Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura o sile huraganu uderzy w Europę. Wiatr 150-180 km/h. Wiemy, kiedy załamanie pogody w Polsce

Wichura uderzy w Europę. Załamanie pogody dotrze do Polski

Tak tak. Wiem. Huragan to nie w Europie. Dlatego w tytule napisałem, że wichura będzie miała siłę huraganu. Nie napisałem, że do Europy zbliża się huragan, gdyż nawet orkan jest nie do końca poprawnym określeniem w naszym regionie Świata. Te naukowo słowne dywagacje nie zmieniają jednak faktu, że do Europy zbliża się potężny wiatr. Załamanie pogody, choć nie tak potężne jak na zachodzie dotrze również w naszym kraju.

Potężna wichura na północnym zachodzie. Czym będzie spowodowana?

W pasie od Azorów, przez Europę Zachodnią, Centralną po daleką Rosję nad kontynentem rozciągają się silne wyże. Zapewniają one mnóstwo dobrej, słonecznej aury również nam. Jednak ja jeszcze nie o pogodzie w Polsce. O tym w dalszej części wpisu. Ciśnienie atmosferyczne na obszarze wyżej wymienionych regionów przekracza 1040 hPa.

Potężna wichura. Czym spowodowana?
Potężna wichura. Czym spowodowana?

Północnymi krańcami opisywanego wału wyżowego „ślizgają się” kolejne niże atlantyckie. Niektóre z nich są dość głębokie. Przykładowo najbliższej doby na zachód od Grenlandii zaobserwujemy cyklon z ciśnieniem w centrum spadającym w okolice 950 hPa. Na powyższej mapie oznaczyłem wąski pas na granicy wyżów i ośrodków niskiego ciśnienia. Zwróćcie uwagę na ekstremalnie gęsto ułożone izobary w zaznaczonym obszarze. Izobary to linie łączące punkty o tej samej wartości ciśnienia. Jeśli ułożone są gęsto, to różnica ciśnienia na małym obszarze jest bardzo duża. Tam gdzie duża różnica ciśnienia, tam zawsze próba jego wyrównania w przyrodzie. Zjawisko takie to nic innego jak wiatr. A gdzie różnica ciśnienia jest bardzo duża, tam pojawia się wichura. W opisywanym przypadku ekstremalnie silna wichura. Zobacz również: Śnieżyca w prognozach pogody dla Polski. Sprawdź kiedy spadnie śnieg

Wichura niesie wiatr nawet do 180 km/h

Mam nadzieję, że w powyższym paragrafie w przystępny sposób wytłumaczyłem skąd tak silna wichura zbliżająca się do Europy. Teraz zobaczmy jak silny wiatr zbliża się do kontynentu oraz które regiony Europy są szczególnie zagrożone.

Wichura uderzy w Europę w środę 8 lutego o poranku
Wichura dotrze do Europy w środę rano

Ekstremalnie silny wiatr prognozowany jest od środy rano w pasie od północnych i zachodnich brzegów Wysp Brytyjskich po zachodnie wybrzeże Norwegii. Wichura sięgać może tu prędkość wiatru przekraczającą 160 km/h. W jednej z aktualizacji modelu ECMWF widać nawet porywy wiatru na poziomie 180 km/h. To jest wiatr niszczący i pozostaje tylko cieszyć się, załamanie pogody nie uderzy z tak wielką siłą w ląd. Prognozy pogody wyliczają, że najsilniej wiało będzie w Szkocji i na zachodzie Norwegii w środę po południu i w noc z środy na czwartek.

Wichura uderza w Europę

Powyżej animacja prognoz wiatru wg. modelu ECMWF. Widać tu doskonale jak wichura uderza w opisywane powyżej regiony. Widać również, że nad Wyspy i nad Skandynawię dotrą kolejne niże wtórne, które również niosły będą bardzo silne porywy wiatru przekraczające znacznie prędkość 100 km/h. Silny wiatr dotrze również do Polski. I nie będzie jedynym skutkiem załamania pogody jakie do nas dotrze. Sprawdźmy szczegóły.

Załamanie pogody dotrze do Polski

Wczoraj pisałem Wam, że w prognozach pogody dla Polski widać śnieżycę. Intensywne opady śniegu związane będą z nurkującym z północy i południe, płytkim niżem barycznym. Ośrodek ten wpłynie na pogodę w Polsce w okolicach przyszłego weekend.

Śnieżyca możliwa w sobotę nad Polską
Śnieżyca możliwa w sobotę nad Polską

Na ten moment modele numeryczne widzą scenariusz, że śnieżyca przewędruje przez wschodnią Polskę od nocy z piątku na sobotę, przez sobotni dzień. Lokalnie opady śniegu mają być naprawdę intensywne. Śnieg nie będzie utrzymywał się, ponieważ wraz z niżem w nasz region napłyną cieplejsze masy powietrza z zachodu kontynentu. Jednak śnieżyca to nie jedyne co przyniesie nam aktywny niż w weekend. W kraju pojawi się również wichura. Oczywiście, nie będzie to wiatr wiejący z taką siłą, jak ten z zachodu kraju.

Wichura uderzy w Polskę w sobotę 11 lutrog
Wichura uderzy w Polskę w sobotę 11 lutego

Jednak nie oznacza to, że wiatr w kraju będzie słaby. Wręcz przeciwnie. W regionach północnych siła wiatru przekraczać będzie w sobotę 90 km/h. Na Bałtyku sztorm. W kolejnych godzinach soboty wichura obejmowałaby kolejne obszary centrum i południa kraju. Pamiętajmy jednak, że mamy wtorek, to prognozowanych zjawisk pozostało jeszcze kilkadziesiąt (set) godzin. Prognozy mogą się jeszcze zmienić. Może nie tyle w sprawie samego nurkowania niżu ze śnieżycą, ale przesunięć w czasie występowania zjawisk.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk