Śnieżyca widoczna w prognozach dla Polski. Potężny atak zimy na północy. Spadnie 50-80 cm świeżego śniegu

Jesteśmy pod wpływem wału wyżowego, więc przez kilka dni śnieżyca nam nie straszna. Jednak w prognozach pogody coraz stabilniej wygląda sytuacja na okolice przyszłego weekendu. Znów miałoby sypnąć śniegiem. We wpisie też o silnym ataku zimy, jaki w najbliższych dniach uderzy w północnej Europie. Zapraszam.

Śnieżyca i atak zimy na północy kontynentu

Nas obecnie śnieżyca i opady nie dotyczą. Nie oznacza to jednak, że na całym kontynencie jest spokojnie i stabilnie pogodowo.

Śnieżyca i atak zimy na północy Europy
Śnieżyca i atak zimy na północy Europy

Silne wyże zablokowały cyrkulację strefową w centralnej części Europy. Jednak wzmocniły zachodnią cyrkulację mas na dalekich krańcach północnych i północno zachodnich kontynentu. Pomiędzy Grenlandią, a Norwegią widać kolejne niże atlantyckie, które z impetem uderzają w Norwegię właśnie. W skutek efektu morza na zachodnim wybrzeżu Norwegii występują obfite, konwekcyjne opady śniegu. Każda śnieżyca przynosi kilka centymetrów świeżego śniegu. Śnieżyce trwają tam od kilkudziesięciu godzin i w kolejnych dniach przechodziły będą nadal.

Śnieżyca przyniesie kilkadziesiąt cm świeżego śniegu w Norwegii
Grubość pokrywy śnieżnej w południowej Norwegii

Szacuje się, że do końca bieżącego tygodnia w Norwegii pojawi się od 50 do 80 cm świeżego śniegu. W górach na granicy Norwegii i Szwecji są miejsca, w których grubość pokrywy śnieżnej przekracza 2.5 metra. Przeczytaj również: Mróz odczuwalny do -70 stopni. Koszmarny spływ chłodu w USA

Kilka dni spokojnej i mroźnej pogody w Polsce

Śnieżyca szaleje na północy kontynentu, jednak przez kilka nadchodzących dni nam to całkowicie nie zagraża. Czeka nas kilka dni ze spokojną, stabilną, lecz mroźną pogodą w Polsce.

Spokojna pogoda w kraju. Śnieżyca nam nie zagraża
Spokojna pogoda w kraju. Śnieżyca na razie nie grozi Polsce

Na powyższej mapie barycznej widać, że w środę nad Polską nadal znajdowało będzie się centrum silnego wyżu. Antycyklony zablokują niże powodując, że pogoda w Polsce będzie stabilna i dobra. Do piątku czeka nas mnóstwo chwil ze słońcem. Opady, czy wiatr towarzyszyć będą nam w stopni marginalnym. Minusem takiej wyżowej, słonecznej pogody w zimie jest oczywiście mróz. Spadki temperatury, zwłaszcza nocami, w strefach rozpogodzeń będą do końca tygodnia silne. Lokalnie, zwłaszcza w południowej i centralnej Polsce mróz na poziomie -15 stopni jest całkiem prawdodpobny.

Śnieżyca nad Polską w weekend? Widzi ją coraz więcej modeli

Na ten moment nie mogę Wam oczywiście dać 100 procentowej pewności, że śnieżyca w przyszyły weekend nad Polską się pojawi. To jeszcze nieco zbyt odległy termin w prognozach. Jednak zgodnie z faktami stwierdzam, że kolejne modele widzą w przyszły weekend nurkujący z północy, płytki niż. Zobaczmy przykładowo animację prognoz wg. modelu ECMWF.

Śnieżyca w prognozach dla Polski

Model potwierdza, że przed weekendem opady pojawiać mogą się tylko sporadycznie na południowym wschodzie i bliżej piątku na północy kraju. To jednak będą opady o bardzo małej intensywności. Za to w sobotę z północy na południe nurkować ma płytki, lecz bardzo aktywny niż. Na jego czele wg. prognoz przemieszczała będzie się śnieżyca od dość dużej intensywności.

Śnieżyca nad Polską. Widzi ją również GFS
Śnieżyca nad Polską. Widzi ją również model GFS

Animację stworzyłem na podstawie map opartych o wyliczenia modelu ECMWF. Powyżej jednak prognoza opadów wg. modelu GFS. Amerykański model jest zgodny w prognozach i również wylicza, że w sobotę nad Polską przejdzie śnieżyca. Na wschodzie kraju spadnie kolejnych 5-15 cm śniegu. Śnieg nie utrzyma się, ponieważ za aktywnym niżem do kraju i w region napłyną cieplejsze masy powietrza. Temperatury w weekend po przejściu śnieżycy prawdopodobnie szybko powędrują w górę. Termometry pokażą nawet 8-10 stopni w kraju.