Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Padł rekord temperatury w Polsce. Najcieplejszy dzień 2023 roku w naszym kraju. Załamanie pogody postępuje, możliwe aktywne burze

Padł rekord temperatury w Polsce. Najcieplejszy dzień 2023 roku za nami. Załamanie pogody postępuje jednak w naszej części Europy. Możliwe aktywne burze.

Zgodnie z prognozami przedostatni weekend kwietnia okazał się najcieplejszy od początku 2023 roku. Wczoraj nad dzielnice wkroczył front chłodny z dużą porcją chmur i opadami deszczu oraz ochłodzeniem. Pojawiły się również burze, które zgodnie z przypuszczeniami nie okazały się intensywne. W poniedziałek spodziewamy się więcej burz, jakie obejmą więcej obszarów.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane minionej doby na obszarze Polski przez sieć amatorskich detektorów Blitzortung

padł nowy rekord temperatury w kraju, pojawiły się wiosenne burze na zbieżności
Padł nowy rekord temperatury, wystąpiły również burze w niedzielę nad Polską

Pogoda w kraju kształtowana była przez układy niżowej znad północnej i zachodniej Europy. Jednak z niżami była związana strefa frontu atmosferycznego przynosząca na zachodzie, częściowo południu i północy Polski wzrost zachmurzenia oraz opady deszczu. Pogorszenie pogody postępowało od dzielnic zachodnich.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Silne ochłodzenie i pogorszenie pogody w Polsce. Burze i opady w kraju

Równo miesiąc czekaliśmy na nowy rekord ciepła w 2023 roku

Musieliśmy czekać aż miesiąc, aby ustanowiony został nowy rekord temperatury dla mijającego roku. Przypomnijmy fakt, że do tej pory w 2023 roku najwyższą temperaturę zmierzono 23 marca 2023 r. na stacji pierwszego rzędu w Tarnowie, gdzie termometr stacyjny w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów zmierzył 22.1°C. Równo miesiąc musieliśmy odczekać, aby temperatura okazała się wyższa o ponad 2 stopnie na oficjalnych stacjach IMGW. Kierunek wiatru zmienił się na południowy, dlatego uciążliwa i chłodząca bryza morska od morza ustąpiła z rejonu gmin nadmorskich. Dlatego był to w ostatni dzień weekendu jeden z najcieplejszych regionów w Polsce. Zabrakło 0,6°C, aby mówić o pierwszym dniu gorącym w 2023 roku.

Najcieplej było na stacji w Łebie, gdzie odnotowano aż 24.4°C, natomiast na drugim miejscu była stacja w Lęborku, gdzie zmierzono 23.8°C. Najniższe wartości zmierzono w Świnoujściu, gdzie zaznaczyło się przejście frontu i temperatura w najcieplejszym momencie dnia wzrosła do 13.5°C.

Temperatura maksymalna w minionych 24 godzinach na obszarze Polski. Padł nowy rekord temperatury w mijającym roku

padł nowy rekord temperatury w kwietniu 2023 r.
Padł rekord temperatury w kwietniu 2023 r.

Temperatura maksymalna, 23.04.2023, (8:00-20:00) czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB, wysokość pomiarowa 2 metry w klatkach meteorologicznych

padł nowy rekord temperatury. duża zmiana w pogodzie
Padły nowe rekordy temperatury w kwietniu 2023 r.

Padł rekord temperatury przed chłodnym frontem w przedostatnią niedzielę kwietnia

Wczoraj w drugiej części dnia nasunęła się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Objęła województwa zachodnie, przynosząc ochłodzenie i opady oraz w jej zasięgu punktowe burzowe. Głównie na zbieżności przedfrontowej. Front ten odsuwał ciepłe powietrze polarne.

Sytuacja synoptyczna na 23.04.2023 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

wysoka temperatura w kraju
Powietrze polarne, padł nowy rekord temperatury przed frontem wczoraj

W poniedziałek postępować ma dalej załamanie pogody na wschód. Ciepła i typowa dla wiosny aura utrzyma się zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Na termometrach zobaczymy dziś maksymalnie od 16°C do 22°C. Chłodniej zrobi się w całej Polsce od jutra, kiedy to spłynie do nas znacznie chłodniejsze z północy Starego Kontynentu i na kilka dni temperatura obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej z możliwością nocnych i porannych przymrozków.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz