Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

PILNE: Burza przyniosła trąbę powietrzą w Wielkopolsce. Liczne opady gradu w kraju i zalania

Pogoda w poniedziałek jest bardzo dynamiczna. Aurę kształtuje rozległy układ niskiego ciśnienia znad południowo-zachodniej Ukrainy, który stopniowo się wypełnia. Dodatkowo na południu naszego kraju zalega front ciepły związany z tym niżem. Znaleźliśmy się powietrzu polarno-morskim ciepłym, w którym bez trudu formowały się struktury burzowe.

Dzisiejszy dzień przyniósł przede wszystkim pojedyncze komórki burzowe, które w środowisku nieco większego ścinania wiatru bez trudu łączyły się w większe struktury wielokomórkowe zdolne do generowania dużej ilości wyładowań, opadów prowadzących do podtopień i grad do 2 cm.

Obszar wyładowań w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski

Sieć obiegło nagranie, na którym widać zejście trąby lądowej w miejscowości Zielone Łąki, gmina Pleszew, województwo wielkopolskie.

Na skutek przejścia leja kondensacyjnego odnotowano między innymi uszkodzenia dachów oraz szkody w drzewostanie.

Dużo wskazuje, że trąba powietrza nie była związana z rotującym prądem wstępującym, zatem była to klasyczny i nieco słabszy lej (ang. landspout) poczynił on jednak szkody.

Autorka nagrania Magda Nado, nadesłał Robert Paszkowiak do Grzegorz Zawiślak Polish Storm Chaser.

29.04.2019 – Trąba powietrzna w gminie Pleszew w województwie wielkopolskim

UWAGA! Dochodzą do nas informacje o zejściu trąby powietrznej w miejscowości #ZielonaŁąka (gmina #Pleszew) w województwie wielkopolskim! Wskutek przejścia leja kondensacyjnego odnotowano między innymi uszkodzenia dachów oraz szkody w drzewostanie.Czekamy na kolejne materiały.Nadesłał: Robert Paszkowiak.Autorka: Magda Nado.#pogoda #informacje #wiadomości #wydarzenia #Wielopolska #burza #sezonburzowy2019 #Polska #weather #Poland

Opublikowany przez Grzegorza Zawiślaka – Polisha Storm Chaser Poniedziałek, 29 kwietnia 2019
https://twitter.com/SWPolska/status/1122937821612920832

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz