Październikowe burze nad Polską. Występują opady krupy śnieżnej, wieje silny wiatr. Gdzie jest burza 23.10.2021. Sprawdzimy zobrazowania satelitarne, dane radarowe i detektory wyładowań, gdyż nad Polską zgodnie z prognozami pojawiły się burze wewnątrzmasowe w świeżej masie arktycznej, morskiej, która napływa do nas z północnego-zachodu.
Październikowe burze nad Polską
Od kilku dni obserwujemy przykład typowej strefowej cyrkulacji atmosfery. Częsta wędrówka niżów z zachodu na wschód, jest cechą charakterystyczną dla okresu przejściowego pomiędzy ciepłą i chłodną pora roku, wtedy to wiry niżowe wraz z systemami frontów przemieszczają się najczęściej z zachodu na wschód w wysokich szerokościach geograficznych, których zatoki z frontami atmosferycznymi wychodzące od nich w kierunku południowym przesuwają się przez nasz kraj, przynosząc umiarkowane i słabe opady deszczu, czasem także zjawiska burzowe. Obserwowane są duże wahania ciśnienia w stosunkowo krótkim czasie. Skutkując utrzymywaniu się dużej różnicy ciśnienia i silnego, porywistego wiatru, który potrafi powodować duże szkody. Niże z rodowodem atlantyckim są oddzielone od siebie niewielkimi układami wysokiego ciśnienia, które przesuwają się także na wschód. Jednak w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Dlatego obserwowane są okresy zmniejszonej dynamiki w pogodzie oraz ochłodzenia po swojej wschodniej stronie, a po stronie zachodniej ocieplenia.
Górna zatoka w polu geopotencjału dominuje w środkowej troposferze. Temperatura na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g) obniżyła się poniżej -30°C. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje duży pionowy gradient temperatury. Po wschodniej stronie rozbudowującego się wyżu spływa szerokim strumieniem zimna masa arktyczna wprost do naszej części Europy.
Październikowe burze. Spowodowane napływem zimnego powietrza arktycznego morskiego
Dociera do nas wspomniane wcześniej zimne powietrze arktyczne z północnego-zachodu. Adwekcja jego postępuje w tylnej części niżu. Masa ta charakteryzuje się znaczną wilgotnością i sporym potencjałem chwiejności jak na październik. Dlatego tworzą się w niej liczne chmury kłębiasto-deszczowe, które przynoszą opady przelotnego opady deszczu, gdzieniegdzie krupy śnieżnej, natomiast w Tatrach mokrego śniegu. Najwięcej chmur Cumulonimbus w świeżej masie arktycznej pojawiło się na północy oraz centrum oraz południu kraju. Niejednokrotnie nad jednym obszarem przeszło kilka chmur konwekcyjnych z opadami. Należy jednak podkreślić, że na skutek osiadania znacznie chłodniejszego powietrza za frontem. Rozbudowuje się stopniowo wyż nad Europą Zachodnią, który przesuwa się na wschód. W ostatni dzień weekendu będzie on lokował się na południe od naszego kraju, przynosząc stabilizacje pogody i brak opadów.
Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, które ukazuje rozwój konwekcji masowej w świeżej masie arktycznej, morskiej na obszarze Polski
Trajektoria wsteczna mas powietrza, 23.10.2021, 12 UTC, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa, ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski.
Występują liczne chmury kłębiasto-deszczowe, okresami i miejscami w przerwie pomiędzy opadami świeci słońce
Na skutek spływu zimnego powietrza arktycznego, morskiego czekają jeszcze dwie zimne noce jak na trzecią dekadę października. Największe spadki temperatury są możliwe w obszarach rozpogodzeń i słabego wiatru, czemu niewątpliwie będzie sprzyjać zmniejszająca się różnica ciśnienia.
Dane radarowe ukazują nam, gdzie popołudniu występują przelotne opady atmosferyczne przemieszczające się zgodnie z przepływem w środkowej troposferze. Czyli z północnego-zachodu na południowy-wschód.
Rozwój konwekcji w świeżej masie arktycznej o charakterze masowym jest bardzo dobrze widoczny na dziennych zdjęciach satelitarnych. Z uwagi na stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, dzienne nagrzanie planetarnej warstwy granicznej przez operacje słoneczną. Tworzą się liczne chmury kłębiasto-deszczowe z opadami przelotnymi, a nawet pojedynczymi burzami adwekcyjnymi. Niektóre z chmur łączą się w większe struktury wielokomórkowe. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero stopni, obserwowane są lokalne opady drobnego gradu, krupy śnieżnej. Podczas przechodzenia ośrodków konwekcyjnych występują również silniejsze porywy wiatru. Pod koniec dnia, zmniejszać zacznie się operacja słoneczna, dlatego też opady przelotne i burze zaczną szybko zanikać.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 12 godzinach na obszarze Polski. Widzimy, że pojedyncze burze obserwowano dziś na Warmii, Kujawach oraz Mazowszu.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Październikowe burze nad Polską. Pada krupa śnieżna, wieje silny wiatr. Gdzie jest burza 23.10.2021?”
Możliwość komentowania została wyłączona.