Prognoza pogody na 16 dni: Możliwe przymrozki, śnieg oraz burze, intensywne opady deszczu i ocieplenie

W najbliższych dniach czeka nas nieco więcej opadów, co ucieszy zapewne rolników, strażaków i leśników. Szczególnie obfite opady deszczu będą na południu i wschodzie kraju. Początek maja zapowiada się chłodny, niektóre modele sugerują nawet opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Dopiero w okolicach 7 maja może nadejść istotne ocieplenie.

Dokonała się istotna wymiana masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Jeszcze wczoraj na krańcach północno-wschodnich zalegała masa pochodzenia zwrotnikowego. Następnie cała Polska znalazła się już pod chmurami pofalowanego frontu atmosferycznego.

Analiza synoptyczna DWD na dzień 28.04.2019 r. godzina 00 UTC

Najbliższe dni w pogodzie przyniosą dużo chmur i opadów. Szczególnie obfite opady deszczu prognozowane są w poniedziałek, lokalnie prawdopodobne są burze.

Aurę w naszej części Europy kształtuje niż, jaki uformował się w zatoce rozległego niżu znad Islandii, przemieszczający się pod naporem wyżu znad Skandynawii i jego klina sięgającego Biskajów na południowy wschód Nieco stracił on na intensywności, ale w w najbliższych dniach ulegnie odtworzeniu, tworząc z niżem z okolic Morza Czarnego i Ukrainy aktywny obszar obniżonego ciśnienia, który obejmować będzie od południowego wschodu cyklonalną cyrkulacją obszar całej Polski. W poniedziałek północnego wschodu rozbudowywać się będzie klin wyżu znad Skandynawii, dlatego wzrastać będzie różnica ciśnienia, co wiązać będzie się ze wzrostem prędkość i porywistości wiatru a na froncie ciepłym, związanym z niżem z rodowodem znad Morza Czarnego pojawią się opady przemieszczające się dzisiaj i jutro na zachód i południe.

Sytuacja synoptyczna w najbliższych dniach, widoczna ułożona równoleżnikowo strefa frontowa z opadami

Widoczny schodzący z północy front chłodny w pierwszych dniach maja. Tuż za nim napłynie dużo chłodniejsze powietrze, w okolicach 4-6 maja na obszarze możliwe są przymrozki nawet na 2 m w Polsce, mając na uwadze możliwy spływ arktycznego powietrza.

Prognoza zasięgu opadów przez model ICON w okresie od 28 kwietnia do 2 maja. W prawym górnym rogu śledzić można datę i godzinę

Prognozowana narastająca suma opadów przez model GFS w okresie od 28 kwietnia do 7 maja 2019 r. na obszarze Polski

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na nadchodzącą noc

Prognoza pogody na 29 kwietnia (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 1 maja (IMGW-PIB)

Na wschodzie i południe może w pierwszej części dnia jeszcze padać

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)