Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza na 16 dni dla Polski: upały do 34°C i gwałtowne burze


Tegoroczny lipiec nie rozpieszcza mieszkańców Polski. Jednak od dłuższego czasu modele wskazują na napływ gorącej, wilgotnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, zwłaszcza w ostatniej dekadzie miesiąca. To, że w wielu miejscach będzie ponad 30 stopni jest już pewne, sporą jednak nie wiadomą jest okres zalegania bardzo gorącego powietrza nad naszym krajem.

Wczoraj w Polsce mieliśmy ujemną anomalią temperatury względem okresu referencyjnego 1981 r. – 2010 r. na obszarze całego kraju

meteomodel.pl

Lipiec 2019 roku przez ostatnie 13 dni jest poniżej normy wieloletniej, punktowo -2,5°C względem okresu referencyjnego 1981 – 2019 r.

Średnia temperatura powietrza w ostatnich 13 dniach na obszarze Polski

Grafika ta doskonale obrazuje „silne ochłodzenie” utrzymujące się od początku lipca do teraz. Temperatura jest poniżej normy wieloletniej 1981 – 2010 r.

meteomodel.pl

Ocieplenie na horyzoncie, na upały jednak poczekamy

Poniżej 5 dniowa prognoza pogody według IMGW-PIB dla Polski. Jak widać lokalnie występować mają opady deszczu, na ogół jednak ma być bez opadów i burz. Znajdować będziemy się w słabogradientowym obszarze, jaki zapewni małą zmienność pogody w naszym kraju.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 16 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 17 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 18 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 19 lipca 2019 r (IMGW-PIB)

Co czeka nas w pogodzie w ostatniej dekadzie lipca i na początku sierpnia?

Wiele wskazuje, że mamy szanse na intensywne i dość dlugie fale upałów. Wskazuje na to model ECMWF, w mniejszym stopniu GFS. Ciężko na ten moment wskazać ile będzie tych dni. Przeplatane mogą być one gwałtownymi burzami z gradem, silnym wiatrem. Obszary zagrożone burzami ze względu na odległy okres prognostyczny nie są możliwe do wskazania. Więcej będzie można powiedzieć w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Prognozy na koniec miesiąca są obarczone dużym błędem i ulegają zmianom. Możliwy jest scenariusz z napływem chłodnego powietrza, ale także zalegania masy zwrotnikowej i silnymi burzami oraz upałami.

Wkrótce więcej informacji na

www.fanipogody.pl