w weekend. Teraz sprawdźmy szczegóły, czy atak zimy będzie silny również w Polsce, czy może przeciwnie i pogoda całkowicie nas zaskoczy? Sprawdź również: Wichura dotrze również do Polski

Śnieżyca w regionie. Gdzie śnieg spadnie w Polsce?

Sprawdźmy zatem jaką trajektorię niżu widzą modele numeryczne w środę. Oczywiście prognoza dotyczy soboty, więc do zdarzenia zostało jeszcze kilka aktualizacji modeli numerycznych. Prognozy mogą jeszcze ulec lekkim korektom. Okazać się może, że śnieżyca przewędruje bardziej w głąb Polski (mniej prawdopodobne) lub zostanie „wypchnięta” przez prognozy na północny wschód i wschód od kraju. Jednak wpis opieram na obecnie dostępnych danych i prognozę wydaję na ich podstawie.

Śnieżyca w regionie. Przebieg zjawiska

Na animacji widać, że pierwszy z nurkujących, płytkich niżów znajdzie się nad Bałtykiem już w piątek. W żaden sposób nie wpłynie on jednak na opady w Polsce. Dopiero w nocy z piątku na sobotę na animacji widać kolejny, nurkujący niż, którego centrum znajdzie się nad północnym Bałtykiem. To z tym niżem związana jest śnieżyca w regionie, która jest bohaterem tego wpisu. Najmocniej śnieg padał będzie w pasie Republik Bałtyckich. Tutaj do soboty wieczór spadnie lokalnie 20, nawet 30 centymetrów śniegu. W naszym kraju nie będzie to aż tak silny atak zimy. Na obecną chwilę modele pogodowe najmocniejszych opadów śniegu spodziewają się w pasie od Pomorza, po Suwalszczyznę około północy z piątku na sobotę.

Śnieżyca w sobotę w Polsce
Śnieżyca w sobotę w Polsce

Następnie śnieżyca przeniesie się do Polski Wschodniej (powyższa mapa), jednak nie będzie już tak intensywna jak na północy Polski. To będzie już sobotni poranek. Po południu i wieczorem opady śniegu dotrą do Polski Południowej i na południowy wschód. Lokalnie w kraju spadnie do 10 cm śniegu w górach i do 6-8 cm śniegu na nizinach. Czy będzie to silny atak zimy? Nie. Dlaczego? Już odpowiadam.

Pogoda zaskoczy. Zima wcale do nas nie wraca

Mama złe wieści dla fanów zimy i białych krajobrazów. Jedna z czytelniczek zakazała mi kategorycznie stawać po czyjejkolwiek stronie w sporze zimowych z wiosennymi, więc nie staję. Okazuje się jednak, że wraz z nurkującym niżem w nasz region napłyną znacznie cieplejsze masy powietrza z zachodu kontynentu. Silne ocieplenie wkroczy do Polski tuż za opisywaną wyżej śnieżycą. Na czele strefy opadów pojawi się śnieg. Jednak niektóre z wyliczeń modeli numerycznych widzą, że w skutek rosnącej temperatury opady śniegu przechodziły będą w śnieg z deszczem, a na północy i w centrum nawet w deszcz.

Ocieplenie w sobotę nad Polską
Ocieplenie w sobotę nad Polską

Widać więc, że nawet jeśli śnieżyca nad Polską będzie intensywna i silna, to nie czeka nas silny atak zimy. Śnieg nie będzie utrzymywał się zbyt długo. W skutek dodatnich temperatur powietrza w sobotę topnieć zacznie obecna wciąż na wschodzie i w centrum pokrywa śnieżna utworzona przez ubiegłotygodniowe opady. Po weekendzie śnieg pozostanie już tylko w południowej Polsce. Prognozy pogody dla Polski widzą kilka ciepłych dni na początku przyszłego tygodnia. Pogoda więc zaskoczy. Czy na plus?