Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. 35°C upał już w Polsce. Przejdą też gwałtowne, lokalne burze w sobotę


Już w czwartek termometry przy granicy z Niemcami, a dokładniej w Słubicach pokazały ponad 30 stopni. W piątek zwrotnikowa masa powietrza objęła większy obszar Polski, dlatego upal wystąpił nie tylko na zachodzie, ale także częściowo na północy i w centrum. Zanotowaną temperaturę powietrza na wybranych stacjach IMGW-PIB można prześledzić poniżej.

Odnotowana temperatura powietrza na wybranych stacjach IMGW-PIB w piątek o 17 czasu lokalnego

Pogoda. Upalna sobota, ale przejdą też silne, miejscami niebezpieczne burze

W sobotę nasz kraj będzie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, związanym z niżem znad Morza Północnego. Z sektora południowo-zachodniego w dalszym ciągu napływać będzie gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Tylko południowo-wschodnia część Polski pozostanie w zasięgu powietrza bardziej suchego, polarnego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.08.2020, 12 UTC

Burze będą prawdopodobne na znacznym obszarze Polski zachodniej i centralnej. Niewykluczone, że pojawią się również na północnym-wschodzie i w zachodnich Karpatach. Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 40 mm, w pasie od Śląska po Warmię wystąpi ryzyko opadów lokalnie do 50 mm. Burzom od Śląska po Warmię może towarzyszyć grad do 3-3,5 cm średnicy i porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie przy superkomórce 100 km/h. Późno po południu nad Niziną Szczecińską możliwa jest regeneracja burz, w których głównym zagrożeniem mogą być lokalne silne porywy wiatru do 80 km/h – informuje Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW-PIB.

Strefa frontowa będzie zasobna w wilgoć (TPW >35 mm) – zwłaszcza w otoczeniu frontu chłodnego, który będzie pofalowany – tam zawartość wody TPW wyniesie 45-50 mm. Chwiejność będzie co najwyżej umiarkowana (LR 850-500 mb 0,6°C – 0,65°C/100 m). Rezultatem będą raczej umiarkowane jak na tak wilgotną masę powietrza wartości parametru CAPE – na ogół do 1200 J/kg, lokalnie do 1600 J/kg. W rejonie frontów i zbieżności wysoki będzie stosunek zmieszania – 12-14 g/kg, czemu towarzyszyć będzie umiarkowane ścinanie 0-6 kg (na ogół do 15 m/s) i spore ścinanie dla warstwy 0-3 (tu również 15 m/s przy czym dla tej warstwy taka wartość ma większe znaczenie). Zwarcie dużego stosunku zmieszania i ścinania wskazuje na spory potencjał gradowy dla burz. Profil ścinania wiatru wskazuje też na ryzyko wystąpienia superkomórek burzowych czy niewielkich struktur szkwałowych – w których porywy wiatru mogą wzrastać nawet do 100 km/h. Duża zawartość wilgoci daje świadectwo dla dużego ryzyka opadowego na ogół do 40 mm, a dla superkomórek i lokalnych formacji burz przechodzących jedna po drugiej – do 50 mm – poinformował Mateusz Barczyk z IMGW-PIB.

Co do obszaru Niziny Szczecińskiej – zachodzi tam ryzyko, że po przejściu frontu i rozpogodzeniu warunki konwekcyjne się poprawią – a chłodniejsze i wilgotne w niskiej warstwie troposfery powietrze będzie zdolne do wytworzenia kolejnych burz. Tam ścinanie może być nieco większe niż na w centrum, dlatego mimo mniejszych wartości CAPE nie wyklucza się tu bardzo nielicznych – ale mocno zaznaczających się burz z możliwością porywów wiatru do 80 km/h – dodał Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW-PIB.

Prognoza burzowa (IMGW-PIB) na okres od 22.08.2020 od godziny 8:00 do 20:00 22.08.2020.

Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę według wybranych modeli numerycznych

Pogoda. Niedziela z dużym ochłodzeniem, ale lokalnie możliwy deszcz i burze

23 sierpnia 2020 cała Polska znajdzie się już w chłodniejszej masie powietrza. Niewykluczone są jednak przelotne opady deszczu i burze. Będą one jednak znacznie słabsze niż w sobotę.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.08.2020, 12 UTC

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w niedzielę

Prawdopodobnie upał, który trwa w Polsce od czwartku będzie ostatni tak silny w tym roku. Pod koniec miesiąca nie można wykluczyć jeszcze kilku dni gorących, lecz wzrosty temperatury powyżej 35 stopni nie są spodziewane. Kilka upalnych dni jest możliwych we wrześniu. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy powyżej 5 dni są obarczone błędem i mogą ulec zmianie.