Uwaga! Intensywne opady deszczu zbliżają się do województwa lubelskiego, możliwe burze. Spadnie nawet 45 mm

W niedzielę pogodę w Polsce kształtuje niż baryczny z centrum nad Ukrainą. Nad naszym krajem rozciąga się strefa frontu atmosferycznego, mało zmieniającego swoje położenie, jaka przebiega od Pomorza po Podkarpacie. W drugiej części dnia zmieni swój charakter na front ciepły i zacznie kierować się na południowy zachód. Strefa frontowa rozdziela dwie zróżnicowane masy powietrza o różnych właściwościach fizycznych.

Modele numeryczne prognozują, że na obszarze województwa lubelskiego spadnie dziś od 15 mm do 45 mm deszczu. Szczególnie duże sumy opadów prognozowane są na południu i w centrum województwa lubelskiego.

Większe szanse na burze będzie na południu i wschodzie województwa lubelskiego. Akumulacja opadów w czasie przechodzenia chmur Cb wyniesie od 15 mm do 50 mm deszczu. Czynnikiem wspomagającym powstawanie burz będzie uformowanie się niewielkiego układu niskiego ciśnienia na wschodzie kraju.

Główna strefa opadów znad Ukrainy wkroczy późnym popołudniem i pod wieczór, lokalnie możliwe są burze. Szczególnie obfite opady są prognozowane na południu i wschodzie województwa. Najmniej deszczu spadnie na północy regionu.

W poniedziałek nasz region pozostaniem pod chmurami równoleżnikowo ułożonego frontu ciepłego, za którego odpowiedzialny będzie niż znad Ukrainy o imieniu „VALENTIN”.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.04.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza opadów na poniedziałek

Prognozowane sumy opadów przez model ICON do poniedziałkowego wieczoru

Porównanie z prognozą modelu ARPEGE

Prognozowane sumy opadów dla województwa lubelskiego przez model ECMWF do poniedziałkowej nocy

Również IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczuOstrzeżenie 24/2019
Ważne:
Od: 2019-04-28 17:00
Do: 2019-04-28 20:00
synoptyk IMGW-PIB: Ewa Łapińska
Czas wydania: 2019-04-28 11:40
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie

Intensywne opady deszczu
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia – miejscami od 20 mm do 35 mm, lokalnie 45 mm.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty lubelski, opolski, ale także opolski i kraśnicki oraz janowski. Intensywne opady nie ominą powiatu świdnickiego, ale także łęczyńskiego, krasnostawskiego. Padać ma również o większym natężeniu w biłgorajskim powiecie, ale także zamojskim i tomaszowskim i hrubieszowskim oraz chełmskim.

Bieżące położenie opadów i burz pod adresem poniżej