Pogoda na 16 dni dla Polski: Burze, niskie temperatury oraz antycyklony przejmą stery nad pogodą

Sprawdź, możliwy trend do końca marca w Polsce oraz na pierwsze dni kwietnia. Szczegółowa analiza pogodowa na 16 dni poniżej.

Marzec zaskakuje w pogodzie. Obserwowana jest wyjątkowo duża aktywność Oceanu Atlantyckiego. Wynika to niejako z dużego kontrastu termicznego utrzymującego się pomiędzy północą a południem. Prąd strumieniowy przebiega w obszarze zalegania frontu polarnego nad Atlantykiem, co sprzyja tworzeniu się i dalszej intensyfikacji układów niskiego ciśnienia. Bieżący miesiąc jest okresem przejściowym między zimą a wiosną, co sprzyja dużej dynamice w pogodzie. Przysłowie ludowe „w marcu jak w garncu” idealnie obrazuje sytuacje pogodową jaka panuje. Mieliśmy do czynienia z różnymi zjawiskami. Zaczynając od opadów śniegu przez burze i opady gradu, krupy lodowej oraz zalążek trąby powietrznej kończąc.

Mając na uwadze okres zeszłej jesieni, gdy pogodą w naszej części Europy sterowały na ogół stabilne i silne antycyklony, pora przejściowa między zimą i wiosną przynosi nam zdecydowanie większą dynamikę w pogodzie. Jesienią 2018 roku atlantyckie niże wraz z frontami atmosferycznymi nie docierały praktycznie do naszej części Starego Kontynentu przez panującą stabilną blokadę antycyklonalną.

Kończąca się zima astronomiczna przynosi nam dość sporą dynamikę w pogodzie. Była ona także bardzo ciepła. Jest ona także dużo cieplejsza względem zeszłej zimy. Ocieplenie klimatu postępujące na świecie będzie powodować coraz większe zacieranie się pór roku. Już wkrótce obserwować będziemy głównie dwie pory roku zamiast czterech. Wzrośnie także ilość zjawisk ekstremalnych. Postępujące zmiany klimatyczne nie wykluczają jednak intensywnych opadów śniegu czy też silnych mrozów, jednak należy mieć na uwadze, że najbliższe lata przynosić będą coraz większe anomalie temperatury, ale także ryzyko groźnej pogody. Badania naukowe wskazują, że na ocieplenie klimatu bardzo duży wpływ ma człowiek, zwłaszcza emitowanie przez niego gazów cieplarnianych. Rosnąca temperatura powietrza na ziemi niepokoi naukowców, jak i też klimatologów, co stawia naszą planetę w niekorzystnej sytuacji w perspektywie kolejnych lat.

O pogodzie, jaka panowała w lutym i anomalii temperatury, która szczególnie duża była na wschodzie

O jednodniowym dużym ociepleniu dzisiaj, możliwości rozwoju burz w niedzielę oraz poniedziałek w artykule

Przejdźmy jednak do trendu w pogodzie, jaki panować ma do końca marca w pogodzie. Dużo wskazuje, że po dynamicznym okresie nadejdzie większa stabilizacja aury. Stery nad pogodą przejmą wyże, nawet w formie wałów wysokiego ciśnienia, blokując docieranie do nas atlantyckich niżów wraz z systemami frontów atmosferycznych. Ich trajektoria przez panującą blokadę antycyklonalną przebiegać ma nieco inaczej. Niże przemieszczać mają się nad Skandynawią, bądź rejonami Morza Barentsa i nurkować w kierunku Rosji, strefy frontowej tylko czasami będą zahaczać Polskę, zwłaszcza wschodnia peryferia kraju.

Opady do końca miesiąca są nieuniknione, nawet i śniegu. Powinno być ich jednak zdecydowanie mniej względem ostatnich dni bieżącego miesiąca.

Ostatnia dekada marca będzie także dużo chłodniejsza względem początku i połowy miesiąca. Zdarzyć mogą się epizody ze spływem chłodnego powietrza, nocami miejscami chwyci mróz. W porze dziennej utrzymywać ma się dodatnia temperatura.

Prognoza pogody na nadchodzące 5 dni dla Polski

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Wtorek

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Temperatura w okresie najbliższych 10 dni na ogół będzie dodatnia w Polsce

Anomalia temperatury w okresie najbliższych 10 dni oscylować ma w okolicach normy wieloletniej, miejscami lekko będzie dodatnia

Na ogół znajdować mamy się w obszarze wysokiego ciśnienia, można rzec, że nawet przeważający obszar Starego Kontynentu będzie pod wpływem antycyklonalnej blokady. Jedynie północna część Europy znajdować ma się w obszarze obniżonego ciśnienia, tam też przemieszczać mają się niże wraz z frontami atmosferycznymi, których trajektoria skierowana ma być w kierunku Rosji.

Chłodniejsza ostatnia dekada marca

Wiele wskazuje, że ostatnie dni marca będą chłodniejsze względem początku i połowy miesiąca. Poszczególne wiązki wskazują nawet na wystąpienie nieco większych przymrozków do końca miesiąca. Są to jednak odległe prognozy, jakie mogą ulec zmianie. Poniżej realizacja wiązek dla temperatury na 2 m n.p.g na okres do pierwszych dni kwietnia. Naturalne jest, że wraz ze wzrostem długości prognozy, „rozrzut” pomiędzy nimi jest coraz większy. Na ogół jednak temperatura utrzymywać ma się w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko poniżej.

Prognoza wiązek dla Krakowa, temperatura powietrza na 2 m aż do 2 kwietnia. Istnieje ryzyko, że pod koniec miesiąca wystąpią większe przymrozki. Na siarczyste mrozy jest już jednak za późno.

Prognoza wiązek dla Lublina na okres analogiczny jak powyżej.

Prognoza wiązek dla Warszawy do 2 kwietnia

Prognoza wiązek dla Poznania do 2 kwietnia