Opady śniegu już blisko Polski. Śnieg sypie na wschodzie

Od kilku dni analizujemy modele pogodowe pod kątem możliwych opadów śniegu i przymrozków w Polsce. Ostatnie aktualizacje modeli nieco wycofują adwekcję chłodu na wschód od naszego kraju. Tymczasem już dzisiaj śnieg sypał będzie całkiem blisko naszych wschodnich granic.

Mróz i śnieg na wschodzie

Wszystko za sprawą adwekcji chłodnych mas powietrza ze wschodu. Wyż, którego centrum znajduje się na wschodzie kontynentu dopuścił w ostatnich dniach powrót strefowej cyrkulacji powietrza do Europy Centralnej. Stąd między innymi w Polsce panują temperatury dochodzące do 10 stopni Celsjusza. Jednak już kilkaset kilometrów na wschód od naszego kraju zalega dużo chłodniejsze powietrza, a temperatury oscylują w okolicach zera. Poniżej mapa aktualnej temperatury w Europie z wtorkowego poranka.

Mróz i zima na wschodzie

Już w dniu dzisiejszym strefa opadów atmosferycznych związanych z frontem, który jeszcze wczoraj znajdował się nad Polską dotrze nad Białoruś, Litwę, czy Łotwę. W zetknięciu z chłodniejszymi masami powietrza w regionie tym padał będzie dziś śnieg. Lokalnie będą to opady dość intensywne, które doprowadzą do pojawienia się pokrywy śnieżnej. Dziś po południu w wielu miejscach na wschód od Polski pojawi się kilka centymetrów śniegu. Krajobrazy zabielą się niestety tylko na kilka godzin. To jeszcze nie jest główna adwekcja chłodu. Ta spodziewana jest w okolicach weekendu.

Mróz i śnieg w weekend

Za kilka dni chłodniej zrobi się również i w naszym kraju. Niektóre z modeli widzą opady śniegu nawet na nizinach w Polsce. My na ten moment podchodzimy do tego sceptycznie. Śnieg na pewno sypnie w weekend w górach. Czy w Polsce również? Obawiamy się, że będzie jeszcze o kilka stopni za ciepło, mimo, że poranne przymrozki na dużym obszarze Polski wschodniej i centralnej są niemal pewne. Tymczasem bardzo blisko wschodniej granicy naszego kraju zima pod koniec przyszłego tygodnia rozkręci się w najlepsze. Mieszkańcy krajów Republik Nadbałtyckich przygotować się muszą na mróz dochodzący do -10 stopni, a także opady śniegu.

Więcej o opadach śniegu w Polsce przeczytacie poniżej.