8 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda 22 marca. Śnieg na południu, ale sporo rozpogodzeń

Pogoda 22 marca dla Polski

Po przejściu frontu okluzji przez Polskę podczas ostatniej doby, dziś 22 marca kraj dostaje się pod wpływ wyżu z zachodniej Europy. W związku z tym pogoda w poniedziałek poprawi się, jednak opady śniegu nadal będą pojawiały się nad Polską. Zapraszamy na prognozę pogody na poniedziałek 22 marca dla Polski.

Wyż poprawi pogodę w Polsce 22 marca

Tak jak pisałem we wstępie, front okluzji opuścił już terytorium naszego kraju i wędruje dalej na południowy wschód. Jego miejsce zajął obszar podwyższonego ciśnienia z centrum pomiędzy Francją, a Wyspami Brytyjskimi. Opisywany wyż przyniesie dziś znaczną poprawę pogody w większości regionów Polski. Podczas gdy na zachodzie kraju od rana występowały będą rozpogodzenia, na południowym wschodzie nadal możliwe będą opady związane z frontem atmosferycznych. W pasie od Bieszczad i Zamojszczyzny, po Śląsk prawdopodobne są opady śniegu. Lokalnie rano śnieg padać może całkiem intensywnie.

Pogoda 22 marca. Wyż przyniesie poprawę pogody

Opady śniegu możliwe są w Polsce także w kolejnych godzinach. Po południu, gdy słońce nagrzeje dolne partie troposfery nie wyklucza się rozwoju chmur kłębiastych. Lokalnie śnieg z komórek konwekcyjnych może padać dość intensywnie. Jednak będą to zjawiska bardzo lokalne i krótkotrwałe.

Poranny mróz 22 marca, później wyższe temperatury

Tak jak w ostatnich dniach, również i w poniedziałek 22 marca poranek przyniesie nam ujemne temperatury w Polsce. Oczywiście, z każdą godziną temperatury będzie rosła. Słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia wszędzie poza wysokimi partiami gór wskazywały będą temperatury dodatnie. Aktualna temperatura w Polsce

Temperatura w Polsce 22 marca

Na zachodzie kraju termometry w okolicach południa wskażą nawet +8 stopni. Sporo chłodniej na wschodzie kraju, gdzie zalegające przez długi czas zachmurzenie ograniczy ogrzewanie dolnym warstw troposfery przez promienie słoneczne. W związku z tym temperatura na wschodzie to w poniedziałek 22 marca zaledwie 2-4 stopni powyżej zera.

Poniedziałek przyniesie jeszcze dość spore porywy wiatru. Najmocniej wiało będzie dziś na wschodzie i południu kraju. W tych regionach wpływ na pogodę będzie miał jeszcze front atmosferyczny. Panował będzie podwyższony gradient ciśnienia. Na wschodzie i południu spodziewajmy się dziś porywów wiatru z prędkością dochodzącą do 70 km/h. W górach wiatr wiać może jeszcze mocniej, nawet do 90 km/h. Po przejściu frontu wiatr zmienił swój kierunek z zachodniego na północny. I właśnie z północy wiatr wiał będzie w poniedziałek 22 marca. Siłę i kierunek wiatru sprawdzić można tutaj.