Po kilkudniowej przerwie do Polski wracają dziś burze. Przyniosą miejscami ulewy, grad i silny wiatr

W środę Polska znajduje się pomiędzy rozległą, górną zatoką niżową w polu geopotencjału położoną na zachód od naszego kraju a wyżem ze wschodu Starego Kontynentu. Nad coraz większy obszar RP zaczyna napływać gorące, upalne powietrze zwrotnikowe z południowego-zachodu. W zachodniej połowie Polski zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki niskiego ciśnienia, natomiast na wschodzie i w centrum wyżu znad pogranicza rosyjsko-białoruskiego.

Modele numeryczne prognozują na dzisiejszy dzień chwiejność na poziomie od 700 J/kg – 1600 J/kg. Przy LI w przedziale -3⁰C do -6⁰C. Masa napływająca z południowego-zachodu charakteryzować ma się także coraz większą zawartością wody opadowej (PW wyniesie od 33 mm do 39 mm.

Na niemal wszystkich poziomach troposfery obserwowane jest występowanie słabych wiatrów, zatem pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości DLS 0-6 km <10 m/s. Konwekcja formować ma się szczególnie na obszarach zbieżności wiatru. Przeważnie będą to pojedyncze, pulsacyjne komórki burzowe. Największe ryzyko burz w porze dziennej będzie na obszarach podgórskich i górskich, natomiast wieczorem burze możliwe są na zachodzie kraju.

Najintensywniejsze zjawiska konwekcyjne zdolne będą do generowania opadów gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm, a obecność suchych warstw powietrza sprzyjać ma dynamicznemu schodzeniu prądów zstępujących. Niewielka prędkość przemieszczania przy dużej wodności atmosfery sprzyjać może lokalnym zalaniom, zwłaszcza obszarów niżej położonych.

Nieco większa aktywność konwekcyjna spodziewana jest w nocy, gdy nadal zalegać ma chwiejna masa powietrza, ale podstawowym zagrożeniem pozostaną opady deszczu do 15 mm i miejscami nieco większa aktywność elektryczna.

Burze w porze nocnej formować mogą się m.in w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką. Niewykluczone są także w Wielkopolsce i na Kujawach.

W ciągu dnia obecność suchych warstw powietrza, wysoki poziom kondensacji skutecznie utrudniać będzie powstawanie burz poza obszarami górskimi. Sytuacja zacznie zmieniać się pod wieczór, natomiast najwięcej burz w masie powietrza zwrotnikowego rozwinie się najprawdopodobniej w nocy ze środy na czwartek.

Prognoza IMGW-PIB na dzisiejszy dzień

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska prognozują większy obszar zjawisk burzowy należy mieć jednak na uwadze, że ważna jest ona do jutrzejszego poranka, co uwzględnia prognozowaną na godziny nocne konwekcje.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ

1 komentarz do “Po kilkudniowej przerwie do Polski wracają dziś burze. Przyniosą miejscami ulewy, grad i silny wiatr”

Dodaj komentarz