Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 19 lutego 2021. Mróz na wschodzie, opady marznące, mgły i odwilż w PolscePogoda. W piątek Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z niżem ulokowanym w pobliżu Islandii i wtórnym ośrodkiem nad południową Skandynawią. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się okludujący układ frontów atmosferycznych. Strefa opadów wędrować będzie w kierunku wschodniej części kraju. Ciśnienie atmosferyczne powinno początkowo spadać, a w drugiej części dnia zacznie rosnąć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.02.2021, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.02.2021, 12 UTC

Pogoda. Pogorszenie pogody postępujące od zachodu

Jedynie początkowo we wschodniej połowie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze naszego kraju dużo chmur i opady atmosferyczne o natężeniu słabym i umiarkowanym. Deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i też miejscami deszczu marznącego oraz mokrego śniegu. Na drogach ślisko. Lokalnie rozwiną się mgły adwekcyjne ograniczające widzialność do 200-700 metrów. Pod koniec dnia od południowego-zachodu zaczną postępować rozpogodzenia.

Pogoda. Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów według SWISS-HD. Kolorem czerwonym zaznaczony prawdopodobny obszar opadów marznących, zielonych deszczu, natomiast niebieskim śniegu, a pomarańczowym deszczu ze śniegiem.

Pogoda. Prognoza na 19 lutego 2021. Opady marznące w kraju
Pogoda. Deszcz marznący w kraju, 19 lutego 2021
Pogoda. Piątek z opadami marznącymi.
Pogoda. Opady marznące w Polsce i śnieg

O poranku w piątek utrzyma się duży kontrast termiczny między wschodem a zachodem. Odwilż z każdą godziną przesuwać ma się coraz bardziej na wschód. Pod koniec piątkowego dnia ujemna temperatura jest prognozowana tylko na krańcach wschodnich i północno-wschodnich.

Prognozowana temperatura powietrza w godzinach porannych w piątek według niemieckiego modelu numerycznego ICON.

Prognozowana  temperatura powietrza o poranku w piątek.

W drugiej części dnia najcieplej będzie na zachodzie. Od 5°C do 9°C. Na północy od 1°C do 3°C. W centrum termometry pokażą od 0°C do 2°C. W województwach południowych od 1°C do 7°C. We wschodniej województwach od -3°C do 1°C. Najchłodniej będzie na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, jak i też Suwalszczyźnie od -7°C do -1°C.

Prognoza temperatury powietrza na 19 lutego 2021.

Wiatr ma być na ogół słaby i umiarkowany z kierunków południowych, w drugiej części skręcający na zachodni.

Prognoza kierunku i siły wiatru w drugiej części dzisiejszego dnia.

Ciśnienie atmosferyczne w pierwszej połowie dnia zacznie spadać, lecz po przejściu strefy frontowej zacznie rosnąć. Wyż będzie umacniał się podczas nadchodzącej nocy, co może skutkować wzrostem poziomu zanieczyszczeń i miejscowymi mgłami.

Prognoza ciśnienia na piątek wedlug modelu GFS.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognoz na kolejne godziny można prześledzić tutaj

Źródło grafik: meteologix.com, dwd.de, meteomodel.pl, ventusky.com, www.tropicaltidbits.com/

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz