Podmuch zimy pojawi się w Polsce. Front okluzji przyniesie 5-6 cm śniegu. Potem temperatury wystrzelą i ustąpi mróz

Podmuch zimy będzie chwilowy w Polsce. Front okluzji przyniesie w kolejnych godzinach nawet 5-6 cm na północnym wschodzie. Będzie to jednak nietrwały akcent zimowy. W kolejnych dniach powrócą wysokie temperatury. Średnia dobowa temperatura powietrza ma być na ogół charakterystyczna dla przedwiośnia i wiosny termicznej w nowym tygodniu.

Podmuch zimy w Polsce na północnym wschodzie

Koniec ubiegłego tygodnia przynosił w wielu regionach mróz na stacjach IMGW-PIB. Temperatura spadała miejscami w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń w okolice -9/-2°C. Szczególnie zimny okazał się miejscami koniec tygodnia i noc z niedzieli na poniedziałek. Kolejne noce już na ogół bez ujemnej temperatury bądź wystąpi ona na ograniczonym obszarze. Szerzej pisaliśmy o tym w ostatnim wpisie, który opublikował jeden z naszych redaktorów.

Przeczytaj również: Mróz pojawił się w wielu regionach. Temperatura spadła do -9°C

W poniedziałek przez nasz kraj przemieszcza się front okluzji ciepłej. Przejście frontu objawia się wzrostem zachmurzenia do dużego i całkowitego, występowaniem opadów deszczu, a miejscami na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu w zasięgu zaznaczającego się jeszcze na tym obszarze chłodniejszego sektora powietrza. Na niewielkim obszarze Polski w kolejnych godzinach może utworzyć się krótkotrwała pokrywa śnieżna. Będzie to tylko krótkotrwały epizod zimowy i zimy z tego nie będzie.

Prognoza zasięgu podmuchu zimy, 19 lutego 2024, 17 UTC według modelu ICON EU dla Polski

krótkotrwały powiew zimy
Podmuch zimy na północnym wschodzie dziś, ale trwałej zimy z tego nie będzie

Front okluzji i płytki niż miesza w pogodzie

Płytki niż i front zokludowany wędrują dziś przez Polskę. W drugiej połowie dnia aktywny front okluzji zaczął docierać nad wschodnie dzielnice naszego kraju. Stacje meteorologiczne wchodzące w skład sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW notują opady mokrego śniegu na północnym wschodzie. W kolejnych godzinach opady śniegu i deszczu ze śniegiem będą występować szczególnie na obszarze Warmii i Mazur oraz Podlasia. Natężenie opadów mokrego śniegu ma być na ogół słabe i umiarkowane. Dlatego może dojść do zabielenia krajobrazów, a nawet utworzenia się krótkotrwałej pokrywy śnieżnej. W krótkim czasie na północnym wschodzie Polski spadnie nawet 3-6 cm, co spowoduje kilkugodzinne zabielenie krajobrazów.

Zasięg akcentu zimowego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce (śnieżynki) oznaczają występowanie opadów śniegu, które zaobserwował obserwator na stacjach PSHM

powiew zimy w Polsce
Powiew zimy na północnym wschodzie Polski o godzinie 16:00 czasu lokalnego w poniedziałek

Prognoza zasięgu powiewu zimy 19 lutego 2024, 19 UTC według modelu ICON dla Polski

powiew zimy w Polsce
Akcent zimowy w Polsce

Zimowy akcent na północnym wschodzie Polski

W godzinach wieczornych oraz w pierwszej połowie nocy z poniedziałku na wtorek występować będą opady mokrego śniegu szczególnie na obszarze północnej części Warmii, ale także miejscami we wschodniej części Mazur oraz Podlasiu. Od zachodu coraz szerszym strumieniem zacznie płynąć cieplejsza masa polarnomorska za frontem okluzji ciepłej. Dlatego opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem zaczną przechodzić w deszcz od zachodu. Na północnym wschodzie będzie to więc tylko krótkotrwały akcent zimy, który nie okaże się na szczęście trwały.

Podmuch zimy krórkotrwały w Polsce

Prognoza zasięgu powiewu zimy, 19 lutego 2024, 21 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

podmuch zimy w Polsce
Podmuch zimy na Mazurach i Suwalszczyźnie

Najdłużej śnieg w ciągu najbliższych kilkunastu godzin padać będzie na północnym wschodzie naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem Suwalszczyzny. Niewykluczone, że w rejonie polskiego bieguna zimna utworzy się krótkotrwała pokrywa śnieżna, która nie powinna przekroczyć 3-6 cm. Pogorszyć mogą się warunki do jazdy, spodziewane jest oblodzenie dróg i chodników. Dodatkowo podmuch zimy zaznaczy się miejscami w polskich górach.

Prognoza zasięgu grubości pokrywy śnieżnej na 20 lutego 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

akcent zimowy w Polsce
Zabielenie krajobrazów krótkotrwałe na północnym wschodzie

Prognoza przyrostu, zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na 20 lutego 2024, 04 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

akcent zimowy dziś w Polsce
Powiew zimy w Polsce, który zaznaczy się głównie na północnym wschodzie

Akcent zimowy w kraju. Podmuch zimy okaże się krótkotrwały. Silne ocieplenie w kolejnych dniach

Epizod zimowy będzie krótkotrwały nawet na peryferiach naszego kraju oraz w górach. Od zachodu śnieg będzie szybko przechodził w deszcz, co wraz ze wzrostem temperatury powietrza przyspieszy proces topnienia pokrywy śnieżnej. We wtorek tylko resztki śniegu będą zalegać początkowo na północnym wschodzie Polski. Będzie to więc wyjątkowo słaby akcent zimowy jak na trwającą jeszcze zimę. Z biegiem trzeciej dekady lutego obserwować będziemy sukcesywny wzrost temperatury powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej połowy tygodnia, gdy to cyklony atlantyckie wchodzące w skład cyrkulacji atlantyckiej skierują do Polski strumień bardzo ciepłej masy powietrza. Najcieplejszy okres synoptyczny powinien przypaść w okolicach 22-26 lutego 2024 r. Wówczas temperatura na wysokości 2 m w klatkach meteorologicznych wyniesie nawet 10-17°C. Najcieplej będzie w zasięgu efektu fenowego, rozpogodzeń i dłuższy przejaśnień.

Źródło: Fanipogody.pl