Pierwsze burze nad Polską. 10 maja 2019

W prognozach pisaliśmy, że w dniu dzisiejszym nad Polską dojdzie do rozwoju wielu komórek burzowych. Pisaliśmy również o tym, że burze wystąpią w pasie od zachodniego pomorza, przez Wielkopolskę, Kujawy, aż po Ziemię Świętokrzyską.

Wiele zaczyna wskazywać na to, że prognozy się sprawdzą. Mamy kilka minut po południu, a na skanach satelitarnych widać dość gwałtowny rozwój konwekcji w pasie zaznaczonym na poniższym skanie satelitarnym.

Źródłem powyższej grafiki jest serwis sat24.com. Widać tutaj jak na wspomnianej we wcześniejszym akapicie linii dochodzi do rozwoju chmur kłębiastych. Pierwsze z nich generują już wyładowania atmosferyczne. Tak jest na północny zachód od Poznania. Pierwsze wyładowania padają również na Śląsku.

Co najważniejsze dla miłośników zjawisk burzowych z centralnej Polski? W tym obszarze doszło do rozpogodzeń, słońce operuje, co bardzo dobrze prognozuje na najbliższe godziny pod kątem burz. W naszej ocenie najbardziej zagrożonym burzami terenem w przeciągu najbliższych godzin są Kujawy, Ziemia Łódzka i zachód Mazowsza. Czy mamy rację? O tym dowiemy się w przeciągu kilku nadchodzących godzin.

Zachęcamy również do śledzenia naszego radaru burz i opadów.