Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. 20°C już blisko Polski. Podmuch „gorąca”, możliwe burze na froncie chłodnym i silny wiatr


Pogoda. Podmuch „gorąca” blisko Polski. Termometry pokażą około 20°C, możliwe burze w kraju.

Nie ustaje cyrkulacja strefowa o składowej zachodniej nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Wiele wskazuje, że w środę i czwartek zgodnie z prognozami nad Polską znajdzie się strumień bardzo ciepłego, polarno morskiego powietrza z południowego-zachodu Starego Kontynentu. Nie zabraknie jednak opadów. 12 marca nie można wykluczyć również burz na aktywnym froncie chłodnym.

Sytuacja synoptyczna na okres od 10.03.2020 do 13.03.2020 według DWD

Prognoza pogody od wtorku do piątku według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

Szczególnie silny wiatr jest prognozowany w środę i czwartek na obszarze Polski

Natomiast w czwartek przez przez nasz kraj wędrować będzie układ frontów atmosferycznych. Najpierw o charakterze ciepłym, za którym napłynie na krótki okres czasu cieplejsze powietrze polarno morskie, następnie chłodnym. Szczególnie silny wiatr prognozowany jest na północy Polski (zwłaszcza rejon polskiego wybrzeża), ale także w obrębie przemieszczającego się frontu chłodnego. Niewykluczone, że pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej powstaną burze, których głównym zagrożeniem będzie silny wiatr przekraczający nawet 80 km/h.

W tym samym czasie napłynie w ciepłym wycinku niżu wyjątkowo ciepłe powietrze z południowego-zachodu. Temperatura przekroczy nawet 18-19 stopni na południu Polski, zwłaszcza w obszarze oddziaływania wiatru fenowego.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej wyniesie nawet 8-14 stopni powyżej normy. Zwłaszcza w środę i czwartek.

Po wyjątkowo ciepłym epizodzie z napływem ciepłego powietrza z południa modele prognozują ochłodzenie. Niektóre wskazują nawet na zwiększone prawdopodobieństwo adwekcji mas pochodzenia arktycznego w przyszłym tygodniu. W marcu jednak spływ chłodnego powietrza jest mniej odczuwalny niż w styczniu z powodu dłuższej operacji słonecznej, lecz na nizinach może zrobić się punktowo biało. Głównie za sprawą opadów pochodzenia konwekcyjnego. Mogą wystąpić nawet burze śnieżne. Pokrywa śnieżna jeśli powstanie, nie będzie duża i szybko stopnieje. Nocami jednak nie można wykluczyć ujemnych temperatur.

Prognozowana anomalia temperatury na 2 m względem okresu referencyjnego 1979-2010 w okolicach 18-20 marca 2020. Te prognozy ze względu na odległy termin mogą ulec jeszcze zmianom.

Idealnie pasują do tak dużych zmian w pogodzie określenia „W marcu jak w garncu”, czy też słowa ś.p. profesora Władysława „Żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach„.