Piorun uderzył blisko grupy turystów. Niebezpieczna pogoda w Górach Izerskich. 13 osób trafiło do szpitala po burzy

GOPR przekazał, że 24-osobowa grupa turystów została dotknięta uderzeniem pobliskiego wyładowania doziemnego. Piorun najprawdopodobniej trafił w drzewo. Z informacji przekazanych przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wynika, że wyładowanie doziemne uderzyło powyżej 1000 m n.p.m.

GOPR wskazał, że do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowy pomiędzy przełęczą Łącznik w Górach Izerskich w woj. dolnośląskim. Na szczęście nikt nie zginął, lecz są osoby ranne. Poszkodowani na skutek wyładowania atmosferyczne zostali ewakuowani do Świerardowa Zdroju. Łącznie 13 osób trafiło do szpitala.

Burze nad Polską i krajami sąsiednimi w czwartek, 13 czerwca 2024 r.

Burze dziś nad Polską są krótkotrwałe, ale i tak niebezpieczne

Na skutek gwałtownego pogorszenia pogody ewakuowana została także wycieczka szkolna wraz z nauczycielami i opiekunami. Na szczęście nikt nie zginął, ani też nie został poważnie ranny. Z uwagi na uderzenie pobliskiego wyładowania atmosferycznego o charakterze doziemnym osoby będące na szlaku odniosły niewielkie obrażenia.

Burza przechodząca nad Górami Izerskimi w drugiej części czwartkowego dnia

burza w górach izerskich i uderzenie pioruna ujemnego blisko turystów
Burza wewnątrzmasowa przechodziła w rejonie Gór Izerskich w czwartek i jeden z piorunów poraził turystów

Piorun doziemny raził turystów w Górach Izerskich

W akcji ratowniczej brali udział nie tylko ratownicy GOPR, ale także zespoły naziemne i strażacy. Zdarzenie w górach karkonoskich przypomina te, które miało miejsce w 2019 roku i kilka osób poniosło wówczas śmierć na szczycie Giewontu. Na szczęście tym razem tylko 13 osób poniosło obrażenia, ale na szczęście nikt nie został ciężko ranny ani też nie zginął.

Z uwagi na trwający sezon burzowy, zachęcamy do uważnego śledzenia prognoz pogody i ostrzeżeń meteorologicznych. Warto podkreślić, że w okresie od czerwca do sierpnia w naszej części Europy obserwowana jest największa ilość dni z burzami. W tym przypadku do dramatu w górach przyczyniła się słaba burza wewnątrzmasowa. Należy mieć na uwadze, że każda komórka burzowa jest niebezpieczna. Zwłaszcza, gdy generuje wyładowania doziemne. Szczególnie duże ryzyko rażenia piorunem jest w górach oraz w obrębie akwenów wodnych, jak i też rzekach. Rekomendujemy unikanie grani i miejsc wysoko eksponowanych w górach, zalecamy przemieszczenie się do schronisk górskich.

Polecamy: Arktyczne powietrze nad Polską

Wyładowania atmosferyczne o charakterze ujemnym, które uderzyły w Górach Izerskich

burza góry izerskie
Piorun uderzył w pobliżu turystów w Górach Izerskich
Burza wewnątrzasowa przeszła w rejonie Gór Izerskich

W tej grupie poszkodowanych była szkolna wycieczka. Łącznie rannych zostało 13 osób, siedmioro dzieci i sześcioro dorosłych.

Źródło: Fanipogody, GOPR, meteologix.com, blitzortung.org

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC