Pogoda w sobotę. Ekstremalny upał. Nawet 35 stopni. Do tego nawałnice

silne burze

Sobota przyniesie upał i groźną pogodę w Polsce. Prócz bardzo wysokich temperatur, w drugiej części dnia przez Polskę przejdą burze, które lokalnie mogą być gwałtowne. Przez Polskę przechodził dziś będzie chłodny front atmosferyczny, który wypychał będzie gorące, upalne powietrze na wschód. To właśnie przed frontem dochodziło dziś będzie do rozwoju silnych burz i nawałnic.

front nad Polską

Sobota przyniesie upał w Polsce

Przed frontem atmosferycznym zalegało będzie gorące, obfite w wilgoć powietrze zwrotnikowe. W związku z tym w centralnej i wschodniej Polsce wystąpi dziś bardzo silny upał. Termometry w centrum kraju wskazać dziś mogą nawet 35 stopni powyżej zera. Wszędzie na wschodzie również powyżej 30 stopni.

upał w Polsce

Na zachodzie kraju, za frontem atmosferycznym napływać zacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Te masy powietrza przyniosą na zachodzie Polski temperatury na poziomie 23-25 stopni Celsjusza.

Prognoza burz (IMGW-PIB) ważna od 8:00 do 20:00 w sobotę

burze w Polsce 22.08

Silne burze 22 sierpnia nad Polską

Tak jak pisaliśmy w pierwszym akapicie dzisiejszej prognozy pogody. Nad Polską przejdą dziś burze, które lokalnie mogą być silne. Pas, w którym istnieje największe ryzyko powstania burz zaznaczony jest na prognozie burzowe wydanej przez synoptyków IMGW. Najsilniejsze burze powstaną w godzinach późno popołudniowych i wieczornych w pasie od Warmii i Mazur, przez Mazowsze, Ziemię Łódzką, po Śląsk. Burze przesuwały się dziś będą z zachodu na wschód. W godzinach nocnych burze nadal mogą występować, tym razem w regionach wschodnich. O burzach nad Polską piszemy tutaj.

opady 22 sierpnia

Burzom towarzyszyć będą intensywne opady deszczu do 40mm na metr kwadratowy. Nie wykluczony jest również grad, który w przypadku najsilniejszych burz sięgać może 4 cm średnicy. Aktualne położenie burz i opadów śledzić możecie w naszej zakładce pod tytułem “Gdzie jest burza“.

Wiele wskazuje na to, że 22 sierpnia może być ostatnim, aż tak gorącym dniem w Polsce. Jeszcze kilka dni temu w prognozach długoterminowych nie było już widać upałów w Polsce. Modele trochę zmieniają swoje wyliczenia i upału wykluczyć już nie możemy. Nie będą to jednak temperatury na poziomie 35 stopni jak dziś. Tymczasem ostrzegamy jeszcze raz przed pogodą podczas dzisiejszego dnia. Uważajcie na upał w dzień, jak i burze po południu i wieczorem.